Umowa o pracę – co warto wiedzieć?

Umowa o pracę jest obok umowy zlecenie najpopularniejszą formą zatrudnienia. Przed jej zawarciem, warto jednak dopilnować wielu formalności, by zyskać pewność, że wszystko przebiega zgodnie z prawem.

Czym charakteryzuje się umowa o pracę?

Umowa o pracę to gwarancja stabilnego zatrudnienia. Ten rodzaj kontraktu daje nam również szereg przywilejów, niedostępnych w wypadku zawarcia innych umów cywilnoprawnych. Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę oferuje nam między innymi:

• Prawo do płatnego urlopu
• Wynagrodzenie chorobowe
• Prawo do pozyskiwania dodatkowych kwalifikacji za pośrednictwem pracodawcy
• Stabilne zatrudnienie
• Gwarancję ekstra płatnych nadgodzin

Oczywiście umowa o pracę wiąże się nie tylko z korzyściami, ale też z obowiązkami. Chcąc rozwiązać kontrakt, musimy liczyć się z wymaganym okresem wypowiedzenia, który zazwyczaj trwa trzy miesiące. Umowa o pracę zobowiązuje nas również, do ścisłego podporządkowania się przełożonym.

Umowa o pracę – formalności

Oferty pracy oferujące stałe zatrudnienie, możemy znaleźć między innymi w internecie, np. na portalach typu pracuj.pl. W momencie, w którym zostajemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, powinniśmy zgłębić szereg informacji dotyczących prawa pracy. Zatrudniając się, liczymy na to, że za wszelakie formalności odpowiedzialność przejmie pracodawca, w naszym interesie jednak jest kontrolowanie, czy wszystko przebiega tak, jak powinno. W umowie zazwyczaj przewidywana jest praca na czas nieokreślony, okres próbny lub czas określony. Umowa powinna zawierać podpunkty, takie jak:

• Miejsce pracy
• Rodzaj wykonywanych czynności na danym stanowisku
• Rodzaj umowy
• Informacje dotyczące wynagrodzenia

Przed podpisaniem umowy, warto dokładnie ją przeczytać i upewnić się, że wszystkie podpunkty są dla nas satysfakcjonujące. Złożenie podpisu na dokumencie uprawnia nas do wielu przywilejów związanych z posiadaniem stałego zatrudnienia. Umowa o pracę to ogromne możliwości rozwoju i pogłębiania swojej wiedzy i doświadczenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.