Prawnik dla startupów- na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Wybór prawnika dla swojego startupu jest decyzją, którą należy dokładnie rozważyć. Twoje opcje mogą obejmować praktykujących solo, małe firmy regionalne, duże firmy międzynarodowe i wszystko pomiędzy. Możesz nawet rozważyć korzystanie z internetowych generatorów formularzy i rezygnację z angażowania prawnika. Każdy z tych wyborów może być odpowiedni dla zwykłej dokumentacji związanej z włączeniem, ale w miarę rozwoju chcesz, aby Twój zespół prawny posiadał wiedzę na temat wspólnych i najlepszych praktyk dla szybko rozwijających się firm.
Będziesz potrzebować porady od zespołu prawnego w takich kwestiach, jak:
- strategie planu opcji na akcje,
- negocjacje arkusza terminów,
- licencjonowanie i strategia własności intelektualnej,
- kwestie regulacyjne,
- ekspansja międzynarodowa,
- wiele innych.
Jeśli planujesz pozyskać kapitał wysokiego ryzyka, inwestorzy będą oczekiwać, że będziesz reprezentowany przez renomowany zespół prawny. Oto kilka uwag dotyczących wyboru doradcy.
Doświadczenie prawnika i kancelarii prawnej
Wybierz prawnika / firmę, która ma doświadczenie w pracy ze startupami w twojej branży i przekształcania tych startupów w odnoszące sukcesy firmy.
Pytania do zadania:
- Czy prawnik / firma koncentruje się na Twojej branży? (np. oprogramowanie itp.)
- Ilu klientów startupowych ma on / ona / firma?
- Co zrobił prawnik / firma dla tych klientów?
Kultura i wartość firmy prawniczej
Jeśli prawnik jest częścią dużej firmy, która koncentruje się na startupach, możesz również skorzystać z kompleksowych usług w takich dziedzinach, jak własność intelektualna (IP), licencjonowanie, zatrudnienie, wynagrodzenie i świadczenia, regulacyjne, międzynarodowe, spory sądowe i nie tylko. Ponadto kultura firmy prawniczej (współpraca kontra osoba) może być dla Ciebie ważna. W kulturach bardziej opartych na współpracy / zespołach, twój prawnik jest w stanie lepiej wykorzystać zbiorową wiedzę firmy, aby zaoferować bardziej skuteczne i wydajne porady prawne, szybsze odpowiedzi i przyjazne dla biznesu odpowiedzi. Uważaj jednak na dużą firmę, w której reprezentacja startupów nie jest głównym celem, ponieważ większość ich prawników prawdopodobnie nie jest przyzwyczajona do rozwiązywania problemów – i ograniczeń kosztów – z jakimi borykają się startupy.
Pytania do zadania:
- Dlaczego reprezentowanie startupów jest ważne dla firmy?
- W jaki sposób firma jest w stanie wspierać moją firmę w całym cyklu życia firmy? Czy w którymkolwiek momencie moja firma „przerośnie” kancelarię?
- Jeśli napotkam problem na późniejszym etapie, jak mogę uzyskać dostęp do specjalistów w Twojej firmie, którzy mogą mi pomóc? Skąd będę wiedział, z kim się skontaktować?
Kultura nie jest łatwym obszarem do oceny przez osobę z zewnątrz, ale poproś prawnika o opisanie kultury firmy i korzyści, jakie kultura przynosi jej klientom. Jedną z godnych polecenia osób do obsługi prawnej startupów znajdziesz na stronie https://www.przybylowski.pl/. Warto zajrzeć i pozyskać więcej informacji na ten temat.