Koniec okresu próbnego w pracy – co dalej?

Poszukiwanie pracy nie zawsze kończy się wieloletnim zatrudnieniem i uczuciem ulgi. W wielu firmach popularna praktyka jest zatrudnianie pracowników na okres próbny. To najczęściej kilka miesięcy, które mają pokazać pracodawcy, czy wybór danej osoby faktycznie był słuszny i czy sprawdzi się ona jako wieloletni pracownik.

Osoby, które są zatrudnione na okres próbny, najczęściej otrzymują umowę na trzy lub sześć miesięcy. Umowa taka pod wieloma względami nie różni się od typowej umowy o pracę, a osoba zatrudniona na jej podstawie ma wszelkie prawa pracownika. Zawsze jednak pracownikowi spędza sen z powiek zbliżający się czas zakończenia umowy i decyzja pracodawcy – czy zostanie on zatrudniony na dłużej, czy jednak mu podziękują i trzeba będzie szukać zatrudnienia od nowa. W rzeczywistości jednak, najwięcej zależy od samego pracownika i od tego, jak wykonuje on swoje obowiązki zawodowe oraz jakie jest jego podejście do pracy.

Dobry fachowiec nie musi obawiać się zwolnienia

Jeśli pracownik na okresie próbnym wykonuje swoją pracę bez zarzutu, sprawdza się w stu procentach i pracodawca jest z niego zadowolony, raczej nie musi się obawiać, że po okresie próbnym zostanie na lodzie. Pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że sytuacja na rynku pracy jest dosyć trudna i dawno minęły czasy, gdy to firmy mogły dyktować warunki. Teraz dobrzy specjaliści są w cenie i jeśli uda się ich zatrudnić na okres próbny, należy następnie zrobić wszystko, by pozostali oni w firmie jak najdłużej. Jeśli więc mamy świadomość, że jesteśmy świetni w swoim fachu, nie mamy czego się obawiać – gdy skończy nam się umowa na okres próbny, z pewnością pracodawca da nam do podpisania zwykłą umowę o pracę na czas określony lub nieokreślony.

Kiepski okres próbny, marne szanse na dalszą pracę

Niestety, wielu pracowników, którzy podpiszą umowę na okres próbny, przestaje się starać i uważa, że skoro zostali już zatrudnieni, nie muszą obawiać się zwolnienia. Tymczasem okres próbny jest pewnego rodzaju testem, który trzeba przejść pozytywnie. W przeciwnym razie można bowiem mocno się zdziwić, gdy czas trwania umowy się skończy, a pracodawca nie będzie zainteresowany podpisaniem umowy na kolejny okres. Zdarza się i tak, że pracodawcy zatrudniają pracowników na okres próbny w sytuacji, gdy okresowo potrzebują większej liczby rąk do pracy, a na co dzień wcale nie jest im potrzebne zwiększanie zespołu pracowników. Wtedy pracownik powinien mieć świadomość, że umowa raczej nie będzie przedłużona i już w trakcie jej trwania powinien wysyłać CV i szukać aktywnie innego zatrudnienia. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo czasu i uniknąć kilkutygodniowej czy kilkumiesięcznej luki w zatrudnieniu, a więc też i w ciągłości wypłaty. Jeśli natomiast zaczniemy szukać pracy dopiero w momencie, gdy umowa faktycznie nie zostanie przedłużona, na pewno będzie to sytuacja bardziej stresująca i spędzająca sen z powiek. W poszukiwaniu zatrudnienia zawsze warto wychodzić z założenia, że przezorny zawsze ubezpieczony.

Dowiedz się jak złożyć podanie o przedłużenie umowy o pracę

Może zainteresuje Cię również:

Najbardziej popularne zawody w Krakowie – co było na topie w 2018r?
Najbardziej oblegane kierunki studiów w stolicy w 2018 r.
Odprawy emerytalne dla marynarzy – na jaką stawkę możesz liczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.