Ochrona przeciwogniowa – kiedy za pożar nie odpowiada właściciel budynku?

Każdy budynek, bez względu na to, czy jest to obiekt mieszkalny, czy biurowy lub użyteczności publicznej, powinien być pod wieloma względami zabezpieczony przed ewentualnym pożarem. Kwestii ochrony przeciwpożarowej nie należy lekceważyć, gdyż bardzo często za pożar i jego skutki odpowiada właściciel budynku, zarówno finansowo, jak i prawnie.

Aby mieć pewność, że budynek jest w stu procentach bezpieczny przed działaniem ognia, należy zadbać o niego już na etapie projektowania budynku. Wszystkie elementy konstrukcyjne, materiały budowlane czy wykończeniowe powinny być wysokiej jakości oraz posiadać wszelkie niezbędne atesty. Przy projektowaniu i budowaniu obiektu zawsze warto pamiętać o przepisach przeciwpożarowych. Bardzo często niedostosowanie się do nich powoduje, że budynek w ogóle nie może być oddany do użytku. A to oznacza, że prace budowlane się wydłużają, a inwestor ponosi dodatkowe koszty. Warto sobie tego oszczędzić wykonując od razu wszystko tak, jak to powinno być według przepisów.

Właściciel odpowiada za niedopatrzenia

Jeśli w budynku pojawi się pożar, jego przyczyny mogą być różne. Czasem jest to zdarzenie losowe, za które właściciel nie odpowiada. Dzieje się tak w przypadku, gdy to użytkownicy pomieszczeń swoim nierozsądnym zachowaniem doprowadza do powstania pożaru. Za pożar właściciel nie odpowiada także wtedy, gdy na przykład ogień przeniesie się z sąsiedniego budynku. Jednak wiele jest sytuacji, gdy to właściciel lub zarządca budynku ponoszą odpowiedzialność. Dzieje się tak wtedy, gdy w budynku są wadliwe instalacje, ale nikt o tym nie wie, bo nie ma regularnie prowadzonych kontroli instalacji elektrycznych i gazowych. W takich sytuacjach bardzo łatwo o powstanie pożaru, który może pojawić się znienacka i być fatalny w skutkach. Warto więc na wiele sposobów dbać o zabezpieczenia przeciwpożarowe. Na http://aspfire.alusystem.pl można znaleźć wiele systemów przeciwpożarowych i elementów ochrony, dzięki którym budynek będzie właściwie zabezpieczony.

Zadbaj o sprawny alarm

W wielu budynkach, które zostały strawione przez pożar, katastrofy można byłoby uniknąć, gdyby były one wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia w postaci alarmów. Nowoczesne, funkcjonalne i zaawansowane technologiczne systemy alarmowe są w stanie wykryć każdy pożar praktycznie w zarodku na etapie powstania dymu, zanim ogień rozprzestrzeni się na większa skalę. Instalacja takiego systemu w dużym budynku jest oczywiście dosyć kosztowna, jednak nie warto szukać w tej kwestii oszczędności. Usuwanie skutków pożaru, przywracanie budynku do funkcjonalności, wypłacanie odszkodowań czy odpowiedzialność karna kosztują o wiele więcej. Dobry system alarmowy powinien więc być elementem, który zawsze znajduje się w budynkach bez względu na ich wielkość czy przeznaczenie. Bezpieczeństwo osób i mienia nie jest bowiem czymś, na czym powinno się oszczędzać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.