Regulamin podstawą funkcjonowania wszystkich instytucji
Każda prawidłowo prosperująca firma, sklep internetowy, forum, grupa, stowarzyszenie, fundacja i inna organizacja powinna legitymować się przejrzystym regulaminem. Dzięki niemu pracownicy, klienci czy członkowie poznają zasady jej funkcjonowania. Stworzenie idealnego regulaminu nie jest jednak tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. W tym artykule podpowiemy, co jest najważniejsze przy tworzeniu tego typu dokumentu.
Definicja regulaminu jest jasna – to zbiór reguł, przepisów normujących zasady postępowania obowiązujące w grupie osób, instytucji czy organizacji. Dokument tennie powinien przytłaczać objętością treści. Jego zadaniem jest wspomaganie funkcji informacyjnej. Jednocześnie nie może być zbyt długi i rozbudowany, aby nie stał się mało czytelny. Jeśli uznasz, że samodzielnie nie poradzisz sobie z przygotowaniem takiego dokumentu, zawsze może pomóc Ci obsługa prawna firm Wrocław.
Każdy regulamin składa się z kilku najważniejszych punktów, które są absolutnym minimum. Zaliczają się do nich tytuł oraz spis zasad. Należy pamiętać o tym, że każda z reguł powinna zostać zwięźle, aczkolwiek precyzyjnie opisana. Charakterystycznymi dla regulaminu słowami są, m.in. „musi”, „wolno”, „powinien”, „zakaz”. Plan ramowy dobrej jakości regulaminu, powinien prezentować się w następujący sposób:
- Tytuł;
- Podstawa prawna;
- Spis zasad;
- Sankcje;
- Informacje na temat obowiązywania regulaminu;
- Podpis i pieczątka osoby upoważnionej;
- Miejscowość, data.
Należy pamiętać, że żaden regulamin nie znajduje się poza prawem, obowiązującym w danym kraju i musi być z nim zgodny. Jeśli mówimy o organizacjach, które mają kontakt z klientami i oferują im swoje produkty oraz usługi, to firmy takie muszą liczyć się z ewentualną kontrolą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeśli UOKiK znajdzie w regulaminie sklepu przepisy niezgodne z polskim prawem, może nałożyć na niego karę finansową.
Regulamin napisany w prawidłowy sposób, może okazać się pomocny również dla osób, które muszą się do niego stosować na co dzień. To instrukcja postępowania w określonych sytuacjach. Dzięki niemu praca, prawa i obowiązki pracownika stają się jasne i zrozumiałe.
W spółkach, poza regulaminem dla pracowników, powinny znaleźć się też zapisy dla zarządu lub rady nadzorczej. Określą one sposób funkcjonowania takiego organu, metodę zwoływania zebrań, czy wyłonienia przewodniczącego.
Przedsiębiorstwa, które zatrudniają wielu pracowników, według polskiego prawa muszą dysponować regulaminami pracy i wynagradzania. Tak sporządzone, jasne przepisy, nie muszą już być powielane na umowie o pracę. W takim dokumencie wyznaczane są godziny pracy zakładu, informacje o karach i nagrodach stosowanych wobec pracowników, informacje o sposobie wypłacania wynagrodzenia, a także wskazówki, które precyzyjnie określą sposób usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
Jak wspomniano na początku, każda instytucja powinna stworzyć własny regulamin. To samo dotyczy różnego rodzaju spółdzielni, również mieszkaniowych. Dzięki takim zapisom znamy procedurę wyboru prezesa spółdzielni, sposobu naliczania różnych opłat czy wydatkowania funduszu remontowego.
Zapraszamy do kancelarii Securum, gdzie prawnik Wrocław pomoże Ci w stworzeniu profesjonalnego, jasnego i przejrzystego regulaminu.