Jak outplacement może pomóc pracownikom?

Nie sposób przewidzieć, jak potoczy się nasza sytuacja zawodowa. Nawet w na pozór stabilnej firmie mogą nastąpić redukcje etatów wiążące się z wdrożeniem optymalizacji procesów niezbędnych do płynnego prosperowania przedsiębiorstwa. Utrata pracy jest przeżyciem niezwykle nieprzyjemnym, zwłaszcza, gdy wina nie leży po stronie pracownika. Rynek biznesowy potrafi być jednak bezwzględny, o czym też przekonało się nie tylko wielu pracowników, ale i przedsiębiorców.

Pracodawca może jednak skutecznie pomóc zwalnianej osobie w znalezieniu nowej posady, co określa się terminem „outplacement”. W wolnym tłumaczeniu może to oznaczać tyle, co „relokacja” czy „reorientacja”, a w praktyce ma służyć aktywizacji zawodowej pracowników będących w gronie osób zagrożonych zwolnieniem, jak również bezrobotnym. Zatem na czym dokładnie polega outplacement i dlaczego coraz częściej jest praktykowany przez przedsiębiorców?

Outplacement, czyli jak pomóc pracownikowi po zwolnieniu

Zwolnienia pracownicze są chwilami trudnymi nie tylko dla samych pracowników, ale również dla pracodawców, dla których pracownicy stanowili nieocenione wsparcie i gwarancję rzetelnie wykonanej pracy. Pracodawca nie musi pozostawiać zwalnianego pracownika „samemu sobie” i może (a nawet powinien) zapewnić mu odpowiednie wsparcie w procesie poszukiwania nowego stanowiska pracy. Działa to również z korzyścią na wizerunek firmy – „kontrolowane zwolnienia” mają świadczyć o ludzkim podejściu do kadry pracowniczej i zminimalizować negatywne opinie w środowisku.

Procesem outplacementu zajmuje się coraz więcej podmiotów, które starają się zapewnić aktualnym i przyszłym bezrobotnym lepszy start w nowej rzeczywistości zawodowej. Dobrze opracowany program outplacementu może skutecznie przyczynić się do szybkiego zatrudnienia na stanowisku zgodnym z kwalifikacjami zainteresowanego, jak również jego wymaganiami względem warunków pracy.

Na czym skupia się outplacement?

Outplacement jako taki nie jest procesem gwarantującym znalezienie nowej pracy. Outplacement jest programem aktywizacji zawodowej, który pomaga w umiejętnym poruszaniu się po rynku pracy i określeniu predyspozycji pracownika względem potencjalnych, przyszłych pracodawców.

W ramach outplacementu, konsultanci służą pomocą nie tylko w nakreśleniu ścieżki zawodowej, ale również w wielu aspektach emocjonalnych towarzyszących utracie pracy. Jak powszechnie wiadomo, negatywne emocje nie pomagają w trakcie procesów rekrutacyjnych i mogą się odbić na naszej i tak już niestabilnej sytuacji zawodowej.

Wiele programów outplacementu oferuje swoim podopiecznym bezpłatne kursy i szkolenia, które mają na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych, co automatycznie wiąże się z większą liczbą ofert pracy związanych z określonym obszarem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.