Co warto mieć na uwadze przy wyborze spodni ochronnych?

Spodnie ochronne są niezbędne i wręcz wymagane na wielu stanowiskach pracy, szczególnie w przypadku kontaktu ze szkłem, piłą łańcuchową i innymi ostrymi narzędziami. Można zdecydować się na spodnie sięgające do pasa lub na ogrodniczki, opcji do wyboru jest mnóstwo. Najważniejsze jest to, aby artykuły BHP spełniały wymagane normy, miały odpowiednie certyfikaty. Ich zadaniem jest należyte chronienie nóg przed przecięciem, trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.

Jakie powinny być spodnie antyprzecięciowe?

Spodnie antyprzecięciowe mają chronić przed obrażeniami wynikającymi z kontaktu z piłą łańcuchową. Bardzo ważne staje się wobec tego zakładanie odpowiedniej odzieży, która została wyposażona w dodatkowe zabezpieczenia. Spodnie do pracy ze szkłem powinny mieć między innymi wkładkę z luźno uszytych i długich nici, o podwyższonej odporności na rozdarcie.

Są one kluczowe w przypadku kontaktu z łańcuchem uruchomionej piły, bo po przecięciu materiału ostrze zaczyna wyciągać nici z wkładki antyprzecięciowej. Ich zadaniem jest owinięcie się wokół elementu napędowego i zablokowanie urządzenia, co pozwala na uchronienie się przed doznaniem poważnych obrażeń kończyn dolnych. Standardowe spodnie antyprzecięciowe mają klasę 1, ale na najwyższą ochronę można liczyć w przypadku modeli o klasie 4.

Co warto wiedzieć o spodniach antyprzecięciowych?

Jeśli ktoś decyduje się na spodnie antyprzecięciową wyższej klasy, musi liczyć się z tym, że będą one relatywnie ciężkie i sztywne, zmniejszy się ich elastyczność. Należy wobec tego dobrze zastanowić się, czy odzież najwyższej klasy ochrony jest rzeczywiście konieczna. Istotne staje się wobec tego, aby dopasować spodnie antyprzecięciowe do konkretnego stanowiska pracy, mając na uwadze realne zagrożenie, najlepiej skontaktować się z doświadczonym producentem takim jak HF Safety który odpowie na wszystkie pytania oraz dobierze odpowiednie spodnie do warunków pracy. Kolejną kwestią jest to, że odzież ochronna nie jest w stanie zapewnić w 100% zabezpieczenia przed obrażeniami, ale skutecznie zmniejsza ryzyko niebezpiecznych konsekwencji w razie wypadku.

Spodnie antyprzecięciowe mają być wytrzymałe, komfortowe i łatwe w pielęgnacji, przewiewne, wielowarstwowe. Mile widziane będą szerokie szelki, które pozwalają na lepsze dopasowanie ubrania i zapobiegają zsuwaniu się. Świetnie sprawdzają się także liczne kieszenie, aby móc mieć przy sobie różne przedmioty używane podczas wykonywania pracy. W spodniach antyprzecięciowych często stosuje się otwory wentylacyjne, szczególnie na udach. Wspaniałą opcją są także ochraniacze, które zabezpieczają przed zabrudzeniami. Wkładki ochronne znajdują się głównie w nogawkach, to właśnie nogi są najbardziej narażone na obrażenia.

Czy warto organizować eventy firmowe w Warszawie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.