Kiedy w pracy wymagana jest wysoka kultura osobista?
Wysoką kulturę osobistą powinien posiadać każdy z nas, niezależnie od miejsca zatrudnienia. Zdarzają się jednak oferty pracy, w którym pracodawcy zaznaczają tę cechę jako nadrzędną. Jest ona potrzebna nie tylko w specjalistycznych branżach, ale również podczas kontaktów z klientami.
Praca ze stałym kontaktem z klientami
Wysoka kultura osobista wymagana jest w każdej pracy z klientami. Wielu pracodawców świadczących usługi dla szczególnie ważnych i majętnych osób wręcz zaznacza w ofercie pracy zamieszczonej np. na Pracuj.pl, iż wymogiem jest wysoka kultura osobista i nienaganne maniery. Ogłoszenia tego typu pochodzą najczęściej od międzynarodowych koncernów oraz branż takich jak m.in. architektura, budownictwo, finanse oraz handel. Zwykle zachowanie pracownika w kontaktach z klientem ma mieć znamiona przedłużenia polityki firmowej, dlatego wysoka kultura jest tak bardzo wymagana.
Sprawowanie opieki nad innymi
Zawody czynu społecznego oraz te, w których odpowiedzialni jesteśmy za inne osoby wymagają dużej kultury osobistej z prostego względu. Tylko dzięki niej oraz opanowaniu jesteśmy w stanie przekazywać informacje, stosować perswazję oraz tłumaczyć oddanym pod naszą pieczę istotne rzeczy. Wysoka kultura osobista jest więc nienaganna w zawodach związanych z opieką społeczną, w szkolnictwie, a także w fundacjach, przychodniach oraz hospicjach.
Kariera naukowa
Naukowcy oraz nauczyciele akademiccy powinni cechować się nie tylko ponadprzeciętną wiedzą i inteligencją, ale również ogładą i dobrymi manierami, jak przystało na ludzi światłych. Z tego względu wysoka kultura osobista jest wpisana w środowisko naukowe i akademickie, mimo iż nie jest ona pisemnie wymagana. Niemniej, zwłaszcza starsi profesorowie, doktorzy oraz docenci mogą pochwalić się bardzo zaawansowanym poziomem savoir vivre. Fakt ten wynika z łączenia przez nich funkcji opiekuńczych, dydaktycznych, jak i naukowych.