Kiedy w pracy wymagana jest wysoka kultura osobista?

Wysoką kulturę osobistą powinien posiadać każdy z nas, niezależnie od miejsca zatrudnienia. Zdarzają się jednak oferty pracy, w którym pracodawcy zaznaczają tę cechę jako nadrzędną. Jest ona potrzebna nie tylko w specjalistycznych branżach, ale również podczas kontaktów z klientami.

Praca ze stałym kontaktem z klientami

Wysoka kultura osobista wymagana jest w każdej pracy z klientami. Wielu pracodawców świadczących usługi dla szczególnie ważnych i majętnych osób wręcz zaznacza w ofercie pracy zamieszczonej np. na Pracuj.pl, iż wymogiem jest wysoka kultura osobista i nienaganne maniery. Ogłoszenia tego typu pochodzą najczęściej od międzynarodowych koncernów oraz branż takich jak m.in. architektura, budownictwo, finanse oraz handel. Zwykle zachowanie pracownika w kontaktach z klientem ma mieć znamiona przedłużenia polityki firmowej, dlatego wysoka kultura jest tak bardzo wymagana.

Sprawowanie opieki nad innymi

Zawody czynu społecznego oraz te, w których odpowiedzialni jesteśmy za inne osoby wymagają dużej kultury osobistej z prostego względu. Tylko dzięki niej oraz opanowaniu jesteśmy w stanie przekazywać informacje, stosować perswazję oraz tłumaczyć oddanym pod naszą pieczę istotne rzeczy. Wysoka kultura osobista jest więc nienaganna w zawodach związanych z opieką społeczną, w szkolnictwie, a także w fundacjach, przychodniach oraz hospicjach.

Kariera naukowa

Naukowcy oraz nauczyciele akademiccy powinni cechować się nie tylko ponadprzeciętną wiedzą i inteligencją, ale również ogładą i dobrymi manierami, jak przystało na ludzi światłych. Z tego względu wysoka kultura osobista jest wpisana w środowisko naukowe i akademickie, mimo iż nie jest ona pisemnie wymagana. Niemniej, zwłaszcza starsi profesorowie, doktorzy oraz docenci mogą pochwalić się bardzo zaawansowanym poziomem savoir vivre. Fakt ten wynika z łączenia przez nich funkcji opiekuńczych, dydaktycznych, jak i naukowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.