Lasery w medycynie – mini poradnik branżowy

Najnowsza generacja elastycznych laserów chirurgicznych CO2 z włóknami elastycznymi to lasery które są wyposażone w najlepszą technologię elastycznych falowodów światłowodowych, aby umożliwić najwyższą jakość wiązki laserowej dostarczanej do miejsca zabiegu.

Elastyczny światłowód w laserze

Lasery chirurgiczne CO2 i stomatologiczne – światłowodowe i chirurgiczne są dominującą technologią od połowy lat 90-tych. Elastyczne, wytrzymałe i elastyczne włókna umożliwiają kompaktowym, ergonomicznym rękojeściom odczucie podobne do skalpela, z najwyższą precyzją, a także większą elastyczność i dostępność dla chirurgów. Przeciwnie, przegubowe formy laserów są starą technologią (opracowaną w latach siedemdziesiątych – osiemdziesiątych).

Trwała i niezawodna technologia lasera CO2 wzbudzonego metalowym RF dominuje w:

  • zastosowaniach medycznych
  • zastosowaniach przemysłowych
  • wojskowych zastosowaniach laserowych w zakresie mocy 10 – 10 000 watów

Jest to jedyna sprawdzona i niezawodna technologia, która pozwala na szybką i niedrogą usługę w bardzo wymagających warunkach przemysłowych do cięcia, spawania, grawerowania, drukowania, znakowania i kodowania itp.

endokrynolog gdynia prywatnieW przeciwieństwie do całkowicie metalowych chirurgicznych laserów CO2, przestarzałe kruche szklane rurki (technologia z lat 70. XX wieku) są trudne do serwisowania. Jest potrzebny specjalny płyn aby zapobiec pękaniu szkła, co jest spowodowane intensywnym ciepłem wytwarzanym przez plazmę wyładowań elektrycznych wewnątrz lampy laserowej. Do pracy plazmy w takich szklanych rurach wymagane jest bardzo wysokie napięcie, powyżej 10 000 woltów. Ani erodowane elektrody, ani metalowe rurki szklane z napylanymi metalami nie nadają się do użytku, co często wymaga wymiany lampy laserowej, która nie nadaje się do już do naprawy. Powody te, między innymi (w tym trudności z pulsacją i włączaniem plazmy szklanej rurki, poważne ograniczenia szerokości impulsu laserowego, stabilność mocy lasera, jakość wiązki laserowej itp.), Pozwoliły laserom z całego metalu zastąpić szklane rurki praktycznie we wszystkich przemysłowych i większości zastosowań medycznych od połowy lat 90-tych.

Kalibracja mocy włókna / wiązki laserowej

Jest też na rynku chirurgiczny laser CO2 z możliwością weryfikacji (codziennie lub w dowolnym momencie), którego moc lasera w ramach dostarczania wiązki odpowiada wartości mocy lasera wybranej na panelu sterowania. Weryfikację uzyskuje się przez port kalibracyjny z boku lasera.

Podczas korzystania z takiego lasera CO2 bez możliwości kalibracji, lekarz nie ma możliwości określenia, ile mocy lasera używa się w danym momencie w odniesieniu do pacjenta. Zatem każda praktyka, która w swoich działaniach stosuje takie rozwiązania jak lasery medyczne jest zobowiązania do posiadania jak największej ilości informacji na ten temat, realizacji odpowiednich szkoleń i zawsze pilnowania przestrzegania jak najsolidniejszych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, które przekładają się na końcowe rezultaty podejmowanego zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.