Masz haluksy? Podpowiemy, jakie buty do pracy wybrać!

Haluksy są wadą kości, która tworzy się na stawie u podstawy dużego palca (staw śródstopno-palcowy). Gdy stan się pogarsza, wielki palec unosi się w kierunku drugiego palca powodując deformację wzdłuż wewnętrznej strony stopy. Ten kościsty guzek po wewnętrznej stronie stopy może być często bolesny w dotyku, bolesny w ruchu i może wywoływać obrzęk lub zaczerwienienie skóry.

Chociaż istnieje wiele dyskusji na temat faktycznej przyczyny występowania zmian zapalnych, uważa się, że istnieje kilka czynników, które mogą zwiększać ryzyko ich rozwoju.

Wśród nich są:

  • buty na wysokich obcasach

  • noszenie źle dopasowanych butów

  • noszenie spiczastych butów

  • zapalenie pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego wielkiego palca.

Uważa się również, że istnieje dziedziczny składnik przyczyniający się do rozwoju guzów – co oznacza, że ​​jest to typowe, że ten stan jest bardziej powszechny w niektórych grupach rodzinnych. Ponieważ często wiąże się to z nieodpowiednim dopasowaniem obuwia, ważne jest, aby wziąć pod uwagę następujące rzeczy przy wyborze buta, gdy zdiagnozowano haluksy.

Unikaj noszenia butów na obcasie przez dłuższy czas. Noszenie buta na wysokim obcasie umieszcza pierwszy staw śródstopno-palcowy w nieodpowiednim przedłużeniu i wywiera większy nacisk na staw podczas chodzenia. Unikaj też noszenia butów, które mają paski lub które przecinają się poza miejscem z obrzękiem. Jest to bardziej typowe w obuwiu damskim i sandałach, które często mają pasek, który owija się wokół stopy na palcach. Upewnij się, wybierając buty sportowe, że przednia część buta ma szeroki nos. Z powodu odchylenia palca w kierunku drugiego palca i guza, który rozwija się po wewnętrznej stronie stopy, rzeczywiste ułożenie stopy pacjenta zwiększa się wraz z pogarszaniem się guza. Buty z wąskim noskiem powodują dodatkową siłę ściskającą bolesną część stawu i mogą pogłębić objawy przez dłuższy czas stania i chodzenia.

Jedną z powszechnych modyfikacji, które można wprowadzić, jest kupowanie butów o nieco większym rozmiarze niż te zwykle noszone. Pozwoli to osobom z haluksami nosić określone style obuwia, które nie są wykonane w różnych szerokościach. Buty wykonane ze sztywnego materiału, np. ze skóry lakierowanej lub stalowych butów na palce, są szczególnie bolesne dla tych, którzy mają haluksy. Wybór butów wykonanych z materiałów syntetycznych lub elastycznego płótna pozwala butom na rozciąganie i poruszanie się po haluksie podczas chodzenia.

Wreszcie, buty, które są bardziej sztywne w przedniej części stopy lub przedniej części buta i są często uważane za bardziej komfortowe niż te, które są bardzo elastyczne. Te bardziej sztywne buty mają tendencję do ograniczania ruchu przy stawie śródstopno-paliczkowym.

Inne metody zachowawcze, w tym fizykoterapia, laseroterapia niskopoziomowa lub taping – mogą być również pomocne w leczeniu objawów.

Chociaż większość zmian zapalnych można leczyć zachowawczo, wprowadzając niektóre z opisanych powyżej zmian, halluksy, które są uporczywie bolesne, powinny być przez specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.