Na czym polega leasing samochodu dla osoby prywatnej i czy jest dostępny dla zadłużonych?

Leasing samochodowy najczęściej kojarzy nam się z przedsiębiorstwami, ponieważ do niedawna wyłącznie firmy mogły podpisywać tego typu umowy. Takie zobowiązanie było zarezerwowane dla Polaków, którzy potrzebowali floty, aby prężnie rozwijać swój biznes. Okazało się jednak, iż na rynku prywatnym, również istnieje zapotrzebowanie na usługę leasingu. Do rynkowych zmian dostosował się ustawodawca, pozwalając tym samym na funkcjonowanie niniejszego porządku prawnego. Na czym polega leasing samochodu dla osoby prywatnej oraz czy ta opcja jest dostępna dla dłużników? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Pojęcie leasingu – wyjaśnienie

Nie sposób wyjaśnić, na czym polega leasing samochodu dla osoby prywatnej osobie, która nie wie, czym generalnie jest leasing. Jeżeli zatem do tej pory pojęcie to było Ci obce, zapamiętaj, iż to nic innego jak prawo do tymczasowego korzystania z czyjejś własności. Przy umowie leasingowej mamy do czynienia z dwoma stronami transakcji – leasingodawcą i leasingobiorcą. Ten pierwszy odpowiedzialny jest za dostarczenie pożądanego przez leasingobiorcę przedmiotu. Druga strona musi z kolei uiszczać na rzecz pożyczkodawcy comiesięczną opłatę, ustaloną w dokumencie. Ponadto bardzo często osoba wypożyczająca sprzęt na dany okres, nie może modyfikować go bez zgody właściciela. Jednakże przez cały czas trwania umowy ma prawo do użytkowania przedmiotu na własne potrzeby.

Na czym polega leasing samochodu dla osoby prywatnej?

Wiesz już, czym jest leasing w ogóle, ale na czym polega leasing samochodu dla osoby prywatnej? Jeżeli ten temat Cię zastanawia, nie musisz wstydzić się luk w wiedzy, ponieważ leasing konsumencki to zdecydowanie jedna ze świeższych spraw. Polskie prawo zmieniło się w tym zakresie zaledwie kilka lat temu, dlatego większość Polaków nawet nie wie, iż może skorzystać z takiej opcji.

Rozpoczynając wyjaśnienie tego, na czym polega leasing samochodu dla osoby prywatnej musimy zacząć od tożsamości leasingobiorcy. Do tej pory o leasing mogli starać się wyłącznie właściciele firm. Jeżeli nie byliśmy w stanie udowodnić, że potrzebujemy nowego auta lub aut, aby rozwijać biznes, pożyczka drogiego sprzętu była poza naszym zasięgiem. Obecnie możemy podpisać umowę leasingową niezależnie od statusu. Mówiąc szczerze, leasing dla osób prywatnych jest nawet łatwiejszy w realizacji. Dlaczego?

Wszystko za sprawą ułatwionych formalności. Gdy prowadzimy firmę i staramy się o leasing, musimy przedstawić pożyczającemu wiele dokumentów. Będąc osobami prywatnymi musimy dysponować wyłącznie aktualnym i wydanym w kraju dokumentem tożsamości oraz okazać kilka podstawowych zaświadczeń. Co do nich zaliczamy? Zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach. Pierwszy dokument powinien bez problemu wystawić nam nasz pracodawca, a drugie przybiera najczęściej formę wyciągu bankowego zakrawającego o 3 lub 6 ostatnich miesięcy. W ten sposób firma leasingowa wie, że rzeczywiście co 30 dni na konto leasingobiorcy wpływają środki pozwalające mu wywiązanie się z umowy.

Na czym polega leasing samochodu dla osoby prywatnej a kwestia zadłużenia

Niezależnie od tego, czy sprawdzasz, na czym polega leasing samochodu dla osoby prywatnej, czy inne świadczenie, powinieneś/aś pamiętać, że dla każdego pożyczkodawcy zawsze najważniejszą kwestią jest, czy klient potrafi dotrzymać warunków umowy. Z tego względu, zarówno bank jak i parabank oraz firma leasingowa dokładnie sprawdzają, komu udzielają świadczenia. Zła diagnoza zdolności kredytowej aplikującego może bowiem skończyć się dużymi stratami dla pożyczkodawcy. Aby analiza była więc wiarygodna, wszelkie instytucje finansowe korzystają z baz dłużników, tj. np. BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. To tam znajduje się lista wszystkich osób, które obecnie posiadają na swoim koncie kredyt lub inne zobowiązanie oraz które sygnalizują problemy ze spłatą.

Jeżeli dany aplikujący widnieje w bazie dłużników, istnieje nikła szansa, że otrzyma kredyt lub leasing. Taka decyzja byłaby bowiem zbyt ryzykowna dla pożyczającego. Jeżeli więc interesuje nas tego typu świadczenie, pamiętajmy, aby najpierw uregulować poprzednie sprawy, a dopiero później starać się o inne pożyczki lub leasingi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.