Temperatura w pracy a przepisy

Zmiany klimatu stają się coraz bardziej widoczne, a wiąże się to również ze znacznym wzrostem temperatur i potrzebę bardziej aktywnego korzystania z systemów klimatyzacji w celu zapewnienia pomyślnych temperatur w miejscach pracy. Fale upałów są częste w okresie letnim, sprawiają one, że ludzie szukają komfortu chłodnego powietrza wewnątrz biura.

Gościnna atmosfera jest zapewniona przez systemy klimatyzacji, które mają szczególnie trudny okres gdy nadchodzą letnie upały, ponieważ są one odpowiedzialne za komfort wewnątrz, przyjemnie chłodne powietrze. Kiedy przychodzi pora na zimno, są one niezbędne do ustawienia przyjemnej temperatury otoczenia, by zaprosić trochę ciepła do miejsca pracy. Przez wiele lat nie było określonych standardów minimalnej temperatury wewnętrznej w pomieszczeniach użyteczności publicznej, jak również nie było ustaleń, jeśli chodzi o maksymalne ustawienie założone jako standard. Ustawienie maksymalnej normy temperatury jest szczególnie ważne w okresie letnim, kiedy to często byłby zbyt gorąco w ciągu dnia by móc efektywnie pracować w biurach. Ze względu na brak standardowego ustawienie dla maksymalnej i minimalnej temperatury wewnątrz pomieszczeń, temperatura wewnątrz biur często nie sprzyjała wydajności pracowników. Dzisiaj jest inaczej.

Istnieją regulacje dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy, zgodnie z którym minimalna temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić co najmniej 14 stopni Celsjusza chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają. Jeśli chodzi o pracę w maksymalnej temperaturze, jest wzmianka o “rozsądnej” temperaturze. Jednak interpretacja tego, czym jest “rozsądna” temperatura może być różna. Stąd maksymalne temperatury w biurach i innych pomieszczeniach publicznych mogą wciąż pozostać zbyt wysokie, a tym samym powodować dyskomfort, a w niektórych przypadkach mieć negatywny wpływ na zdrowie pracowników. Temperatura maksymalna jest szczególnie ważna w okresie letnim, ponieważ te miesiące stają są coraz bardziej gorące, a fale upałów wysyłają do biur dużo piekącej temperatury powietrza wokół. Konieczność ograniczania maksymalnej temperatury w określonym ustawieniu, w lecie jest zatem oczywista (źródło: http://icieplo.pl/)

Efektem tego była wielość sugestii odnoszących się do faktu, że koniecznie trzeba ustalić maksymalną wysokość temperatury, oczywiście biorąc pod uwagę jej wszelkie wahania. Wszystko to dla  stałego utrzymania odpowiednich i przyjemnych dla pracowników zakresów temperatur otoczenia, co oczywiście przekłada się na zapewnienie jak najbardziej korzystnych warunków pracy – a więc przyczynienia się do wzrostu efektywności dla firmy. To wszystko pozwoliło na ustalenie najbardziej optymalnej temperatury utrzymującej się od 20 stopni Celsjusza do 26 stopni Celsjusza. Rzecz jasna ogromne znaczenie ma tutaj także kwestia aktualnej pory roku, jak też dress code w miejscu pracy. Konieczne jest również by klimatyzacja działała prawidłowo, inaczej wszelkie ustalenia tak naprawdę byłyby bezsensowne.

Jeszcze innym zagadnieniem związanym z temperaturą w miejscu pracy jest emisja ciepła związanego z oświetleniem. Inaczej mówić “temperatura kolorów” i jest mierzona w K (Kelvina). W tym warto zaznaczyć, że lampa 5000K będzie najbliżej naturalnego światła. Biurowe i szkolne środowisko często wykazuje w tej kwestii podobieństwa, ponieważ są to miejsca, gdzie ma miejsce duża ilość czytania i oceny elementów fizycznych. Udowodniono, że źródła światła zbliżone do światła dziennego mogą dać wyższy kontrast i dlatego łatwiej przeczytać je przy mniejszym zmęczeniu.

Wiele organizacji arbitralnie wybrało temperaturę światła ustawioną na 4100K, ponieważ jasna biała świetlówka wydaje się tutaj najlepszym rozwiązaniem, przy czym koszty produkcji są dość ekonomiczne. Nie ma jednak jeszcze powodów do standaryzacji na temperatury koloru. Temperatura barwowa jest boweim tak naprawdę związana z preferencjami i nie jest to nic, co musiałoby być uchwalone. Oczywiście, jeśli masz większą firmę mogą być wymagane bardziej sztywne wytyczne.

Tak więc widać, że kwestia temperatury pracy to temat dość obszerny i należy się z nim dokładnie zapoznać, by mieć pewność, że wszystkie najważniejsze aspekty zostały wzięte pod uwagę także i w Twojej firmie.

 

Jeden komentarz dla wpisu: “Temperatura w pracy a przepisy

  • 17 maja 2016 at 03:34
    Permalink

    U nas zawsze był problem z ogrzewaniem w firmie. Szef rozpoczyna sezon grzewczy zbyt późno a kończy zbyt wcześnie :) Ale to chyba bolączka wielu firm, wiadomo koszty, koszty, koszty :) Swoją drogą, widzieliście ten nowy biurowiec Powiśle Park? Robi wrażenie

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.