Maty antyzmęczeniowe — jaki mają wpływ na pracownika?

Jednym z największych wyzwań związanych z tworzeniem prawdziwie bezpiecznego i zdrowego miejsca pracy dla wszystkich jest fakt, że nie każde zagrożenie dla zdrowia jest widoczne na pierwszy rzut oka. Uwzględnienie oczywistych zagrożeń, takich jak wycieki chemikaliów i ciężkie maszyny, jest dość proste, ale trzeba również brać pod uwagę mniej oczywiste codzienne zagrożenia, które mają długoterminowe konsekwencje.

Potencjalny wpływ długotrwałego stania na zdrowie jest jednym z największych przykładów tego wyzwania. Stanie może wydawać się nieszkodliwe, ale prawda jest taka, że następstwem długotrwałych okresów są poważne problemy zdrowotne. Maty antyzmęczeniowe są kluczowym i łatwym do wdrożenia elementem przeciwdziałającym temu problemowi.

 Zagrożenia dla zdrowia wynikające z długotrwałego stania w pracy

Chociaż pozycja stojąca jest korzystna dla organizmu na wiele sposobów, nieuchronnie wywiera większy nacisk na stawy i mięśnie, powodując napięcie mięśni, blokowanie stawów, zmniejszone krążenie krwi i zmniejszoną elastyczność tkanek miękkich, szczególnie w przypadku zbyt długiego stania w bezruchu. Długotrwałe stanie sprawia również, że serce pracuje ciężej, co przekłada się na obciążenie układu żylnego, stwarzając ryzyko dla osób, które już cierpią na choroby układu krążenia i problemy z sercem.

Typowe dolegliwości związane z długotrwałym staniem obejmują:

  • Żylaki
  • Generalny obrzęk i ból stóp i nóg
  • Ból w dolnej części pleców
  • Uszkodzenia stawów
  • Haluksy i odciski
  • Zapalenie ścięgna Achillesa
  • Zapalenie powięzi podeszwowej
  • Problemy z układem krążenia
  • Nadciśnienie tętnicze

Wszystkie te problemy są często spotęgowane przez nieprawidłowy rodzaj podłogi w miejscu pracy. Miękkie, wyłożone wykładziną podłogi w środowisku biurowym nie będą stanowić tak dużego zagrożenia, ale twarde, zimne betonowe podłogi są uważane za najgorszy rodzaj powierzchni podłogowej do stania z punktu widzenia zdrowia, a mimo to są powszechne w wielu branżach przemysłowych. Według ankiety przeprowadzonej Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia Pracy, 45% ankietowanych stwierdziło, że muszą pracować w męczącej i bolesnej pozycji, a 25 % z nich wskazało ból pleców jako główną dolegliwość.

Czym są maty antyzmęczeniowe?

Powszechny i potencjalnie poważny charakter tego problemu wyjaśnia, dlaczego tak wiele firm wykorzystuje rozwiązania takie jak maty jako proste i opłacalne rozwiązanie poważnego problemu.

Maty antyzmęczeniowe (np. ze sklepu techem-wycieraczki.com.pl/sklep/Maty-antyzmeczeniowe-6/ ) to w praktyce ergonomiczna maty o nieregularnej, amortyzowanej powierzchni. Jest to w zasadzie podłoga, ale znacznie bardziej amortyzowana. Są one wykonane z materiałów takich jak: guma nitrylowa lub poliuretan.

Tego typu amortyzowana powierzchnia zachęca do regularnego ruchu stóp, nawet w pozycjach statycznych, jednocześnie pozwalając stopom na subtelne dostosowanie się do tekstury w sposób, który promuje zdrowe krążenie. Ten niewielki ruch pomaga mięśniom stóp i łydek rozszerzać się i kurczyć, wypychając krew z powrotem do serca wbrew sile grawitacji.

Maty te są szeroko stosowane w wielu różnych sektorach i branżach, w tym w fabrykach, magazynach i punktach sprzedaży detalicznej, a także w biurach i za barami, kasami i recepcjami. W przypadku mat z gumy nitrylowej oferują one wyższą odporność termiczną i są odporne na działanie kwasów. Maty poliuretanowe są bardziej odpowiednie do obszarów suchych lub lekko wilgotnych, ale nie ściernych.  Można kupić maty ze strukturą diamentową, powierzchniami falistymi, bąbelkowymi, gąbkowymi lub na przykład z otworami.

mata-do-gastronomii-3

Jakie są zalety mat antyzmęczeniowych?

Opóźniają wystąpienie zmęczenia i poprawiają samopoczucie

Dobre samopoczucie pracowników znacznie wzrośnie, dzięki lepszemu krążeniu krwi w stopach i nogach. Ten rodzaj podłogi opóźnia wystąpienie zmęczenia i tworzy komfortowe środowisko pracy.

Mniejsza absencja w pracy

Zdecydowanie mniej urazów wśród pracowników oznacza mniej dni nieobecnych w pracy. Zainstalowanie mat antyzmęczeniowych zapobiega fizycznemu zmęczeniu pracowników i zwiększa poziom wydajności w miejscu pracy.

Poprawiają produktywności pracowników

Zmęczenie pracowników powoduje dyskomfort i brak koncentracji. Niemniej jednak zastosowanie mat zwiększa produktywność, poprzez zmniejszenie wysiłku fizycznego. Pracownicy będą odczuwać mniejszy ból i dyskomfort spowodowany ich postawą. Będą pracować wygodniej, a spędzone godziny upłyną znacznie szybciej, ponieważ będą czuć się bardziej komfortowo.

Zapobiegają poślizgnięciom i upadkom

Maty mają antypoślizgowe powierzchnie, które są idealne do zapobiegania wypadkom w pracy. Istnieją również maty z otworami, które umożliwiają odprowadzanie płynów, przez co zwiększa się bezpieczeństwo.

Podsumowując

Maty to efektywny i łatwy sposób na polepszenie warunków pracy, zwiększenie bezpieczeństwa i zapobieganie wypadkom – są one prostym rozwiązaniem na bardzo poważne problemy zdrowotne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.