Jak automatyzacja rekrutacji kształtuje przyszłość procesu zatrudniania
Czy maszyny zastąpią człowieka? To odwieczne pytanie wybrzmiewa już w działach HR, bo automatyzacja procesów postępuje coraz szybciej. Jak będzie więc wyglądała przyszłość rekrutacji i zatrudnienia?
Plan artykułu:
- Automatyzacja rekrutacji – co to jest?
- Co zyskują rekruterzy dzięki automatyzacji?
- Jak właściwie automatyzacja wpływa na przyszłość procesów rekrutacyjnych i procesów zatrudniania?
- Podsumowanie
Automatyzacja rekrutacji – co to jest?
Automatyzacja rekrutacji polega na wykorzystywaniu oprogramowania – systemu lub narzędzia – do szybszej i wydajniejszej realizacji zadań. Pod tym pojęciem kryje się również możliwość wyręczenia pracownika przez oprogramowanie w wykonywaniu powtarzalnych czynności.
Co zyskują rekruterzy dzięki automatyzacji?
Dzięki wykorzystaniu automatyzacji w procesie rekrutacji możemy:
- lepiej rozporządzać czasem rekrutera – nie wykonując pewnych czynności, ma on go więcej do wykorzystania;
- optymalizować koszty procesu rekrutacji – część czynności wykonuje za pracownika oprogramowanie;
- wydajniej pozyskiwać kandydatów – dzięki zbieraniu (scrapowaniu) kontaktów z różnych źródeł;
- szybciej docierać do wielu kandydatów równocześnie – oprogramowanie może wyszukiwać kandydatów w wielu źródłach w tym samym czasie;
- skuteczniej selekcjonować kandydatów – algorytmy oprogramowania mogą filtrować rozległą bazę kandydatów w oparciu o ustalone kryteria, o wiele szybciej i skuteczniej niż niejeden doświadczony rekruter;
- sprawniej komunikować się z wybranymi kandydatami – poprzez wysyłkę wiadomości outreach, wykorzystanie autoresponderów oraz przypomnień automatycznych, a także dzięki wykorzystaniu różnych kanałów komunikacji (sms, e-mail, wiadomości poprzez platformy mediów społecznościowych).
Przyspieszenie wykonywania rutynowych czynności sprawia, że rekruter dysponuje większą ilością czasu i może go spożytkować na osobisty kontakt z kandydatem. To wstęp do budowania Candidate Experience – pozytywnych doświadczeń kandydata w procesie rekrutacji. Nawiązanie kontaktu z kandydatem i prowadzenie komunikacji z wykorzystaniem systemu – zaplanowanie konkretnych dat wysyłki wiadomości, ustawienie spersonalizowanych komunikatów – to wszystko sprawia, że kandydat czuje się otoczony opieką rekrutera. Te odczucia mogą skłonić kandydata do dzielenia się swoją opinią o pracodawcy z innymi osobami, a jak wiadomo – dobrego PR-u nigdy za wiele!
Jak właściwie automatyzacja wpływa na przyszłość procesów rekrutacyjnych i procesów zatrudniania?
Automatyzacja jak każde zjawisko ma swoją dobrą i złą stronę. Przyjrzyjmy się bliżej obu aspektom.
Dobry wpływ automatyzacji na przyszłość procesów rekrutacyjnych i procesów zatrudniania:
- optymalizacja kosztów (zasoby ludzkie, zasoby finansowe);
- szybsze nawiązywanie kontaktów z kandydatami;
- skuteczniejsza selekcja kandydatów w oparciu o wybrane filtry;
- sprawniejsza komunikacja (szybka wysyłka wiadomości, outreach);
- możliwość optymalizacji procesów w firmie wraz z postępującym rozwojem branży technologicznej – częste aktualizacje oprogramowania, rozwój funkcji, udoskonalenia systemowe.
Powyższe czynniki przekładają się na konkretne kwoty zaoszczędzonych środków i przemówią z pewnością do osób odpowiedzialnych za budżet firmy.
Teraz rozważmy negatywny aspekt automatyzacji w kontekście przyszłości procesów rekrutacji i zatrudnienia. Jest nim mianowicie odczłowieczenie kandydata w oczach rekrutera. Automatyzacja pozwala filtrować kandydatów według posiadanych kompetencji i jest to świetne udogodnienie. Jeżeli jednak rekruter poprzestanie tylko na tych informacjach, a nie poświęci czasu na osobistą rozmowę z kandydatem, może umknąć mu wiele szczegółów. Przykładowo na stanowisko konsultanta telefonicznego wybierze kandydata o odpowiednich kompetencjach, ale niewłaściwej dykcji. Taki przypadek brzmi może abstrakcyjnie, ale przecież mógłby się wydarzyć. Kiedy poznajemy tylko kompetencje, a nie człowieka, staje się on tylko wpisem w arkuszu i przestajemy go traktować jako potencjalnego partnera, a jako… zasób roboczy.
By uniknąć dramatycznego odczłowieczenia i traktowania ludzi jako zasobów, wystarczy odrobina rozwagi. Automatyzacji mówmy zdecydowane tak, bo oszczędzi nasz czas i pieniądze, ale stosujmy ją pamiętając o pielęgnowaniu czynnika ludzkiego.
Podsumowanie
Automatyzacja to zjawisko, które dotyczy nie tylko rekrutacji i etapów procesu zatrudniania. Można ją wdrażać również w innych procesach HR i wykorzystywać przy realizacji różnych zadań HR. Jeśli potrzebujesz przypomnieć sobie, jakie to zadania, zerknij do wpisu „Dział HR w firmie – jakie są jego zadania i obowiązki”.
Jakie fakty o automatyzacji musisz zapamiętać po lekturze powyższego artykułu?
- Automatyzacja to niezwykle przydatna rzecz – wdrażając ją, oszczędzisz i czas, i pieniądze.
- Nie uciekniesz przed technologią, więc szukaj rozwiązań optymalnych, dopasowanych do potrzeb swojej firmy.
- Stosuj automatyzację rozważnie i nie pozwól odhumanizować algorytmom procesów rekrutacji i zatrudnienia.
- Znajdź inne zastosowania automatyzacji w swoich procesach i działaj wydajniej!