Jak automatyzacja rekrutacji kształtuje przyszłość procesu zatrudniania

Czy maszyny zastąpią człowieka? To odwieczne pytanie wybrzmiewa już w działach HR, bo automatyzacja procesów postępuje coraz szybciej. Jak będzie więc wyglądała przyszłość rekrutacji i zatrudnienia? 

Plan artykułu:

 1. Automatyzacja rekrutacji – co to jest?
 2. Co zyskują rekruterzy dzięki automatyzacji?
 3. Jak właściwie automatyzacja wpływa na przyszłość procesów rekrutacyjnych i procesów zatrudniania?
 4. Podsumowanie

Automatyzacja rekrutacji – co to jest?

Automatyzacja rekrutacji polega na wykorzystywaniu oprogramowania – systemu lub narzędzia – do szybszej i wydajniejszej realizacji zadań. Pod tym pojęciem kryje się również możliwość wyręczenia pracownika przez oprogramowanie w wykonywaniu powtarzalnych czynności.

Co zyskują rekruterzy dzięki automatyzacji?

Dzięki wykorzystaniu automatyzacji w procesie rekrutacji możemy:

 • lepiej rozporządzać czasem rekrutera – nie wykonując pewnych czynności, ma on go więcej do wykorzystania;
 • optymalizować koszty procesu rekrutacji – część czynności wykonuje za pracownika oprogramowanie;
 • wydajniej pozyskiwać kandydatów – dzięki zbieraniu (scrapowaniu) kontaktów z różnych źródeł;
 • szybciej docierać do wielu kandydatów równocześnie – oprogramowanie może wyszukiwać kandydatów w wielu źródłach w tym samym czasie;
 • skuteczniej selekcjonować kandydatów – algorytmy oprogramowania mogą filtrować rozległą bazę kandydatów w oparciu o ustalone kryteria, o wiele szybciej i skuteczniej niż niejeden doświadczony rekruter;
 • sprawniej komunikować się z wybranymi kandydatami – poprzez wysyłkę wiadomości outreach, wykorzystanie autoresponderów oraz przypomnień automatycznych, a także dzięki wykorzystaniu różnych kanałów komunikacji (sms, e-mail, wiadomości poprzez platformy mediów społecznościowych).

Przyspieszenie wykonywania rutynowych czynności sprawia, że rekruter dysponuje większą ilością czasu i może go spożytkować na osobisty kontakt z kandydatem. To wstęp do budowania Candidate Experience – pozytywnych doświadczeń kandydata w procesie rekrutacji. Nawiązanie kontaktu z kandydatem i prowadzenie komunikacji z wykorzystaniem systemu – zaplanowanie konkretnych dat wysyłki wiadomości, ustawienie spersonalizowanych komunikatów – to wszystko sprawia, że kandydat czuje się otoczony opieką rekrutera. Te odczucia mogą skłonić kandydata do dzielenia się swoją opinią o pracodawcy z innymi osobami, a jak wiadomo – dobrego PR-u nigdy za wiele!

Jak właściwie automatyzacja wpływa na przyszłość procesów rekrutacyjnych i procesów zatrudniania?

Automatyzacja jak każde zjawisko ma swoją dobrą i złą stronę. Przyjrzyjmy się bliżej obu aspektom.

Dobry wpływ automatyzacji na przyszłość procesów rekrutacyjnych i procesów zatrudniania:

 • optymalizacja kosztów (zasoby ludzkie, zasoby finansowe);
 • szybsze nawiązywanie kontaktów z kandydatami;
 • skuteczniejsza selekcja kandydatów w oparciu o wybrane filtry;
 • sprawniejsza komunikacja (szybka wysyłka wiadomości, outreach);
 • możliwość optymalizacji procesów w firmie  wraz z postępującym rozwojem branży technologicznej – częste aktualizacje oprogramowania, rozwój funkcji, udoskonalenia systemowe.

Powyższe czynniki przekładają się na konkretne kwoty zaoszczędzonych środków i przemówią z pewnością do osób odpowiedzialnych za budżet firmy.

Teraz rozważmy negatywny aspekt automatyzacji w kontekście przyszłości procesów rekrutacji i zatrudnienia. Jest nim mianowicie odczłowieczenie kandydata w oczach rekrutera. Automatyzacja pozwala filtrować kandydatów według posiadanych kompetencji i jest to świetne udogodnienie. Jeżeli jednak rekruter poprzestanie tylko na tych informacjach, a nie poświęci czasu na osobistą rozmowę z kandydatem, może umknąć mu wiele szczegółów. Przykładowo na stanowisko konsultanta telefonicznego wybierze kandydata o odpowiednich kompetencjach, ale niewłaściwej dykcji. Taki przypadek brzmi może abstrakcyjnie, ale przecież mógłby się wydarzyć. Kiedy poznajemy tylko kompetencje, a nie człowieka, staje się on tylko wpisem w arkuszu i przestajemy go traktować jako potencjalnego partnera, a jako… zasób roboczy.

By uniknąć dramatycznego odczłowieczenia i traktowania ludzi jako zasobów, wystarczy odrobina rozwagi. Automatyzacji mówmy zdecydowane tak, bo oszczędzi nasz czas i pieniądze, ale stosujmy ją pamiętając o pielęgnowaniu czynnika ludzkiego.

Podsumowanie

Automatyzacja to zjawisko, które dotyczy nie tylko rekrutacji i etapów procesu zatrudniania. Można ją wdrażać również w innych procesach HR i wykorzystywać przy realizacji różnych zadań HR. Jeśli potrzebujesz przypomnieć sobie, jakie to zadania, zerknij do wpisu „Dział HR w firmie – jakie są jego zadania i obowiązki”.

Jakie fakty o automatyzacji musisz zapamiętać po lekturze powyższego artykułu?

 1. Automatyzacja to niezwykle przydatna rzecz – wdrażając ją, oszczędzisz i czas, i pieniądze.
 2. Nie uciekniesz przed technologią, więc szukaj rozwiązań optymalnych, dopasowanych do potrzeb swojej firmy.
 3. Stosuj automatyzację rozważnie i nie pozwól odhumanizować algorytmom procesów rekrutacji i zatrudnienia.
 4. Znajdź inne zastosowania automatyzacji w swoich procesach i działaj wydajniej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.