Banery UV – główne aspekty związane z bezpieczeństwem produkcji

Coraz więcej drukarek atramentowych utwardzanych promieniami UV wchodzi na rynek, a w związku z tym aspekty bezpieczeństwa stosowania tych nowych farb i systemów drukujących muszą być zrozumiałe dla osób rozważających zakup tego rodzaju do swojej drukarni 5m. Aby chronić zarówno pracowników produkcyjnych, jak i klientów dla których przygotowywane są banery 5m, należy wprowadzić zabezpieczenia.

Główne problemy związane z bezpieczeństwem w przypadku atramentów utwardzanych promieniowaniem UV, w przeciwieństwie do palności rozpuszczalników i wysokiego poziomu oparów, to:

  • podrażnienie skóry
  • wdychanie materiałów reaktywnych z procesu drukowania i utwardzania
  • uszkodzenie oczu.

Aby pomóc w zdefiniowaniu problemów, konsultowaliśmy się się z drukarnią wielkoformatową eye-design.net.pl, która od lat produkuje banery UV i zna systemy druku UV od dawna. Tym samym, szczyci się tym, że jest najbezpieczniejszą drukarnią banerów uv, jakie istnieją.

Tusze utwardzane promieniowaniem UV są bardzo reaktywnymi materiałami i są klasyfikowane jako niebezpieczne. Muszą być traktowane ostrożnie, aby uniknąć obrażeń gdy realizowany jest druk banerów uv. Podrażnienie skóry jest najbardziej znaczącym ryzykiem odnoszącym się do płynów lub niecałkowicie wyschnietego atramentu i może powodować wysypkę. Długotrwałe narażenie może powodować uczulenie u niektórych osób, powodując ich gwałtowną reakcję na późniejszą niską ekspozycję na tusz lub jego opary. Aby jeszcze bardziej zagmatwać problem, niektóre osoby mogą reagować na jeden rodzaj atramentu, ale nie na inny.

Po całkowitym utwardzeniu druk wielkoformatowy UV jest bezpieczny. Aby zapewnić całkowite utwardzenie, należy przestrzegać zaleceń dotyczących ekspozycji UV poszczególnych producentów. Jeśli tusz rozmazuje się lub obraz może zostać uszkodzony – to znaczy, ze banery wielkoformatowe nie zostały w pełni utwardzone. Nie zawsze łatwo jest stwierdzić, czy utwardzanie jest zakończone. Więc nawet jeśli obraz wydaje się być takowy, może tak nie być.

Należy pamiętać: niepełne utwardzanie jest czasami stosowane w celu wykazania elastyczności farby i dobrej przyczepności na trudnych podłożach. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku wykazywania elastyczności na tkaninach. Ta praktyka jest myląca i niebezpieczna, a z czasem podłoże będzie się utwardzać, a elastyczność i przyczepność mogą się zmieniać, co zwykle skutkuje sztywniejszym obrazem na tkaninie i słabą przyczepnością do trudnych podłoży. Utwardzanie po wydrukowaniu można osiągnąć przez długotrwałą ekspozycję na źródło UV, takie jak słońce.

Usuwanie zużytego atramentu UV należy przeprowadzać ostrożnie, najlepiej przez profesjonalną firmę zajmującą się odpadami niebezpiecznymi, ponieważ atrament UV wrzucony do wody zabije ryby.

Niektóre farby UV nie są dobrze zaprojektowane. Oczywiste oddzielenie tuszu w butelce lub konieczność ciągłego mieszania, aby zapobiec osadzaniu się tuszu, są oznakami słabej formuły tuszu. Zastosowanie takich farb może powodować wiele problemów z drukowaniem, kolorem i utwardzaniem.

[TB]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.