Chcesz prowadzić restaurację? Kilka porad na start

Polski sektor usług gastronomicznych jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż rodzimej gospodarki. Nie ma w tym nic dziwnego: nasz kraj należy do grupy państw rozwijających się, czyli takich, w przypadku których najbardziej intensywny rozwój jest notowany właśnie na obszarze sektora usługowego. Polacy coraz częściej jadają w restauracjach a ciągły rozwój internetu sprawia, że wciąż pojawiają się nowe możliwości biznesowe. Otworzenie własnej restauracji jest obecnie uważane za jeden z najbardziej opłacalnych pomysłów na biznes. Aby jednak móc myśleć o osiągnięciu sukcesu, należy opracować szczegółowy, realistyczny buisness plan oraz pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

O czym należy pamiętać otwierając restaurację?

Kiedy otwieramy własną restaurację, musimy wziąć pod uwagę wiele rozmaitych czynników. Przede wszystkim, musimy zastanowić się nad tym, jakiego rodzaju jedzenie będziemy serwować naszym gościom? Coraz większą popularnością cieszą się kuchnie egzotyczne, na przykład tajska albo japońska. Prowadzenie restauracji z kuchnią egzotyczną wiąże się jednak z pewnymi specyficznymi trudnościami, które nie występują na przykład w przypadku kuchni polskiej. Przede wszystkim chodzi tutaj o sprowadzanie odpowiednich składników: jeśli restauracja z kuchnią egzotyczną ma osiągnąć sukces, musi serwować oryginalne dania z konkretnego rejonu kulinarnego, to zaś wiąże się z koniecznością sprowadzenia składników, które przeważnie nie są dostępne w naszym kraju. Potrzebna będzie nam więc dobra firma zajmującą się transportem żywności.

Transport żywności

To samo tyczy się zresztą nie tylko kuchni egzotycznych, ale także niektórych kuchni europejskich, jak kuchnia hiszpańska albo francuska. Na przykład, w przypadku tej pierwszej potrzebne będą nam owoce morze. Oczywiście, można je kupować w postaci mrożonej, jednak klienci na pewno się zorientują, że nie jedzą świeżych produktów. I w tym wypadku jedynym racjonalnym rozwiązaniem będzie więc podjęcie współpracy z dobrą, renomowaną i doświadczoną firmą zajmującą się transportem żywności z innych krajów do Polski. Przykładem takiego podmiotu może być firma RoFood: jest to jeden z głównych przewoźników żywności działających na terenie Polski. (Więcej informacji można znaleźć pod tym adresem: http://www.rofood.com/pl/) Korzystając z usług tego rodzaju firmy, możemy na bieżąco sprowadzać potrzebne nam składniki z innych państw Europy. Wbrew pozorom, takie rozwiązanie wcale nie wiąże się ze specjalnie wygórowanymi kosztami, zwłaszcza że przewoźnicy żywności standardowo stosują różnego rodzaju rabaty i zniżki dla podmiotów, z którymi regularnie współpracują.

Oczywiście, zaopatrzenie restauracji w żywność to jeszcze nie wszystko.

Potrzebne będą nam również meble, odpowiednia lokalizacja, profesjonalna obsługa i, przede wszystkim, skuteczny marketing. Wiele restauracji ogranicza się do reklamy w postaci ulotek oraz prostej wizytówki internetowej. Niestety, w dzisiejszych czasach to nie wystarczy. Jeśli chcemy realnie myśleć o sukcesie, będziemy musieli zainwestować również w profesjonalny fun page na serwisach społecznościowych a w niektórych przypadkach również w profesjonalnego bloga firmowego. Ten drugi warunek dotyczy przede wszystkim tych lokali, które oferują potrawy pochodzące z kuchni mało znanych w naszym kraju; w takim wypadku prowadzenie profesjonalnego bloga na temat kuchni danego regionu nie tylko nada naszemu lokalowi bardziej profesjonalny wizerunek a także pozwoli nam przyciągnąć większą liczbę klientów(sporo osób poprzez czytanie dobrego, ciekawego bloga na temat danej kuchni zacznie się nią interesować; zapragnie sprawdzać kolejne smaki, potrawy, itd, a stąd już tylko krok do zostania stałymi bywalcami naszej restauracji.

2 komentarz dla wpisu: “Chcesz prowadzić restaurację? Kilka porad na start

  • 7 czerwca 2017 at 09:14
    Permalink

    Jeżeli prowadzicie restaurację to polecam wam od początku stosować odżelaziacze wody, które wyeliminują osady na umywalniach spowodowane związkami żelaza. Sprawią także, że woda będzie zdrowsza i smaczniejsza. My od lat stosujemy produkty ze sklepu http://www.ultrafiltracja.pl/pl/c/Odzelaziacze/74. Powiem tyle: warto.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.