Co musisz wiedzieć o kosztach dostawy gdy prowadzisz e-biznes?
Udany e-biznes to wiele składowych elementów, z których każdy musi działać perfekcyjnie. Ogromna konkurencja sprawia, że nikt nie może pozwolić sobie na jakiekolwiek zaniedbania, ponieważ potencjalni klienci mogą bardzo szybko, bez większego wysiłku przejść do konkurencji, która jest liczna i chętna do przejęcia Twoich pieniędzy.
Sposoby dostawy są ważne
Klienci, którzy dokonują zakupów w Twoim sklepie internetowym, na Twoich aukcjach Allegro (czy gdziekolwiek indziej sprzedajesz swoje produkty i usługi) lubią mieć wybór, w jaki sposób odbiorą zamówiony produkt. Tobie może się wydawać, że wystarczy zaoferować kuriera i wszystko będzie „cacy”. Otóż, tak niestety nie jest.
Zauważ, że nie każdy z potencjalnych klientów będzie chciał odbierać przesyłkę kurierem. Powód? Ktoś może długo pracować i nie mieć możliwości odbioru przesyłki od kuriera, który często pracuje maksymalnie do 18. Innym powodem niechęci do kuriera może być brak chęci ujawniania przesyłki przed osobami współzamieszkującymi – np. zamówiliśmy prezent na urodziny lub pod choinkę i nie chcemy by nasza druga połówka widziała, że coś zamawiamy.
Dla jednych najwygodniejszą formą dostawy może być kurier, a dla innych tak zwane paczkomaty czy tradycyjny list. Ktoś inny może nie chcieć przesyłki Pocztą Polską z uwagi na długi czas oczekiwania lub złe opinie.
Zobacz jak dobrać koszty dostawy gdy prowadzisz biznes internetowy. Jest to niezwykle ważne, dzięki czemu możesz znacząco zwiększyć dochody w swoim sklepie internetowym.
Koszty przesyłki – jak je dobrać?
Podczas gdy jedni sprzedawcy decydują się oferować zupełnie darmową przesyłkę, inni doliczają koszty dostawy do każdego zakupu. Jeszcze innym rozwiązaniem jest oferowanie darmowej przesyłki przy zakupach wyższych od X zł. Jest to pomysłowe rozwiązanie, które może sprawić, że zwiększą się Twoje obroty, poprzez zastosowanie pochodnej tak zwanego crosselingu.
Każdy konsument jest inny, podobnie jak branża w której działasz. Prawdopodobnie nie ma jednej recepty na to jak wybrać koszty dostawy, ale jedno jest pewne – przeprowadzając eksperymenty i testy A/B możesz wyciągnąć najtrafniejsze wnioski, na których zyskasz Ty i Twój biznes.
Czy koszty dostawy trzeba zwrócić, gdy klient dokonuje zwrotu towaru?
Każdy zakupiony przez Internet towar, konsument może zwrócić do 14 dni od otrzymania, bez podania żadnej przyczyny. To powoduje, że wiele sklepów internetowych musi liczyć się z tym, że co jakiś czas klienci będą chcieli zwrócić zakupiony produkt. Ale czy prócz kosztu zakupu, trzeba również zwrócić koszt przesyłki? Otóż przepisy prawa definiują, że w takim wypadku koszt przesyłki (zarówno do kupującego), jak i sprzedającego pokrywa sam sprzedający po możliwie najtańszych stawkach.