Od kontroli postawy po ćwiczenia rehabiltacyjne – jak wspierać swój kręgosłup?

Jeśli odczuwasz dyskomfort lub zauważysz, że coś „nie gra”, gdy siedzisz lub ćwiczysz – może to być oznaka problemów z kręgosłupem. Szacuje, że 80 procent ludzi doświadcza w swoim życiu bólu pleców, w tym problemów z kręgosłupem. Jednakże pozostawienie problemu kręgosłupa bez rozwiązania może w przyszłości prowadzić do jeszcze większych problemów.

Na szczęście proste nawyki, takie jak kontrola postawy, rozciąganie i ćwiczenia na kręgosłup mogą zdziałać cuda i poprawić stan pleców. Tutaj znajdziesz więcej na ten temat.

Po czym poznać, że Twój kręgosłup jest nieprawidłowo ustawiony?

Nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa może być wynikiem urazów powstałych w wyniku ćwiczeń lub uprawiania sportu, złej postawy, a nawet stresu psychicznego. Jeśli Twój kręgosłup nie jest w prawidłowej pozycji, możesz odczuwać takie objawy, jak ból pleców, bóle głowy i dyskomfort podczas ćwiczeń, siedzenia, a nawet snu.

Jeśli uważasz, że Twój kręgosłup jest nieprawidłowo ustawiony, możesz to sprawdzić samodzielnie lub poprosić kogoś o pomoc.

Oto 2 sposoby sprawdzenia w domu:

• Leżąc, sprawdź, czy biodra są ułożone równomiernie. Czy jedna noga jest krótsza od drugiej? Nie czujesz się komfortowo leżąc na plecach?
• Stojąc, sprawdź, czy głowa nie jest przechylona na jedną stronę. Czy jedno ramię jest wyżej od drugiego? Czy jedno biodro jest wyższe od drugiego? Tutaj pomocne jest lustro.

Jeśli odpowiedziałeś tak, Twój kręgosłup może być nieprawidłowo ustawiony. Należy pamiętać, że istnieją różne rodzaje nieprawidłowego ustawienia kręgosłupa. Na przykład występuje zaokrąglenie górnej części pleców (kifoza) i nadmierne wygięcie dolnej części pleców (lordoza). Jak w takich przypadkach może pomóc Ci specjalista? Tutaj znajdziesz dodatkowe informacje.

Wzmocnij mięśnie, które wspierają dobrą postawę

Kręgosłup jest centralną strukturą nośną naszego ciała. Kręgosłup jest odpowiedzialny za noszenie ciężaru głowy, podtrzymywanie tułowia i ramion oraz umożliwianie ciału poruszania się we wszystkich kierunkach. Utrzymywanie silnych mięśni posturalnych – pomaga chronić kręgosłup i zapobiegać kontuzjom. Trening siłowy i chodzenie zmniejszają ból i przywracają funkcję lędźwiową (dolną część pleców) u pacjentów z przewlekłym bólem pleców, a jeszcze bardziej pomocne mogą okazać się ćwiczenia rehabilitacyjne realizowane pod okiem specjalistów.

Jeśli chodzi o ruch i postawę, nic nie bierze na nasze ciało większej odpowiedzialności niż kręgosłup. Utrzymanie go w zdrowiu jest ważne, a jednym ze sposobów, aby to osiągnąć, jest upewnienie się, że jest w swoim naturalnym ułożeniu.

Chociaż przyczyny nieprawidłowego ustawienia kręgosłupa są różne (kontuzja, stres, zła postawa), poprawę można wprowadzić, dodając do swojej codzienności możliwość skorzystania z dedykowanych dla kręgosłupa ćwiczeń.

Zacznij powoli, skup się na dobrej formie – z biegiem czasu stan Twojego kręgosłupa na pewno się poprawi. W rezultacie będziesz czerpać z tego korzyści w każdej sferze swojego życia.

Zdjęcia pochodzą zer strony https://funkcinesterapijoscentras.lt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.