Diety za podróże służbowe – ile obecnie wynoszą?

Podróże służbowe są wręcz na porządku dziennym w wielu polskich firmach, które stawiają na długofalowy rozwój i zdobywanie nowych klientów i rynków zbytu. Pracownicy w delegacjach to przede wszystkim przedstawiciele handlowi oraz menadżerowie, którzy zajmują się negocjacjami. W wielu firmach także szeregowi pracownicy również wyjeżdżają, szczególnie na wykonywanie wielu prac z dala od siedziby firmy.

Służbowe wyjazdy mogą trwać kilka dni, jednak równie dobrze mogą być wielomiesięczne. Wszystko zależy od tego, jakie zadania są do wykonania. Pracownicy, którzy muszą w dalekim miejscu zrealizować ważne inwestycje czy wykonać konkretne prace, spędzają w delegacjach sporo czasu. Bez względu na czasy trwania wyjazdu warto pamiętać, że w przypadku podróży służbowych ich koszty oraz wszystkie wydatki związane z wykonywaniem obowiązków zawodowych musi pokryć pracodawca.

Ile wynosi dieta za podróże?

Każdy pracownik, który wyjeżdża w podróż służbową ma prawo do diety, której stawki są ustalane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Przy diecie pełnej stawka wynosi 30 zł za dobę, dodatkowo liczony jest ryczałt za nocleg oraz za dojazdy. Oczywiście, pracodawca pokrywa również koszty zakwaterowania oraz inne wydatki związane z wykonywaniem obowiązków zawodowych. Dieta należy się jednak jedynie dla wyjazdów trwających powyżej ośmiu godzin. Jeśli więc pracownik jedzie poza siedzibę firmy jedynie na kilka godzin, dieta mu nie przysługuje. Dieta jest więc kwotą, którą pracodawca dopłaca do pensji pracownika za wszystkie dni, jakie spędza on na wyjeździe służbowym i jest pewnego rodzaju rekompensatą za wszelkie trudny podróży.

O wyjeździe należy pomyśleć dużo wcześniej

Jeśli pracownik wybiera się w podróż służbową, powinien zadbać o to, by była ona dobrze zaplanowana i dopięta na ostatni guzik. Ważne jest przede wszystkim miejsce noclegowe, które należy wybierać rozważnie i przy wcześniejszym sprawdzeniu opinii na temat danego miejsca. przykładowo, jeśli interesuje nas Wisła hotel, warto sprawdzić nie tylko cennik noclegów czy ofertę hotelu, ale również wszelkie opinie o danym miejscu, które umieszczają w sieci osoby, które korzystały już z noclegów. Wybierając hotel na noclegi służbowe warto również sprawdzić, jak wygląda jego oferta dla klientów biznesowych. W trakcie podróży służbowych często bowiem trzeba przeprowadzić spotkania biznesowe. Dobrym rozwiązaniem jest zorganizowanie ich w tym samym obiekcie, w którym pracownicy na wyjeździe nocują. Z tym jednak nie powinno być większego problemu – dobre hotele w różnych lokalizacjach posiadają ciekawą ofertę dla biznesu, dostępne są duże sale konferencyjne czy mniejsze pomieszczenia, które doskonale sprawdzają się na kameralne spotkania biznesowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.