Dotacje unijne dla pszczelarzy

Wstawanie o świcie, ośmiogodzinny dzień pracy ? Nie jeden z nas nie marzy o właśnie takim, nazwijmy to klasycznym, zarabianiu pieniędzy. Często więc przychodzi nam do głowy pomysł założenia własnej działalności gospodarczej. Niestety z podjęciem takiego wyzwania wiążę się dużo tak zwanej papierologii, ale przede wszystkim często całkiem spore koszty finansowe. Wielu z nas mimo chęci założenie własnej firmy, zadaje sobie pytanie „skąd wziąć na to wszystko pieniądze ?” Zwłaszcza, że o kredyt w banku wcale nie jest łatwo. Od jakiegoś czasu jest też inna możliwość. Mianowicie można starać się o dofinansowanie rozpoczęcia własnej działalności z funduszy Unii Europejskiej.

Środki na rozpoczęcie działalności

Otrzymanie europejskich środków na rozruch własnego biznesu, nie jest oczywiście sprawą łatwą. Nie jest rzecz jasna tak, że każdy, który takie wsparcie chciałby otrzymać, dostaje je. Warto jednak spróbować, ponieważ aktualnie Unia Europejska dofinansowuje działalność naprawdę w przeróżnych branżach. Istotny jest tu jeszcze fakt, że o wsparcie finansowe mogą starać się nie tylko przedsiębiorcy zakładający nowe firmy, ale i tacy, którzy swoje firmy prowadzą już od lat. Jednakże bez wątpienia nowi (zwłaszcza młodzi przedsiębiorcy), mogą najczęściej liczyć na zdecydowanie preferencyjne warunki.

Składania wniosku

Podstawowym krokiem, który trzeba uczynić aby w ogóle móc starać się o dotacje, jest oczywiście złożenie stosownego wniosku. Wiąże się to jednak z pewnymi ograniczeniami. Dość często występują sytuacje, gdy w jednym mieście bez problemu będzie można starać się o dotację, podczas gdy w drugim nie będzie takiej możliwości. Stosunkowo rzadko, wnioski o dotacje można składać przez cały rok. W zdecydowanej większości przypadków, obowiązuje jeden konkretny termin Dlatego też ważne jest znalezienie odpowiedniego dla siebie konkursu, oraz uważne śledzenie terminu jego ogłoszenia. Jego przegapienie najczęściej wiąże się z utratą szansy na dotację w danym roku. Istnieje jednak dość duża liczba stron internetowych, przekazująca bardzo szczegółowe i regularne informacje na ten temat. Tak więc bycie na bieżąco z tematyką i terminami takich konkursów, nie powinno więc być dla przyszłego przedsiębiorcy sprawą trudną.

Dotacja dla pszczelarzy produkujących miód

Ciekawym wątkiem w kontekście europejskich dofinansowań na nowe firmy, jest też fakt corocznego powiększania się sektorów, w których o takie dotacje można się starać. Od niedawna wprowadzano na przykład możliwość otrzymywania pomocy finansowej dla pszczelarzy, czyli osób posiadających własną pasiekę produkującą produkty pszczelarskie. Już na początku 2014 roku naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie opublikowali specjalny raport, w którym zakładają powstanie trzech tysięcy dwustu nowych gospodarstw pszczelich w latach 2014-2018. Osoby zakwalifikowane do tego programu, otrzymałyby potężną pomoc finansową, między innymi właśnie ze środków Unii Europejskiej. Program krakowskich naukowców jest dość uniwersalny. Ma być adresowany zarówno do absolwentów kierunków pokrewnych z pszczelarstwem jak i bezrobotnych, osób z grupy 50+ czy niepełnosprawnych.

Jednak poza programem pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, od niedawna istnieją tez inne możliwości pomocy pszczelarzom, również w ramach środków z Unii Europejskiej. Właścicielom pasiek proponuje się dofinansowania na założenie czy utrzymanie swojej działalności. Istnieje też możliwość otrzymania dotacji na sfinansowanie produkcji miodu, urządzenia pszczelarskie czy leki zwalczające choroby pszczół. Ponadto dostępne są środki pieniężne na zakup samych pszczół. Oczywiście i w tym przypadku, aby starać się o pomoc unijną trzeba złożyć odpowiednio wypełniony wniosek. Wystąpić o dotację mogą stowarzyszenia, spółdzielnie lub związki pszczelarskie, natomiast pieniądze trafiają do konkretnych osób. Warunkiem jest zarejestrowanie pasieki przez pszczelarza oraz uzyskiwanie odpowiednio wysokich dochodów rocznych.
Jak więc widzimy, możliwości na otrzymanie różnego typu pomocy ze środków europejskich w różnych branżach, jest naprawdę wiele. Tak więc cytując klasyka „trzeba tylko chcieć”.

Autorem artykułu jest Tomasz Miodek, prowadzący stronę internetową, na której znajdziesz ciekawe informacje o miodzie, które mogą Cię zainteresować. Strona autora: http://www.tomekmiodek.pl/miod-pszczeli

Jeden komentarz dla wpisu: “Dotacje unijne dla pszczelarzy

  • 26 stycznia 2019 at 13:36
    Permalink

    Autor zapomnial ze pszczelarzenie nie jeat latwe. A pozyskanie doplat do uli podobnie. Rozwianiem bylo by wprowadzenie doplat bezpisrednich do uli

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.