Gdy szefem jest kobieta

Kobieta – szef, to bardzo dobre połączenie. Generalnie jest dokładniejsza, bardziej wymagająca, oraz potrafi docenić starania swojego zespołu. Oczywiście są skrajności dotyczące obydwu płci. Jednak nie o skrajnościach chcę tu napisać. Bo gdy szefem zostaje kobieta, świat może nabrać różnych kolorów.

Od czerwieni, po amarantowe zjawiska, poprzez szarości, aż na czerni skończywszy. Różnica między kobietą szefem, a mężczyzną szefem jest właściwie tylko jedna. Ta pierwsza ma więcej wrażliwości i może okazać więcej zainteresowania pracownikowi, niż mężczyzna szef.

Jak to było dawniej?

Kiedyś kobieta była panią domu. Dziś także jest, ale jeśli pracuje i szefuje swoim pracownikom, bycie panią domu schodzi na drugi plan. Generalnie może wynająć kogoś do prac domowych,
a sama poświęci się firmie. Minęły już czasy, kiedy to kobieta byłą na każde zawołanie mężczyzny. Musiała go słuchać – najpierw ojca, potem męża i zajmować się wszystkim tym, czego nie chciał się tknąć jej pan i władca. Emancypacja na dobre wkroczyła w nasze życie, zarówno w domu, jak i w pracy.

Kobiety domagają się równouprawnienia nie tylko w domu. Także wykonując zawody, które były dotychczas przeznaczone tylko dla mężczyzn. Szczególnie, jeśli chodzi o kierownictwo. Nasza Konstytucja gwarantuje wszystkim równe prawa z tytuły wypełniania takich samych obowiązków. Nieważne, czy wykonuje je kobieta, czy mężczyzna. Jakakolwiek dyskryminacja ze względu na płeć, jest wysoce naganna i powinna być tępiona z całą surowością prawa.

A dzisiaj?

Dzisiaj kobiety zajmują stanowiska, których nie ośmieliłyby się zajmować jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Dziś kobieta może być pilotem, kosmonautą, czy kierowcą potężnych osiemnastokołowców (popularnych tirów). To właśnie technologia umożliwiła kobietom zajmowanie takich stanowisk. Kiedyś prowadzenie samochodu ciężarowego (kręcenie kierownicą, naciskanie pedałów) wymagało dużej siły fizycznej, ponieważ samochody te, nie posiadały wspomagania i z tego też powodu, kobiety nie mogły starać się o prawo jazdy, uprawniające do kierowania takimi, ciężkimi pojazdami.

Tak samo jest z innymi zawodami. Rozwój technologii ułatwił kobietom zdobywanie zawodów, do tej pory dla nich niedostępnych. Także bycie szefem, to nic specjalnego dla współczesnej kobiety. Przez wiele wieków świetnie radziła sobie w domu, więc nic dziwnego, że w pełni sprawdzi się na kierowniczych stanowiskach. Oczywiście wielu jej podwładnych się z tym nie zgodzi, szczególnie jeśli są mężczyznami. Może to powodować pewne problemy, jednak te problemy są tylko dla tych, którzy je wymyślają. Wielu mężczyzn uważa, że kobieta powinna być w domu, przy dzieciach i garach, a praca zawodowa to już nie dla niej. Jeszcze jak taka kobieta zajmie kierownicze stanowisko, wtedy co niektórych może to bardzo zaboleć, zwłaszcza jeśli sami do niczego specjalnego w życiu nie doszli. Mogą nawet wyżywać się na swoich żonach, roztaczając przed nimi typową, męską apokalipsę.

Nie ma się czym przejmować, ponieważ zgodnie z przysłowiem: „Jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził”, nikt nie jest w stanie sprostać wymaganiom „małych krzykaczy”. W pracy mogą powstawać niesnaski z powodu awansu kobiety na kierownicze stanowisko, ale z czasem wszyscy przekonają się, jakie korzyści mogą wyniknąć z takiego faktu. Nie tylko dla firmy, ale także dla samych pracowników. Kobieta bowiem potrafi docenić starania innych, szczególnie, jeśli sama kiedyś była na ich miejscu. Mężczyźni zbyt szybko zapominają o swoim dawnym statusie zwykłego pracownika, ponieważ ich przywódcza natura im na to pozwala.

Kobieta natomiast umie się „rozglądać” po firmie i odnajdywać swoiste, pracownicze perełki, które nie były wcześniej doceniane, a obecnie mogą przynieść dużo zysku dla firmy. Warto zatrudnić kobietę na stanowisko kierownicze, ponieważ może przynieść to duże korzyści. Oczywiście, są różni ludzie. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna może nie nadawać się na szefa. To wszystko zależy od preferencji samego zainteresowanego. Jednak kobieta jako szef, będzie bardziej wrażliwa i może dostrzec to, czego niestety mężczyzna dostrzec nie potrafi.

Źródło:

- portal dla kobiet: kobieco.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.