Dobre czasy dla programistów aplikacji mobilnych

Jeżeli stoisz przed wyborem swojej drogi życiowej, a jednocześnie posiadasz analityczny umysł i zacięcie informatyczne, powinieneś zastanowić się nad podjęciem w przyszłości pracy na stanowisku programisty aplikacji mobilnych. Sytuacja w branży IT pokazuje, że jest to niezwykle rozwojowy zawód, na który już teraz istnieje ogromne zapotrzebowanie.

W jaki sposób można zostać programistą?

Przede wszystkim należy dowiedzieć się, co trzeba zrobić i jakie warunki musimy spełnić, aby w dorosłym życiu otrzymać tę pracę.

Wielu osobom wydaje się, że wystarczy jedynie posiadanie tytułu magistra, roczne studia podyplomowe, odbycie odpowiedniego kursu oraz ewentualnie praktyk, i już możemy ubiegać się o pracę programisty. Nic bardziej mylnego. Nawet jeżeli komuś uda się zrealizować ten plan, nigdy nie będzie profesjonalistą w tym fachu. O zatrudnieniu jako developer aplikacji mobilnych może jedynie pomarzyć. Pracodawcy mówią otwarcie, że takie osoby „psują” rynek, jednak są przyjmowani ze względu na rosnące zapotrzebowanie w sektorze IT i wolną ilość stanowisk.

Podobnie jak w przypadku wielu innych zawodów, należy ukończyć odpowiednie studia. Programista obowiązkowo powinien mieć ukończoną informatykę. Polskie uczelnie państwowe i prywatne zauważają popularność zawodu developera aplikacji mobilnych, dlatego dołączają do oferty kształcenia przedmioty nakierunkowane na projektowanie programów na urządzenia przenośne.

Niezwykle cenne jest również zdobywane doświadczenie. W trakcie nauki w szkole wyższej należy korzystać z możliwości odbywania staży. Wiele firm oferuje dobrze płatne praktyki. Jest to największa szansa na sprawdzenie zdobytych umiejętności w praktyce.

Nie wystarczy jedynie wiedza przekazywana na zajęciach. Powinniśmy mieć w małym palcu nie tylko podstawowe języki programowania, tj. Java, PHP czy C++, ale również te nakierowane bardziej na urządzenia mobilne, jak np. Objective-C. W ten sposób można tworzyć podstawowe aplikacje i poszerzać swoje umiejętności metodą prób i błędów.

Zapotrzebowanie na developerów aplikacji mobilnych

Zgodnie z tytułem jest to bardzo dobry czas dla programistów. Developer aplikacji mobilnych to zawód, na który w ciągu ostatnich trzech lat wzrósł popyt nawet o 30 %. Co więcej, wszelkie prognozy wskazują na kolejne tendencje zwyżkowe oraz zwiększanie zatrudnienia. Programiści stanowią główny ruch całej branży IT.

Niektórzy zastanawiają się skąd wzięło się takie zapotrzebowanie. Jest to skutek ciągłego rozwoju cyfryzacji oraz postępującego wzrostu sprzedaży urządzeń mobilnych. Na koniec 2015 roku już ponad 60 % Polaków posiadało smartfon, natomiast regularne korzystanie z tabletów deklarowała prawie ¼ badanych. Średnio posiadamy kilkadziesiąt ściągniętych rozmaitych aplikacji, które służą nam m.in. do celów rozrywkowych, komunikowania, robienia zakupów czy korzystania z bankowości mobilnej. Za ich napisanie oraz wdrożenie odpowiadają właśnie programiści. Nic więc dziwnego, że stale rosnąca liczba użytkowników urządzeń przenośnych wpływa na potrzebę zatrudniania profesjonalnych developerów aplikacji mobilnych. To również bardzo korzystna inwestycja dla nowoczesnych firm, które w ten sposób docierają do swoich użytkowników, proponując im specjalne rozwiązania czy oferty.

Zarobki programistów aplikacji mobilnych

To, co dla większości jest najważniejsze przy okazji tego nowoczesnego zawodu, to wysokość pensji programistów. Należy mieć na uwadze, że pracownicy branży IT w zakresie tworzenia aplikacji mobilnych plasują się w czołówce najlepiej opłacanych zawodów technicznych.

Osoby odbywające staż na tym kierunku mogą zainkasować nawet 2000 zł brutto w skali miesiąca. Wynika z tego, że osoba, która jeszcze nie ukończyła studiów, może zarabiać więcej od doświadczonych pracowników innych branż. Początkujący programista otrzymuje na start od 5 do 7 tysięcy złotych. Z każdym kolejnym przepracowanym rokiem na tym stanowisku oraz zrealizowanym projektem zwiększa się szansa na awans, a tym samym podwyższenie wynagrodzenia, od 7 do nawet 10 tysięcy złotych. Tzw. seniorzy, czyli programiści z co najmniej 5-letnim doświadczeniem, którzy dodatkowo koordynują i zarządzają pracą całego zespołu, zarabiają kilkanaście tysięcy.

Wysokość wynagrodzenia jest zależna również od naszego miejsca pracy. Największe zarobki otrzymują programiści działający w największych miastach Polski, ponieważ to tam otrzymuje się najwięcej zleceń, zwłaszcza tych najlepiej płatnych. Różnice w zarobkach są zauważalne także w odniesieniu do danej dziedziny programowania aplikacji. Okazuje się, że najbardziej pożądani są deweloperzy gier na urządzenia mobilne. Liczy się dobry pomysł, pełna dostępność oraz perfekcyjne przygotowanie techniczne i graficzne. Nic więc dziwnego, że tak wielu użytkowników pobiera je na swoje smartfony i tablety.

Artykuł opracowano we współpracy z firmą Ontium zajmującą się projektowaniem i wdrażaniem aplikacji internetowych. 
 
Więcej na stronie: https://www.onitum.pl/oferta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.