Jak bezpiecznie korzystać z klimatyzacji w biurze?

Klimatyzacja w miejscu pracy jest jednym z najważniejszych czynników wygody i komfortu podczas wykonywania codziennych obowiązków zawodowych. Szczególnie w upalne lato, gdy za oknem żar leje się z nieba, trudno sobie wyobrazić pracę bez przyjemnego, chłodnego nawiewu. Warto więc zadbać o sprawne urządzenia klimatyzacyjne, a także użytkować je w taki sposób, by zapewniały bezpieczeństwo osobom znajdującym się w biurze. Jeśli o to nie zadbamy, obecność klimatyzacji może okazać się bardziej uciążliwa niż jej brak.

Nowoczesna klimatyzacja w biurze to podstawa, aby pracownicy mogli wygodnie i bezproblemowo wykonywać swoje obowiązki zawodowe w sezonie letnim. Obecnie na rynku urządzeń klimatyzacyjnych mamy całe mnóstwo rozwiązań, sprawdzonych modeli urządzeń oraz ciekawych technologii. Jest więc z czego wybierać. Zawsze jednak trzeba pamiętać, że klimatyzacja powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Zupełnie innych urządzeń potrzebuje niewielkie biuro, a innych wielka powierzchnia open space, w której pracuje kilkudziesięciu pracowników.

Aby klimatyzacja była bezpieczna

Dobrze wybrane urządzenia klimatyzacyjne wymagają sprawnego i profesjonalnego montażu, a także właściwego użytkowania. Trzeba pamiętać, że choć klimatyzacja ma ogromną moc i pozwala ochłodzić przestrzeń nawet o kilkanaście stopni, należy korzystać z niej z rozwagą. Zbyt duży chłód panujący we wnętrzu w porównaniu z wysokimi temperaturami za oknem to prosta droga do częstych przeziębień oraz infekcji dróg oddechowych. Zadbajmy więc o to, by klimatyzacja zawsze powodowała obniżenie temperatury zaledwie o kilka stopni w porównaniu do temperatury za oknem. Obecnie nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne są w pełni zautomatyzowane, można więc je zaprogramować tak, aby reagowały na zmieniającą się temperaturę powietrza za oknem. Jeśli w biurze będzie zbyt zimo, wykonywanie pracy może być tak samo utrudnione, jak w przypadku zbyt wysokiej temperatury.

Pamiętaj o serwisach i pracach konserwacyjnych

Nawet najnowocześniejsze urządzenia klimatyzacyjne działają sprawnie i wydajnie jedynie wtedy, gdy są prawidłowo użytkowane i systematycznie konserwowane. W klimatyzacji największym problemem mogą być mocno zapchane filtry, które sprawiają, że urządzenia działają mniej wydajnie, a jednocześnie stają się siedliskiem wielu groźnych bakterii chorobotwórczych. W biurze z niesprawną czy nieczyszczoną klimatyzacją pracownicy często chorują, co ma wpływ na jakość funkcjonowania całej firmy. Warto więc pamiętać o regularnym serwisowaniu i konserwacji, która powinna polegać przede wszystkim na wymianie oraz oczyszczaniu filtrów. Dzięki temu można będzie mieć pewność, że urządzenia pracować będą w stu procentach sprawnie i zapewnią pracownikom w biurze pełen komfort wykonywania codziennych obowiązków zawodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.