Jak skutecznie szukać pracy?
Zwieńczeniem skutecznego poszukiwania pracy jest przeważnie zdobycie wymarzonego stanowiska. Jeśli jednak utknęliśmy na pewnym etapie, warto zastanowić się, czy rzeczywiście dysponujemy wszelkimi możliwymi atutami. Agresywny rynek pracy wymusza poniekąd schemat skutecznego poszukiwania pracy w oparciu o kilka filarów. Podstawą ich powinno być odpowiednio sporządzone CV, działanie na wielu frontach, a także skuteczne aplikowanie na dane stanowisko.
Przygotowanie CV
Pierwszym z filarów skutecznego poszukiwania pracy jest sporządzenie CV. Nie ma wątpliwości, że bez życiorysu nie dostaniemy pracy wcale lub będziemy skazani na pracę w miejscu, gdzie będziemy jedynie trybikiem olbrzymiej machiny. Ponadto, samo sporządzenie CV nie wystarczy. Musi ono należycie eksponować nasze walory na rynku pracy oraz być nasycone wszelkimi informacjami o naszych kompetencjach, które możemy poświadczyć odpowiednimi kwalifikacjami.
Działanie na wielu frontach
Skuteczne poszukiwanie pracy powinno odbywać się w obrębie kilku mediów tj. źródeł ofert pracy. Począwszy od Internetu i takich portali, jak np. Pracuj.pl, przez ogłoszenia w Urzędzie Pracy, aż po przegląd prasy lokalnej. Im więcej takich źródeł, tym większa możliwość znalezienia interesującej nas oferty. Co więcej, wielu pracodawców nie poprzestaje jedynie na ogłoszeniach zamieszczanych w Internecie. Często warto wybrać się bezpośrednio do firmy, która nas interesuje i złożyć dokumenty w dziale kadrowym.
Informacja zwrotna
Przy kontaktach poprzez Internet warto ponawiać złożoną przez nas aplikacje. Często filtry antyspamowe skrzynek pocztowych dużych firm automatycznie wychwytują niektóre wiadomości i umieszczają je w zakładce SPAM. Co więcej, wielu pracowników zajmujących się działem kadr skarży się, iż nie jest w stanie obsłużyć zbyt wielu osób na raz. Jeśli czujemy, iż nasze kompetencje są wysokie, warto ponowić aplikację zawierającą CV lub przypomnieć o informacji zwrotnej dotyczącej procesu rekrutacji.