Jak zostać krawcową/szwaczką?
W związku z dynamicznymi zmianami społecznymi i gospodarczymi, które od dwudziestu-kilku lat zachodzą w naszym kraju, sporym przeobrażeniom ulega tez rzecz jasna rynek pracy. Zawody, które w tamtym okresie były częste, potrzebne i popularne, powoli tracą na znaczeniu. Wynika to też z faktu, że coraz więcej pracy, które musiał wcześniej wykonywać wykwalifikowany człowiek, przejmują maszyny. Jedną z takich profesji, niewątpliwie zasłużonych historycznie, jest praca krawcowej.
Stare dobre czasy dla krawiectwa
Jeszcze w czasach Polskiej Republiki Ludowej zakłady krawieckie przeżywały prawdziwe oblężenie. Panie dość często zamawiały sukienki na miarę, Panowie eleganckie garnitury. Aktualnie w związku z napływem taniej chińskiej odzieży, takie usługi są już nieopłacalne dla klientów a więc też coraz rzadziej wykonywane. Mimo tych niedogodności, nadal rodzi się sporo osób z pasją i chęciami do bycia krawcem. Zastanówmy się jednak na początku jakie warunki trzeba spełniać żeby móc wykonywać ten zasłużony historycznie zawód.
Zdolności manualne
Przede wszystkim żeby w ogóle myśleć o takiej karierze zawodowej, należy posiadać spore zdolności manualne, być pomysłowym i kreatywnym. Jeżeli chodzi o drogę edukacyjną, tytuł krawca można zdobyć kończąc jedną ze średnich szkół zawodowych o tym profilu, bądź technikum odzieżowe. Nauka w tych szkołach kończy się egzaminem zawodowym, po którego zdaniu, uzyskuje się taki tytuł. Jednakże dla osób, które postanowiły pracować w tym zawodzie już po ukończeniu szkoły średniej, są też inne możliwości. Krawcem można zostać również nie kończąc specjalnej szkoły a jedynie dwuletni kurs w szkole policealnej.
Dbaj o dalszy rozwój osobisty
Istotny jest też fakt, że w tym zawodzie nie można „spocząć na laurach”. Nawet po zakończeniu edukacji, dobrze byłoby zdobywać kolejne tytuły na przykład czeladnika bądź mistrza. Organizowane są też przeróżne kursy i szkolenia krawiectwa, na których poznaje się nowoczesne metody szycia czy praktykuje w oparciu o nowe materiały. Jest to ważny element poszerzania swoich kwalifikacji, tak aby na rynku pracy być bardziej konkurencyjnym. No dobrze, ale właściwie czym konkretnie w tych czasach zajmuje się krawiec ?
Gdzie znajdziesz pracę krawcowej?
Obecnie krawcy mogą pracować w małych lub dużych zakładach. Te pierwsze mają charakter usługowy. Wykonuje się w nich najczęściej drobne poprawki odzieży, poszerzenia, skurczenia, przeszycia. Coraz rzadziej szyje się odzież według projektu od początku do końca. Jest to po prostu prawie zupełnie nieopłacalne. Natomiast w dużych zakładach, praca ma najczęściej charakter produkcyjny i jest podzielona na poszczególne etapy. Ludzie zatrudnieni w poszczególnych działach wykonują przydzielone im zadania. Na przykład inna osoba kroi materiał, inna go szyje a jeszcze inna wykańcza i przygotowuje do użytku. Jest to więc praca stricte zespołowa.
Co z niedogodnościami?
Co prawda zawód ten nie należy do szczególnie niebezpiecznych czy szkodliwych, ale jest związany z licznymi niedogodnościami. Na przykład dość łatwo jest się skaleczyć podczas pracy. Również od siedzenia i wykonywania schematycznych czynności, mogą pojawić się kłopoty z kręgosłupem. Jest to więc z całą pewnością zajęcie dla osób nie mających żadnych poważniejszych problemów zdrowotnych.
Krawcowa a szwaczka
Można też powiedzieć, ze obecnie krawcowe coraz częściej przejmują role szwaczek. Osobom niezwiązanym z ta branżą co prawda wydaje się, że krawcowa i szwaczka to ten sam zawód. Jednak do końca tak nie jest. Szwaczki zajmują się głównie pracą odtwórczą. Konkretniej mówiąc jedna osoba robi formę, druga kroi a szwaczka jedynie zszywa na określony wzór. Krawcowe z założenia powinny zajmować się całym projektem od podstaw. Jednakże w obecnych czasach ich praca najczęściej sprowadza się, albo do drobnych poprawek w małych zakładach, albo właśnie wykonywania jednego konkretnego zadania na akord w dużych zakładach produkcyjnych.
Jednakże mimo spadku znaczenia roli zawodu krawcowej, nadal chętnych do jego wykonywania nie brakuje. Wszak jest to zawód z pasją, który trzeba kochać i do którego trzeba mieć serce. A cóż jest piękniejszego niż robienie w życiu tego co sprawia nam radość ?
Artykuł nadesłał serwis www.krolowa-shoppingu.pl – tania odzież damska – dziękujemy!