Dzień kobiet w zakładach pracy – kiedyś i teraz

“Najważniejsze jest, by gdzieś istniało to, czym się żyło: i zwyczaje, i święta rodzinne. I dom pełen wspomnień. Najważniejsze jest, by żyć dla powrotu.” – Antoine de Saint-Exupéry.

Jedną z podstawowych różnic w obchodzeniu Dnia Kobiet w zakładach pracy kiedyś – a dziś jest (dziś) często całkowity brak tego święta, bagatelizowanie go, przechodzenie nad 8 marca do porządku dziennego. Dlaczego tak się dzieje? Na pewno podstawowym powodem są cięcia finansowe. Nie każdy pracodawca może sobie na takie święto pozwolić, lub nie chce wydawać bezproduktywnie firmowych pieniędzy – czyli tym samym niezbyt zależy mu na pracownicach. Są od tego, aby pracować, a nie świętować. Także przestoje w pracy (choćby te 10 – 20 minut poświęcone na wręczenie tzw.: „kwiatka dla Ewy”, to dla skąpego pracodawcy krok w kierunku firmowej ruiny), nie są mile widziane. Dzień Kobiet to nie był wymysł PRL-u. Święto to zostało ustanowione w 1910 roku, jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. I święto to było obchodzone w Polsce na szeroką skalę do 1993 roku do czasu, aż nastała era Walentynek.

Jak było kiedyś?

Pierwowzoru Dnia Kobiet można się doszukiwać w obchodzonych w starożytnym Rzymie Matronali. Było to święto związane z macierzyństwem i płodnością, a ówcześni mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich marzenia. Współcześnie, Międzynarodowe Święto Dnia Kobiet, wywodzi się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze takie obchody odbyły się 28 lutego 1909 roku w Stanach Zjednoczonych. W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet.

Ustanowienie Dnia Kobiet zostało przyjęte w drodze anonimowego głosowania, bez ustalania dokładnej daty jego obchodów. W Polsce, w czasach PRL Dzień kobiet był obchodzony bardzo hucznie. W zakładach pracy organizowano wiece i masówki. Były przemowy, pochwały, prezenty, czyli wszystko to, co w tamtych czasach budowało niezmąconą wiarę w ustrój polityczny Polski. Propagandowo – Dzień Kobiet był bardzo na miejscu, ponieważ hołubił najsłabszych robotników PRL – czyli kobiety. Pamiętamy może słynny transparent: „Kobiety na Traktory”, gdzie później dołożono kobiecie kwiatka. Było to bardzo poprawne politycznie, nie mniej kobiety dostawały niedostępne w tamtych czasach na rynku produkty i bardzo się z tego cieszyły. Były organizowane imprezy zakładowe, wycieczki, ogólnie robiono wiele szumu koło tego święta, co nie przeszkadzało kobieto czuć się w tym dniu wyjątkowo.

A dziś?

Oficjalnie od 1993 roku nie ma święta kobiet w Polsce. Oczywiście, zakłady pracy mogą sobie je obchodzić, skoro szef tak chce, ale nie ma takiego obowiązku. Powoli to święto zanika, a przecież należałoby pamiętać, że zostało ono ustanowione nie jako kaprys dla kobiety, ale jako pamięć dla walki o prawa wyborcze dla kobiet. To coś znacznie ważniejszego, niż dodatkowa para pończoch, czy czerwony goździk z kokardką. Dziś kobiety mają swoje prawa wyborcze i nikt im ich nie zabiera.

W czasach PRL Dzień Kobiet został sprowadzony do poziomu prezentowego i tylko tak był kojarzony, więc gdy tych prezentów było już moc z całkiem innych powodów, Dzień Kobiet po prostu się przejadł. Nikogo już nie obchodzą szlachetne hasła o wolności dla słabszej płci, oraz cienkie pończochy w szarych pudełkach, więc i Dzień Kobiet stracił na swoim znaczeniu. Otwarci na Europę, a nawet na Świat spoglądaliśmy z zazdrością na obce święta. I tak przyjął się Walentynek. Różowe, słodkie i nijakie święto zagarnęło umysłami miliomów Polaków nie dlatego, że było takie różowe i słodkie. Ale dlatego, iż było nowe, amerykańskie i modne. Co z tego, że nie przedstawia sobą żadnych wartości? Wysyłanie „walentynek” w dzisiejszych czasach przeszło do dobrego tonu i świadczy… właśnie, o czym świadczy? Konia z rzędem i królewnę ze smokiem temu, co odpowie na to pytanie.

A ty pamiętasz? 8 marca – dzień kobiet już tuż, tuż…

najlepsze-zyczenia-z-okazji-dnia-kobiet

2 komentarz dla wpisu: “Dzień kobiet w zakładach pracy – kiedyś i teraz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.