Kluczowe różnice między masażem tkanek głębokich a szwedzkim

Więc w końcu przyszedł czas na masaż, o którym myślałeś od miesięcy. Wchodzisz gotowy na relaks, a kobieta o aksamitnym głosie w recepcji pyta: „Jaki rodzaj zabiegu chciałbyś?” przed podaniem długiego menu opcji, gdzie każda jedna brzmi lepiej niż poprzednia. To wywołuje panikę i zmęczenie decyzjami. Chociaż dostępnych jest wiele różnych rodzajów masażu, dla uproszczenia omówmy dwie najczęściej spotykane techniki: masaż szwedzki i masaż tkanek głębokich. Nie wiesz, który jest który? Przeprowadzimy Cię przez kluczowe różnice między nimi, abyś mógł znaleźć opcję, która najbardziej Ci się spodoba. Masaż – sposób na leczenie dolegliwości bólowych i regeneracjęto artykuł, który polecamy jako dopełnienie zdobytych wiadomości.

Co to jest masaż szwedzki?

Cóż, zacznijmy od wyjaśnienia najczęstszego nieporozumienia: szwedzkie masaże w rzeczywistości nie pochodzą ze Szwecji. Nie wchodząc tutaj w pełną lekcję historii, istnieje pewne zamieszanie wokół tego, kto faktycznie wynalazł tę technikę. Masaż szwedzki (lub klasyczny) jest najczęściej wybieranym zabiegiem w wielu uzdrowiskach i klinikach, ponieważ odnosi się do szerokiego zakresu problemów większości ludzi (na przykład sztywność karku, którą odczuwasz przez cały dzień pochylając się nad ekranem komputera lub ogólnie). Ostatecznym celem masażu szwedzkiego jest rozluźnienie całego ciała poprzez zwiększenie krążenia krwi i tlenu, przy jednoczesnym zmniejszeniu toksyn i napięcia mięśniowego. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś masażu, czujesz się zdenerwowany lub po prostu szukasz czasu na relaks i odprężenie (w przeciwieństwie do uporczywych załamań lub określonych obszarów dyskomfortu, które przeszkadzają Ty), polecamy masaż szwedzki.

Co to jest masaż tkanek głębokich?

SorbentOK, teraz masaż tkanek głębokich. Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj masażu wnika głębiej w warstwy mięśni i tkanki łącznej (czyli powięzi). Jak zapewne można się domyślić z samego opisu, nie jest to rodzaj leczenia, podczas którego prawdopodobnie zaśniesz. Chociaż niektóre techniki stosowane podczas masażu tkanek głębokich są podobne do tych stosowanych w masażu szwedzkim, ruchy są generalnie wolniejsze, a nacisk jest nieco silniejszy i bardziej skoncentrowany na obszarach, w których możesz odczuwać chroniczne napięcie lub ból. Stosuje się tego rodzaju terapię manualną w przypadku wielu urazów ortopedycznych. Niektóre szczególne obszary, w których masaż może być korzystny, to leczenie bólu szyi i przepukliny dysku szyjnego, a także bólu pleców i przepukliny dysku lędźwiowego. Twój masażysta użyje rąk, opuszków palców, kostek, przedramion i łokci, aby dotrzeć do głębszych warstw mięśni i tkanek.

Większość ludzi opisuje uczucie dyskomfortu podczas zabiegu, ale zdecydowanie powinieneś o tym mówić, jeśli jest to dla ciebie zbyt bolesne. Masaż może wyrządzić więcej szkody niż pożytku, gdy ludzie nie wiedzą, co robią. Branie głębokich oddechów – zwłaszcza gdy twój terapeuta pracuje nad wyżej wymienionymi obszarami bólu – może pomóc złagodzić dyskomfort.

Artykuł powstał we współpracy z: fizjomasaż.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.