Łukasz Wudyka opinie o Lean Management
W trakcie mojej kariery zawodowej miałem sporo do czynienia z Lean Management. Wspomniana strategia zarządzania firmą została zapoczątkowana w japońskiej Toyocie po drugiej wojnie światowej. Upłynęło już więc bardzo wiele lat, od kiedy japoński gigant zainicjował ten sposób kierowania przedsiębiorstwem. Niezwykle skuteczne rozwiązania mające na celu maksymalizację wydajności sprawiły, że strategia Lean Management jest dziś uznana na całym świecie. Opinie na temat stosowania rozwiązań zapoczątkowanych w Japonii są bardzo zróżnicowane, a niektóre przedsiębiorstwa nie do końca poradziły sobie ze wdrożeniem Lean Management. Przyczyny takiego stanu rzeczy w mojej opinii są bardzo indywidualne dla każdej firmy. Osobiście jestem zwolennikiem ciągłego doskonalenia się i podobnie jak Japończycy doceniam pojęcie wartości. Sprawia mi satysfakcję, gdy moja firma eliminuje wszelkie możliwe straty, a pracownicy działają naprawdę wydajnie.
Jestem właścicielem oraz jednocześnie szefem agencji reklamowych i zdaję sobie sprawę, jak bardzo wydajność firmy przekłada się na jej renomę na rynku produktów i usług. Branża marketingu internetowego składa się z bardzo wielu złożonych działań i aspektów, w których wydajność jest kluczem do sukcesu. Sukces klientów mojej firmy jest również moim osobistym zwycięstwem. Bez wydajnych pracowników i miejsca pracy, które przyczynia się do maksymalizacji efektów działań, trudno jest mówić o konkurencyjności danego przedsiębiorstwa. Lean Management zostało zainicjowane w branży motoryzacyjnej, ale liczba branż, w których doskonale sprawdza się przeniesienie wspomnianej strategii, jest naprawdę liczna. Wiem, że gdyby ktoś pytał o moje dokonania i dokonania mojej firmy, to ja albo któryś z pracowników mógłbym sporo opowiedzieć.
Łukasz Wudyka opinie o Lean Management – jak sprawdzają się metody Lean w marketingu internetowym?
Jako Łukasz Wudyka rozumiem potrzeby moich klientów. Dla przykładu sklepy internetowe chcą być jak najwyżej pozycjonowane i dużo sprzedawać. Podobnie jak inne przedsiębiorstwa wspomniane sklepy chcą osiągać maksymalne zyski jak najniższym kosztem. Jak zatem metody Lean mogą pomóc mojej firmie w świadczeniu usług? To proste. Chodzi o to, aby pracować mądrzej, a nie więcej. Ta naczelna zasada odwołuje się także do treści zamieszczanych na witrynach sklepów internetowych. Opisy kategorii, opisy produktów i inne treści powinny być świetnie przystosowane do robotów wyszukiwarek, ale również perswazyjnie działać na odbiorców. Strony internetowe klientów powinny być doskonale zoptymalizowane. Osoby, które tworzą perswazyjne treści dla sklepów internetowych, unikają niepotrzebnych zdań i słów. To, co przekonuje, jest zazwyczaj krótkie i trafia wprost do serca potencjalnego klienta. Istnienie brzydko nazywanych „zapychaczy” to niestety częste zjawisko na wielu stronach internetowych, także branży e-commerce. Treści o niskiej jakości zniechęcają czytelnika do zakupu usług lub produktów i przebywania na stronie internetowej, która je oferuje. Roboty Google są z kolei coraz bardziej inteligentne i nad wyraz aktualne staje się dziś powiedzenie „Content is King”. W mojej opinii tworzenie dobrej treści z nastawieniem na efekt współgra z metodami Lean.
Zgodnie z jedną z definicji Lean Management to zbiór zasad wdrażanych w organizacji mających na celu ograniczenie marnotrawstwa wszelkich surowców, działań i procesów, które nie dodają wartości końcowemu produktowi. Dla przykładu opis kategorii w sklepie internetowym sformułowany w zgodzie z Lean nie może zawierać niepotrzebnych informacji, powtórzeń i zbyt wiele miejsca na stronie. Za każdy przecież tego typu tekst klient płaci pieniądze, wierząc, że jest to dobra inwestycja. Zmarnowane miejsce na stronie oraz pieniądze wydane na opisy i niska skuteczność sprzedaży to nic pożądanego dla mojej firmy i jej klientów. Treści przemawiają w bardzo dużym stopniu do potencjalnych nabywców produktów/usług i mogą po prostu sprzedawać lub nie. Jeżeli sformułowane opisy produktów i kategorii są niskiej jakości, to dają niewiele wartości. A to właśnie znaczenie wartości podkreślali od samego początku Japończycy. Ograniczenie zbędnych kosztów przy prowadzeniu przedsiębiorstwa to także unikanie niepotrzebnych wydatków. Dokonując regularnie analizy wydatków w przedsiębiorstwie, może okazać się, że kwoty, które są regularnie wydawane na określone usługi/produkty dla firmy nie przynoszą wartości. Jako właściciel agencji reklamowych świadczę usługi, dysponując zaawansowanymi narzędziami do analizy stron internetowych naszych klientów. Dzięki temu możemy wykazać mocne i słabe strony każdej firmowej witryny. Warto jest uskuteczniać działania, które sprawdzają się w biznesie i unikać na przykład płacenia za treści, które nie niosą ze sobą dużej wartości.
Marketing internetowy to również potrzeba uporządkowanej pracy. Pracownicy firm, które prowadzę jako Łukasz Wudyka odpowiadają między innymi za dużą liczbę tworzonych i redagowanych treści. Jak to się dzieje, że praca jest uporządkowana? Osoby, które pracują w moich agencjach, wykorzystują na przykład jedno z narzędzi Lean Management, a mianowicie Kanban, czyli metodę wizualizacji procesów. Dla przykładu, jeżeli pewne treści są do stworzenia, niektóre są w trakcie pisania, a jeszcze inne zostały już stworzone i wymagają publikacji, to znaczy, że istnieją różne etapy pracy. Tym właśnie etapom przydzielić można kategorie takie jak na przykład: „do napisania”, „napisane”, „do sprawdzenia”, „sprawdzone”, „do opublikowania”, „opublikowane”. Odpowiednie umieszczenie w wymienionych kategoriach na przykład tytułów tekstów, które są potrzebne stanowi doskonałą formę wizualizacji. A dzięki tejże wizualizacji na wszystko można mieć oko. W mojej opinii stosowanie Kanban jest doskonałym narzędziem, które redukuje chaotyczność pracy. Maksymalizacja wydajności jest przecież kluczowa w każdym przedsiębiorstwie, a chaos zawsze utrudnia i spowalnia pracę. W marketingu internetowym takie działanie sprawia, że pracownicy doskonale wiedzą, na którym etapie są w danym momencie i mają pod kontrolą zlecone im zadania. Tablice Kanban stosowane są także na przykład w programowaniu i wielu innych branżach. Dzięki stosowaniu tego typu listy zadań w firmie zachować można ład i terminowość, a dodatkowo zaoszczędzony czas można przeznaczyć na inne dające dużą wartość działania. Z opisaną tablicą Kanban związane jest jedno z zaleceń Lean Marketingu.
Łukasz Wudyka opinie o Lean Management – dostarczaj szybciej!
Warto zwrócić uwagę na to, że podzielenie na mniejsze zadania pracy do wykonania daje możliwość weryfikacji wyników na poszczególnych etapach. Dla przykładu można sprawdzić szybkość redagowania tekstów i rozwiązać problem, dlaczego tak długo trwa przechodzenie treści z kategorii „do sprawdzenia” do kategorii „sprawdzone”. W odpowiedzi na pytanie o to, co stoi za sukcesem firmy Łukasza Wudyka, na pewno zawarłbym fakt, że zawsze poszukuję optymalnego rozwiązania dla każdego etapu pracy. Jeżeli, któryś z etapów przebiega zbyt długo lub ma niską wydajność, mogę to rozwiązać, a stosowanie Kanban pozwala na łatwe zlokalizowanie przyczyny niepożądanego zjawiska. Moja opinia na temat opisanej metody jest aprobatywna, gdyż podpieram ją wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu zasobami ludzkimi.
W mojej opinii metody Lean doskonale sprawdzają się w marketingu internetowym, a ich stosowanie sprzyja jak największej produktywności firmy. To, co zaczęło się w Japonii i służyło zwiększeniu wydajności procesów produkcyjnych, dzisiaj wykorzystywane jest globalnie w bardzo wielu branżach zawodowych.
Łukasz Wudyka opinie o Lean Management – jak oceniam szkolenia z zakresu Lean Management, które ukończyłem?
Jako Łukasz Wudyka jestem posiadaczem ogromnej liczby licencji i certyfikatów ze szkoleń stacjonarnych oraz online. Zdobyte dyplomy są potwierdzeniem bardzo wysokiego poziomu wiedzy i umiejętności. Posiadam również certyfikaty, które potwierdzają moje kompetencje w tematyce Lean Management. Całkiem prawdopodobne, że łączna liczba zdobytych przeze mnie rozmaitych dyplomów ze szkoleń jest rekordowa na skalę całego kraju. Oczywiście w marketingu internetowym kwalifikacje są bardzo ważne. Stałe doskonalenie się jest moją osobistą i zawodową ideą, od kiedy pamiętam. W Lead Management stałe doskonalenie się również jest jednym z fundamentów strategii. Wracając do szkoleń, jakie ukończyłem na temat Lean Management, mam pewną opinię na temat kursów platformy Kursy Lean. Bardzo dużą zaletą tych szkoleń jest naprawdę spora dawka wiedzy. Z zakresu wartości i strat w procesach usługowych, mapowania strumienia wartości w biurze, standaryzacji, 5S – organizacji miejsca pracy, zarządzania wizualnego, Just in Time, Jidoka, a także co ważne budowania kultury ciągłego doskonalenia się można naprawdę sporo się dowiedzieć. Następnie można zweryfikować poziom nabytej wiedzy i uzyskać certyfikat potwierdzający ukończenie szkolenia.
Lean Office
Instytucja wydająca certyfikat: Lean Action Plan
Data wydania certyfikatu lub licencji: Wydany cze 2020 – Nie wygasa
Wydany dla: Łukasz Wudyka
W Lean Action Plan ukończyłem także szkolenie, które nazywa się „Excel na produkcji – Ekspert”. W mojej opinii Excel jest niezwykle pożytecznym narzędziem przy wdrażaniu strategii Lean do każdej firmy. Moim zdaniem szkolenie jest tak stworzone, że można szybko przyswoić wiedzę. Z racji między innymi mojego doświadczenia z Lean Management bardzo szybko uzyskałem zaliczenie kursu. Aspekty takie jak: zbieranie danych z produkcji, analiza danych z produkcji, błyskawiczne raporty w formie tabel przestawnych, dobre praktyki wizualizacji danych oraz wykresy przestawne zostały szczegółowo ujęte w materiałach szkoleniowych, a sam test weryfikujący poziom wiedzy uważam za odpowiednio ułożony.
Excel na produkcji – Ekspert
Instytucja wydająca certyfikat: Lean Action Plan
Data wydania certyfikatu lub licencji: Wydany cze 2020 – Nie wygasa
Wydany dla: Łukasz Wudyka
Ukończyłem również 8 kursów w tematyce Lean Management na szkoleniowej platformie LinkedIn.
Lean Technology Strategy: Starting Your Business Transformation
Instytucja wydająca certyfikat: LinkedIn
Data wydania certyfikatu lub licencji: Wydany paź 2020 – Nie wygasa
Wydany dla: Łukasz Wudyka
Lean Technology Strategy: Running Agile at Scale
Instytucja wydająca certyfikat: LinkedIn
Data wydania certyfikatu lub licencji: Wydany paź 2020 – Nie wygasa
Wydany dla: Łukasz Wudyka
Lean Technology Strategy: Moving Fast With Defined Constraints
Instytucja wydająca certyfikat: LinkedIn
Data wydania certyfikatu lub licencji: Wydany: paź 2020 – Nie wygasa
Wydany dla: Łukasz Wudyka
Lean Technology Strategy: Building High-Performing-Teams
Instytucja wydająca certyfikat: LinkedIn
Data wydania certyfikatu lub licencji: Wydany paź 2020 – Nie wygasa
Wydany dla: Łukasz Wudyka
Lean Six Sigma: Define and Measure Tools
Instytucja wydająca certyfikat: LinkedIn
Data wydania certyfikatu lub licencji Wydany: lis 2020 – Nie wygasa
Wydany dla: Łukasz Wudyka
Lean Six Sigma: Define and Measure Tools
Instytucja wydająca certyfikat: LinkedIn
Data wydania certyfikatu lub licencji: Wydany lis 2020 – Nie wygasa
Wydany dla: Łukasz Wudyka
DevOps Foundations: Lean and Agile
Instytucja wydająca certyfikat: LinkedIn
Data wydania certyfikatu lub licencji: Wydany paź 2020 – Nie wygasa
Wydany dla: Łukasz Wudyka
DevOps Foundations: Lean and Agile
Instytucja wydająca certyfikat: LinkedIn
Datę wydania certyfikatu lub licencji: Wydany paź 2020 – Nie wygasa
Wydany dla: Łukasz Wudyka
Kursy, które dotyczą wdrożenia Lean do firmy w odniesieniu do: działania na dużą skalę, dokonywania szybkich zmian w firmie z uwzględnieniem określonych ograniczeń, budowania zespołów pracowników z bardzo wysoką wydajnością, metody Lean Six Sigma i rozwoju działalności, pozwalają na przyswojenie sporej dawki wiedzy, nawet osobom, które z Lean Management miały w przeszłości styczność. Wysoko oceniam kursy zarówno z Lean Action Plan, jak i stworzone przez LinkedIn. Dzięki uzyskanym przeze mnie certyfikatom jako Łukasz Wudyka mogę nie tylko zagwarantować wysoki poziom wiedzy w opisywanych zagadnieniach, ale również upublicznić dyplomy. Lista wszystkich uzyskanych przeze mnie certyfikatów i licencji znajduje się na stronie internetowej Łukasz Wudyka, a także na moim profilu LinkedIn. Ciągłe doskonalenie się uważam za bardzo istotny aspekt mojej pracy zawodowej, a nabywanie wiedzy i umiejętności udokumentowane licznymi dyplomami to przykład mojego podejścia do prowadzenia firmy.
Łukasz Wudyka opinie o Lean Management – zagadnienie Muda, czyli jak unikać marnotrawstwa?
Jedno ze szkoleń z zakresu Lean Management dotyczyło między innymi tematu wartości i strat w procesach usługowych. Jak wiadomo, stosując Lean Management, należy dokładnie określić, co stanowi wartość i w jaki sposób dochodzi do marnotrawstwa. W procesie produkcyjnym dokładne obliczenie strat jest bardzo trudne. Nieco inaczej wygląda sprawa w procesach usługowych. Dzięki szkoleniu można dowiedzieć się, w jaki sposób zarządzać przedsiębiorstwem, aby w możliwie jak największym stopniu ograniczyć straty. Tematyka zapobiegania marnotrawstwu jest ściśle związana z Lean Management, a w języku japońskim straty, czyli inaczej marnotrawstwo określone jest słowem „Muda”. Taiichi Ohno, czyli twórca Toyota Production System podzielił Muda na 7 kategorii.
- Nadprodukcja
- Zapasy
- Braki oraz ich naprawa (Defects)
- Zbędny ruch (Motion)
- Zbędne przetwarzanie (Overprocessing)
- Oczekiwanie (Waiting)
- Transport (Transportation)
- Dodatkowy typ marnotrawstwa
1. Kwestia unikania nadprodukcji w mojej opinii jest bardzo ważna również w branży pozycjonowania stron internetowych. Więcej niekoniecznie znaczy lepiej. Niejednokrotnie nadprodukcja treści na stronach internetowych, duplikacja i publikowanie treści o niskiej jakości ma negatywny wpływ na pozycję strony www w wyszukiwarce. O ile więcej nie oznacza lepiej, o tyle mądrzej dokładnie to oznacza. Za każdy zlecony tekst, klient płaci przecież copywriterowi lub agencji, która zapewnia treść. Nadmiar treści oznacza, że część poniesionych kosztów może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Oczywiście wartościowe teksty SEO, które jednocześnie są przyjazne dla czytelnika i pełnią określoną funkcję w funkcjonowaniu strony internetowej to dobra inwestycja. Dawno minęły już jednak czasy, kiedy korzystna dla pozycji strony w wyszukiwarce była ogromna liczba tekstów preclowych. Obecnie „Content is king” i liczy się przede wszystkim jak najwyższa jakość tego, co jest publikowane. Tym bardziej że „produkcja” treści w każdej formie po prostu kosztuje.
2. Jako Łukasz Wudyka prowadzę firmy, które świadczą usługi związane z marketingiem internetowym. Kwestia fizycznie zalegających zapasów rodem z wielkich zakładów produkcyjnych nie dotyczy zatem przedsiębiorstw, które prowadzę. Rozwinięcie jednak tematu zapasów to także „produkty końcowe, produkcja w toku, półfabrykaty, części i dostawy, które trzymane są w zapasie i nie dodają żadnej wartości w procesie produkcyjnym. Dla agencji SEO analogią do tego typu marnotrawstwa mogą być na przykład teksty, które zostały zlecone i wykonane, ale nigdy niewykorzystane. Drugim wariantem mogą być niedokończone treści, z którymi nie do końca wiadomo, co zrobić. Oczywiście czym innym są zalegające półki w zakładzie produkcyjnym, które wymagają obsługi i odpowiedniego zabezpieczenia, ale bezużyteczne treści, które zostały kiedyś zlecone, również kosztowały. Magazynowanie jakichkolwiek produktów, które nie dodają wartości, z całą pewnością jest marnotrawstwem w każdej dziedzinie zawodowej. Jako właściciel agencji SEO dbam o to, aby trafnie zlecać treści do napisania.
3. Braki oraz ich naprawa (Defects) to dla przykładu produkty, które nie spełniają wymogów klienta. Wyobraźmy sobie sytuację, w której klient otrzymuje opisy do sklepu internetowego, które kompletnie nie spełniają jego oczekiwań. Poprawki pochłaniają czas, a czas to pieniądz. Za każdym razem dodatkowe koszta są niepożądane. Przyczyną takich sytuacji mogą być w mojej opinii niski poziom umiejętności osoby, która wykonała odrzuconą treść lub problemy z komunikacją. Oczywiście każda branża zawodowa ma swoją własną specyfikę, ale w każdej z nich tego typu sytuacje oznaczają marnotrawstwo.
4. Zbędny ruch (Motion) dotyczy głównie firm, których produkty są namacalne. Oczywiście nadmiar ruchu, który nie przynosi wartości, obciąża pracodawcę. Ponadto istnieje większe ryzyko wystąpienia wypadku w pracy. Czasami tego typu zjawisko jest efektem niedostatecznego wykwalifikowania pracowników. Znana z Lead Management metoda pięciu kroków (5S) zapobiega tego typu zjawisku, a zawarte w niej elementy sprzyjają bardzo dużej wydajności również w mojej branży.
5. Zbędne przetwarzanie (Overprocessing) występuje w zakładach produkcyjnych, gdy na przykład maszyna działa zbyt długo i się przegrzewa. Innym przykładem może być pracownik, który zbyt bardzo angażuje się w wykonywaną czynność. W branży, w której prowadzę firmę jako Łukasz Wudyka, również istnieje zjawisko zbędnego przetwarzania. Istnieje mnóstwo nowoczesnych technologii, które wspierają szybką i skuteczną pracę. Niewykorzystywanie zaawansowanych narzędzi lub ich niewłaściwe użycie można nazwać zbędnym przetwarzaniem. Wydajność jest bardzo ważnym elementem pracy agencji, która zajmuje się pozycjonowaniem stron www.
6. Oczekiwanie (Waiting) to marnotrawstwo, które polega na oczekiwaniu, aż jeden proces zostanie zakończony, po to, aby przejść do kolejnego działania. Na produkcji rozpoznać można tego typu sytuację po bezczynnych rękach jednego z pracowników linii. W mojej opinii branża marketingu internetowego i zlecanie zadań pracownikom również nieco nachodzi na omawiane zagadnienie. Bardzo ważne jest, aby na przykład osoba, która redaguje teksty, nie musiała długo czekać na treści do sprawdzenia.
7. Transport (Transportation) w branży pozycjonowania stron www brzmi nieco abstrakcyjnie. Efekty pracy przesyłane są oczywiście drogą internetową. Warto mieć jednak na uwadze, że przesyłając pliki do internetu mamy do czynienia z transferem danych. Jeżeli zależy nam na tym, aby wszystko przebiegało sprawnie i szybko, potrzebne są dobre serwery oraz stabilne łącze internetowe.
8. Dodatkowy typ marnotrawstwa to niezdefiniowany przez Toyotę ósmy rodzaj strat, a mianowicie niewykorzystany potencjał pracowników. W mojej opinii w zarządzaniu firmą nie ma nic gorszego niż ignorowanie pomysłów pracowników oraz sytuacja, w której pracują oni poniżej swoich kompetencji. Gdyby ktoś zapytał, dlaczego w firmie Łukasza Wudyka osoby wykonujące swoje zadania, tak dobrze je realizują, najlepszą odpowiedzią byłoby: Bo zadania im przydzielone odpowiadają ich indywidualnym kompetencjom.
Muda dzieli się na dwa rodzaje. Muda pierwszego typu występuje, gdy marnotrawstwo jest wymuszone procesem lub technologią. Bardzo często zdarza się tak w zakładach produkcyjnych, że pewne straty są konieczne, gdyż determinują je przepisy prawne. Jeżeli występuje Muda pierwszego typu, bardzo trudno jest ją zredukować. Muda drugiego typu to z kolei marnotrawstwo, które jest całkowicie niepotrzebne. Jeżeli Muda nie jest wymuszona procesem, warto dążyć do jak najszybszej poprawy organizacji pracy. W mojej opinii szkolenie, które ukończyłem w Lean Action Plan, doskonale przygotowuje do zapobiegania marnotrawstwu w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Aby likwidować Muda, dobrze jest poza opisaną wcześniej tablicą Kanban, używać także zasady 5S, która składa się z następujących elementów: Selekcja, Systematyka, Sprzątanie, Standaryzacja, Samodyscyplina. Dzięki stosowaniu wymienionej zasady bardzo mocno poprawia się organizacja stanowiska pracy. Jako Łukasz Wudyka prowadzę agencje reklamowe i doskonale zdaję sobie sprawę jak dużą rolę w osiąganiu wysokiej wydajności, stanowi właściwa organizacja miejsca pracy. Moje zawodowe doświadczenie pozwala na zarządzanie firmą w taki sposób, aby mieć wgląd w każdy aspekt funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Łukasz Wudyka opinie o Lean Management – jak stosować zasadę 5S?
Metoda 5S stosowana w pracy biurowej polega podobnie jak inne narzędzia Lean na doskonaleniu pracy pod kątem wydajności. Podobnie jak w przypadku zakładów produkcyjnych rola Lean w biurze jest w mojej opinii kluczowa. 5S pochodzi od japońskich słów: seiri, seiton, seiso, seketsu, shitsuke. Warto mieć świadomość, na czym polegają poszczególne etapy zasady 5S, aby móc skutecznie wdrożyć ją do swojej firmy.
Seiri (sortowanie) ma na celu zapewnienie funkcjonalnej organizacji pracy. Etap ten polega w dużej mierze na wyrzucaniu niepotrzebnych przedmiotów. Warto mieć na uwadze, że nadmiar niepotrzebnych rzeczy między innymi dekoncentruje. Wyrzucając tego typu przedmioty, dobrze jest zastanowić się, dlaczego są one niepotrzebne. Czasami nie trzeba czegoś wyrzucać, a lepszym rozwiązaniem jest ulokowanie tychże rzeczy w innym miejscu. W takiej sytuacji warto jest zastanowić się, dlaczego rzeczy zajmują niewłaściwą przestrzeń. Sortowanie to etap, który powinno się przeprowadzać codziennie. W mojej opinii od między innymi częstotliwości sortowania można ocenić, jak dobrze stosowana jest zasada 5S.
Seiton (systematyka) ma główny cel, którym jest znalezienie optymalnego miejsca na przechowywanie przedmiotów. W przedsiębiorstwie Łukasza Wudyka, czyli mojej firmie nie ma mowy o niewłaściwym ulokowaniu rzeczy. Oczywiście mówię tutaj o przedmiotach fizycznych, które są ściśle związane z prowadzoną przeze mnie działalnością. Właściwa systematyka jest według opinii wielu biznesowych specjalistów kluczem do dobrze działającego biznesu.
Seiso (sprzątanie) nie może nasuwać negatywnych skojarzeń. Jeżeli tak się dzieje, oznacza to, że zostały wybrane niewłaściwe sposoby wykonywania tej czynności. W mojej opinii sprzątanie miejsca pracy naprawdę korzystnie wpływa na produktywność. Wydajna firma to niemal zawsze taka, w której panuje ład, porządek i czystość.
Seketsu (standaryzacja) stanowi podsumowanie wymienionych powyżej etapów. Tworzenie właściwego porządku zaczyna się dokładnie w tym kroku. Zgodnie z teorią 5S znalezienie jakiegokolwiek przedmiotu nie powinno przekraczać 30 sekund. Dobrze jest również utworzyć przedziały, od ilu do ilu sztuk danego przedmiotu powinno być zawsze dostępne. Tym sposobem unikniemy niedoboru, ale także nadmiaru konkretnych rzeczy w biurze.
Shitsuke (samodyscyplina) służy podtrzymaniu wdrożonych do miejsca pracy standardów. Według mojej opinii niezwykle pomocne przy podtrzymywaniu standardów okazuje się przeprowadzanie warsztatów Kaizen.
W firmie prowadzonej przeze mnie, czyli Łukasza Wudyka stosowanie zasady 5S daje naprawdę dobre rezultaty. Moje przedsiębiorstwo ma mnóstwo klientów, współpracowników, pracowników i zleceniobiorców, a wszystkie te kategorie osób związane są na przykład z koniecznością przechowywania pewnej dokumentacji i fizycznych przedmiotów. Oczywiście w dobie cyfryzacji i komputeryzacji prowadzenie przedsiębiorstwa i dokumentowanie różnorodnych działań może odbywać się w dużej mierze drogą cyfrową, ale warto pamiętać, że miejsca wirtualne podlegają podobnym prawom, co przestrzeń biurowa. Moje agencje reklamowe działają w sposób w pełni uporządkowany, gdyż doskonale zdaje sobie sprawę z wartości zasady 5S i zachowywania doskonałej organizacji pracy.
Łukasz Wudyka opinie o Lean Management. Jak filozofia Kaizen przekłada się na funkcjonowanie firmy?
Zgodnie z filozofią Kaizen dzień bez doskonalenia się jest dniem straconym. Patrząc na liczbę certyfikatów i licencji mi przyznanych można powiedzieć, że wziąłem sobie przesłanie Kaizen do serca. Łukasz Wudyka widnieje na ogromnej liczbie dokumentów, które potwierdzają nabytą wiedzę i umiejętności. Jak wspomniałem na początku tego artykułu, japońskie podejście do rozwoju jest mi bardzo bliskie. Filozofia Kaizen w bardzo dużej mierze przyczyniła się do ogromnego sukcesu Toyoty. W filozofii Kaizen zmiany w przedsiębiorstwie wcale nie muszą być spore. To właśnie dlatego filozofia nazywana jest również metodą małych kroków. Powolne i stopniowe wdrażanie zmian w firmie oznacza porzucenie ogromnych, drogich i innowacyjnych inwestycji. Drobne pomysły i konsekwentne ich realizowanie sprawia jednak, że efekty są naprawdę spore. Filozofia Kaizen opiera się na kilku głównych koncepcjach, które w mojej opinii na dobre zmieniają oblicze firmy.
- Utrzymaj i doskonal standardy. Utrzymując standardy, można zmierzyć wyniki poszczególnych etapów pracy. Jeżeli są one mierzalne, można je udoskonalić.
- Myśl procesowo. Ta koncepcja opiera się na tym, żeby osoba bądź osoby, które zarządzają przedsiębiorstwem, zwróciły uwagę nie na sam wynik, a procesy, które do niego prowadzą. To właśnie od jakości tych procesów zależy, jak duże wyniki osiągnie firma.
- Działaj w cyklu PDCA. Wspomniany cykl składa się z etapów: Zaplanuj, zrób, sprawdź, działaj. Planowanie to określenie celu i identyfikowanie problemu, a następnie stworzenie planu wdrożenia. „Zrób” to krok, który polega na zrealizowaniu planu, a następnie poddanie procesu dokładnym obserwacjom i analizom. „Sprawdź” polega na tym, by poddać realizację planu ocenie, a także co ważne ocenić efekty jego realizacji. „Działaj” to krok, który polega na zestandaryzowaniu procedur i dalszym działaniu w ramach wprowadzonych usprawnień.
- Zawsze zapewniaj odpowiednią jakość. Zapewnienie jak najwyższej jakości powinno być zawsze na pierwszym miejscu.
- Opieraj się na danych. Wszystkie decyzje i proponowanie rozwiązań powinny opierać się na zebranych danych, a nie przeczuciach oraz intuicji.
- Kolejne procesy to klienci Twojej firmy. Każdy kolejny proces powinien być traktowany na równi z oddaniem gotowego produktu do klienta końcowego.
- Szkolenie wstępne Kaizen. Wprowadzenie filozofii Kaizen do przedsiębiorstwa związane jest ze szkoleniem pracowników. Wytłumaczenie jak ważne są małe zmiany i wdrożenie filozofii ciągłego doskonalenia się wymaga odpowiednio przeprowadzonego szkolenia.
- Poznanie typów marnotrawstwa to podstawa strategii Lean. W mojej opinii opisanych już wcześniej: nadprodukcji, zapasów, transportu, oczekiwania, zbędnego przetwarzania, ruchu, braków i usterek powinni być świadomi wszyscy pracownicy danej firmy.
- Warsztaty Kaizen mogą funkcjonować w formie drużyn złożonych z pracowników przedsiębiorstwa. Drużyny te mogą współpracować w polepszaniu działania poszczególnych elementów organizacji firmy.
W mojej opinii wdrożenie filozofii Kaizen do przedsiębiorstw może dać naprawdę dobre rezultaty. Jeżeli osoby zarządzające przedsiębiorstwem zdecydują się na taki krok, to wszystkie opisane powyżej etapy i czynności powinny być wykonywane z pełnym zaangażowaniem. Filozofia ciągłego doskonalenia się jest bardzo ważnym elementem strategii Lean i wiąże się z zaangażowaniem pracowników każdego szczebla w przedsiębiorstwie. Bez pełnego zaangażowania każdego pracownika nie można skutecznie wdrożyć Kaizen do firmy.
Jestem właścicielem firm, które rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Klienci moich agencji to bardzo zróżnicowana grupa odbiorców. Dla każdego z nich ogromną wartością jest wysoka pozycja strony internetowej w wyszukiwarce i wysoki współczynnik konwersji. Aktualnie zaistnienie w sieci jest bardzo ważne dla każdego przedsiębiorstwa, instytucji, a także fundacji. Jako właściciel agencji reklamowych realizuję na najwyższym poziomie usługi między innymi pozycjonowania i tworzenia stron internetowych, współpracując z ludźmi, którym przydzielam bardzo zróżnicowane zadania. Kwalifikacje związane z Lean Management są w tych działaniach naprawdę przydatne. Jako Łukasz Wudyka w trakcie prowadzenia mojej firmy wykorzystuję sprawdzone metody postępowania i zarządzania, a kwalifikacje, które zdobyłem, ukończywszy łącznie kilkaset kursów dotyczących mojej branży zawodowej, pozwalają mi na pewne stawianie kroków w biznesie. Każda moja agencja reklamowa w opinii klientów gwarantuje odbiorcom usług uzyskanie największych wartości. Zapewniam zatem rozpoznawalność w sieci, wykorzystując narzędzia Lean podczas pracy.
Zapraszam do przeczytania moich pozostałych artykułów:
—>ŁUKASZ WUDYKA OPINIE O SZKOLENIACH ONLINE
—>ŁUKASZ WUDYKA – SPECJALISTA OD SPRAW MARKETINGU