Monitoring w biurach pracowników – czy mają obowiązek wiedzieć?

Montaż monitoringu w biurze ma na celu poprawę bezpieczeństwa pracowników, ochronę mienia, kontrolę produkcji, a także zachowanie w tajemnicy tych informacji, które mogłyby narazić firmę na poważne straty. Warto jednak pamiętać, że monitoring wymaga poinformowania pracowników. Muszą oni wiedzieć, gdzie i w jakim celu zamontowane są kamery.

Monitoring rządzi się wiec swoimi prawami i pracodawca nie ma prawa montować kamer w miejscach do tego nieprzeznaczonych, ani kamer ukrytych. Pracownicy muszą wiedzieć szczegółowo, w których pomieszczeniach znajdują się kamery. Nie wystarczy jedynie ogólna informacja, że na terenie zakładu pracy znajduje się monitoring. Co więcej, w przypadku kamer znajdujących się w pomieszczeniach biurowych i innych firmowych wnętrzach, mogą one nagrywać jedynie obraz. Nie ma możliwości instalowania ukrytych mikrofonów ani kamer, które nagrywają również dźwięk. Wszystkie miejsca, w których znajduje się monitoring muszą być właściwie oznaczone. Nie można natomiast montować kamer w łazienkach, pomieszczeniach socjalnych, szatniach i przebieralniach. Jedynym wyjątkiem jest konieczność zadbania o bezpieczeństwo pracowników.

Dobry i sprawdzony monitoring

Bez względu na to, czy montujemy kamery, systemy alarmowe czy wideodomofon IP, warto zadbać o to, by były to urządzenia wysokiej jakości, sprawne, funkcjonalne i bardzo wydajne. Warto wybierać sprzęt, który nagrywa w dobrej rozdzielczości. Bardzo popularne w ostatnich latach są systemy bezprzewodowe, które działają bez żadnego okablowania. Łatwo jest je zamontować nawet wtedy, gdy budynek jest już wykończony – nie trzeba bowiem martwić się o ukrycie przewodów w ścianach. Dobry monitoring powinien znaleźć się we wszystkich newralgicznych miejscach w firmie, a także na zewnątrz, na przykład przy wejściu. Dzięki temu będzie wiadomo, kto wchodzi do firmy i czy wokół obiektu nie kręci się ktoś niepowołany czy podejrzany.

Profesjonalna instalacja

Aby monitoring w stu procentach spełniał swoje zadanie, powinien być zamontowany przez profesjonalistów. Warto skorzystać z usług specjalistycznych firm, które zajmują się systemami bezpieczeństwa. Profesjonaliści są w stanie odpowiednio dobrać wszystkie urządzenia, znaleźć dla nich właściwe miejsca, a także skonfigurować cały system, aby działał bezawaryjnie przez długi czas. Na montażu kamer i wszystkich dodatkowych urządzeń nie warto oszczędzać. W dzisiejszych czasach dobrego monitoringu potrzebują nie tylko duże, sprawnie działające przedsiębiorstwa, ale też niewielkie firmy. Inwestycja w monitoring jest dzisiaj w zasięgu ręki każdego właściciela firmy. Bardzo często firmy montują systemy wizyjne i alarmowe dopiero wtedy, gdy przydarzy się jakaś niepowołana sytuacja, na przykład po kradzieży. O wiele lepiej jest więc dmuchać na zimne i zamontować kamery od razu – można wtedy w dużym stopniu uniknąć wielu nieprzyjemnych zdarzeń, które mogą wpłynąć na obniżenie wydajności w firmie.

Jeden komentarz dla wpisu: “Monitoring w biurach pracowników – czy mają obowiązek wiedzieć?

  • 14 sierpnia 2021 at 14:56
    Permalink

    Sklep www z wyposażeniem łazienek to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą kupić wszystkie niezbędne akcesoria w jednym miejscu. Zakupy w sieci pozwalają na szybki wybór produktów, porównanie cen różnych modeli czy rodzajów, a także na szybką i bezproblemową dostawę pod same drzwi. Zamów wyposażenie łazienek w sieci, a cały remont przebiegnie dużo sprawniej.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.