Najczęstsze przypadki łamania prawa przez pracodawcę.

Choć pracownicy zawsze liczą na to, że ich pracodawcy działają zgodnie z prawem i wszystkimi przepisami, w rzeczywistości w tej kwestii bywa różnie. Pracodawcy dosyć często łamią prawa pracowników, a ci nie protestują, gdyż często nie znają po prostu swoich podstawowych praw nie wiedzą, że mogą dochodzić swoich roszczeń między innymi przed sądami pracy.

Pracodawcy łamią prawo na wiele sposobów. Bardzo często problemem są umowy, a raczej ich brak. Nowi pracownicy często muszą miesiącami czekać na podpisanie umowy, a w tym czasie pracują bez żadnych podstaw prawnych. Wiąże się to z tym, że nie mają żadnych praw pracowniczych, które chroniłyby ich w przypadku jakichkolwiek sytuacji problemowych czy konfliktowych. Pracownik, który pracuje bez umowy nie ma bowiem prawa chociażby do urlopu, nie jest w stanie także dochodzić swoich roszczeń w sytuacji, gdy pracodawca nie wypłaca mu wynagrodzenia za pracę lub wypłaca w niepełnej wysokości.

Praca ponad normę bez godziwego wynagrodzenia

Bardzo często pracodawcy łamią również prawa pracowników w zakresie czasu ich pracy. Etaty bywają dużo większe w wymiarze godzin niż przewiduje to prawo pracy. Zdarza się, że pracodawca nie wypłaca pieniędzy za nadgodziny, pracę w weekendy czy w godzinach nocnych. W wielu firmach pracownicy pracują w nocy na takiej samej stawce, jak w ciągu dnia, co jest niezgodne z prawem. Kolejna kwestia łamania praw pracowników związana jest z wypowiedzeniami. Bardzo często pracownicy dostają wypowiedzenia niezgodnie z prawem lub są zwalniani w sytuacji, gdy nie ma ku temu żadnych podstaw. Wiele osób po prostu godzi się ze stanem faktycznym i zaczyna poszukiwania innego zatrudnienia, tymczasem warto wiedzieć, że łamanie praw pracowników jest niezgodne z prawem i można dochodzić swoich roszczeń przed sądem pracy. Nawet, jeśli nie planujemy wracać do danego zakładu pracy, warto powalczyć z byłym pracodawcą.

Łamania praw pracowniczych nie należy lekceważyć

Jeśli pracodawca nagminnie łamie nasze prawa, nie warto w takiej firmie pracować na dłuższa metę i dobrze jest od razu zacząć poszukiwania nowego zatrudnienia. Raczej nie ma szansy, by pracodawca, który przyzwyczaił się do oszukiwania swoich pracowników, zaczął nagle przestrzegać wszystkich praw i działać zgodnie z przepisami prawa pracy. Im szybciej zaczniemy szukać nowego zatrudnienia, tym szybciej będziemy mogli pożegnać się z dotychczasowym pracodawcą. Warto więc szukać pracy na wiele sposobów, wykorzystując do tego siłę internetu. Na forum praca można znaleźć sporo ogłoszeń o pracę, które są zawsze aktualne i weryfikowane pod względem tego, czy są bieżące czy już może przestarzałe. Przez internet można bez problemu szukać zatrudnienia nie tylko w swoim miejscu zamieszkania, ale również na drugim końcu Polski, a także za granicą. Warto jednak przygotować sobie zawczasu profesjonalnie przygotowane dokumenty aplikacyjne, które będzie można od razu wysyłać w odpowiedzi na te ogłoszenia, które spełniają nasze oczekiwania. W poszukiwaniu pracy bardzo często liczy się czas i kandydaci, którzy wyślą swoje aplikacje jak najszybciej mają większe szansę, aby być zaproszonymi na rozmowę kwalifikacyjną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.