PIT online – jak rozliczyć PIT przez Internet?

Zbliża się czas obowiązku rozliczenia PIT online. W rocznym obliczeniu podatku nie trudno o pomyłkę, a Urząd Skarbowy jest bezlitosny. Z pomocą przychodzi opcja wysłania zeznania podatkowego za pośrednictwem przydatnego programu PIT. Na czym polega ta usługa i czy warto z niej skorzystać?

PIT online – na czym polega ta usługa?

Nie musisz już iść osobiście do Urzędu Skarbowego, aby złożyć swój PIT. Możesz dokonać tego bez wychodzenia z domu. Usługa PIT online niczym właściwie nie różni się od standardowego wypełnienia zeznania rocznego, z tą różnicą, że wiele danych pojawia się w formularzu w sposób automatyczny. Wystarczy jedynie podać swój dochód z zeszłego roku i dane osobiste, by program sam wskazał dochód tegoroczny i wypełnił wiele okienek formularza. To o wiele szybszy sposób, a do tego ryzyko pomyłki i konieczności późniejszej korekty właściwie nie istnieje, o ile skontrolujemy ręcznie poprawność formularza.

Rozliczenie PIT online- jak do tego podejść?

Wystarczy jedynie wejść w swój e-PIT i podążać za wyświetlanymi przez system wskazówkami. Rozliczenie PIT sprowadza się właściwie jedynie do wypełnienia kilku okienek formularza. Wśród zeznań podatkowych bardzo często pojawiają się błędy zwłaszcza w zakresie ulg podatkowych czy przychodów ewidencjonowanych. Korzystając z programu ePIT rozliczenie roczne odbywa się niemal automatycznie.

pit online

Czy warto rozliczyć PIT online?

Zdecydowanie warto. W urzędzie skarbowym nierzadko już od samego rana ustawiają się długie kolejki. Na portalu podatkowym możesz rozliczyć swój PIT o dowolnej porze,  nawet w środku nocy i to bez wychodzenia z domu. Deklaracje PIT muszą oczywiście zostać odpowiednio autoryzowane. Jest kilka metod autoryzacji, które opierają się na podaniu jednej informacji dodatkowej, np. swojego dochodu z poprzedniego PIT-u. Warto rozliczać PIT online szczególnie w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, gdy więcej jest sposobności do popełnienia jakiegoś błędu. Nie oznacza to, że system rozliczy się za nas – to my sprawdzamy PIT, kontrolujemy, czy wszystkie dane są prawidłowe i my bierzemy pełną odpowiedzialność za poprawność rozliczenia. Jeżeli chcesz zaoszczędzić czas, wyślij PIT online i zapomnij o długich kolejkach w urzędzie skarbowym raz na zawsze.

Program PIT w wersji online lub desktopowej

Ministerstwo Finansów umożliwia korzystanie zarówno z aplikacji podatkowej w wersji na komputer, jak i w wersji przeglądarkowej. W obu przypadkach rozliczenie roczne jest bardzo łatwe. W pamięci podręcznej bądź w chmurze zapisują się poprzednie PIT-y, które może pobierać i drukować. Wszystkie Twoje dane są w pełni bezpieczne, nie musisz martwić się o oszustwo czy wyciek danych. Trzeba jednak pamiętać, że e-PIT nie oznacza automatycznego rozliczenia podatkowego. Jest jedynie pewnego rodzaju ułatwieniem, uproszczeniem całego procesu. Mimo, że system myli się rzadko, to podatnik jest zobowiązany do skontrolowania poprawności proponowanego rozliczenia. Konieczne jest zaakceptowanie wersję PIT-37 lub PIT-38. Jeżeli PIT udostępniony przez Ministerstwo Finansów wymaga dodatkowego uzupełnienia, obowiązkiem podatnika jest przesłanie e-Deklaracji po weryfikacji PIT. Warto pamiętać o tym, że kontrolowanie deklaracji PIT może nie tylko uchronić przez karą, ale także przed obowiązkiem zapłaty wyższego podatku. e-PIT nie uwzględnia wielu kwestii, jak np. podzielonej ulgi prorodzinnej czy ulgi na dziecko. Wszelkie informacje, które nie zostaną automatycznie uzwględnione, muszą zostać ręcznie skorygowane przez podatnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.