Opieka osób starszych w Niemczech – o czym musisz wiedzieć?

Praca poza granicami kraju to wciąż rozwiązanie popularne wśród wielu Polaków i ciężko się temu dziwić. Płaca w euro, bądź innej walucie, lepsze niż w Polsce warunki pracy, możliwość odłożenia sporej sumy pieniędzy w krótkim czasie, elastyczne terminy wyjazdów to tylko niektóre z wielu argumentów, przemawiających za emigracją zarobkową. Możliwości podjęcia pracy zagranicą jest wiele. Jedną z nich jest opieka nad osobami starszymi. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, jeśli planujesz podjąć się tego typu pracy w Niemczech.

Przede wszystkim, musisz zdawać sobie sprawę, na czym polega praca opiekuna osoby starszej bądź chorej. Będące podstawowym obowiązkiem sprawowanie opieki, rozumiane jest jako przebywanie w domu osoby tą opieką objętej, towarzyszenie jej w codziennym życiu i pomoc we wszelakich czynnościach, w których osoba ta pomocy wymaga. To oznacza, że twoim obowiązkiem będzie np. podawanie leków, pomoc w poruszaniu się, w czynnościach higienicznych, ale też towarzyszenie w czasie wizyt u lekarza. Najczęściej dodatkowym obowiązkiem jest też prowadzenie gospodarstwa domowego, czyli przygotowywanie posiłków i dbanie o porządek.

Praca jako opiekun w Niemczech nie wymaga najczęściej profesjonalnych kwalifikacji ani wykształcenia. Jeśli jednak ukończyłeś jakieś szkoły lub kursy, przygotowujące do tego zawodu, będzie to twoim niewątpliwym atutem. Wszelkie świadectwa czy certyfikaty zabierz ze sobą na spotkanie rekrutacyjne. Konieczna jest natomiast przynajmniej podstawowa znajomość języka niemieckiego, jak też twoje ciepłe i przyjazne usposobienie. Wcześniejsze doświadczenie w opiece nad starszymi lub chorymi osobami zwykle nie jest niezbędne, ale na pewno mile widziane. Jeśli je posiadasz, postaraj się o zdobycie referencji od swoich dotychczasowych pracodawców i również miej je ze sobą na rozmowie.

Warto wiedzieć, że w dzisiejszych czasach podjęcie się pracy opiekuna zagranicą jest możliwe w pełni legalnie. Istnieje wiele agencji pracy, świadczących usługi pośredników pomiędzy pracownikami a klientami. Jedną z nich jest http://medira.pl/ . Zatrudnienie się jako opiekun osoby starszej w strukturach profesjonalnej agencji gwarantuje stałe i atrakcyjne zarobki, wypłacane zawsze w terminie. Plusem współpracy z agencją jest też fakt, że organizuje ona przejazd, jak też pokrywa związane z nim koszty. Korzystając z pośrednictwa agencji, możesz również liczyć na nagrody i premie. Pracodawca odprowadzi też za ciebie składki do ZUS-u. Oczywiście zakwaterowanie i wyżywienie będziesz mieć zapewnione, dlatego twoje zarobki w pracy opiekuna osób starszych w Niemczech będą zarobkami “na czysto”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.