Problem z silnikiem? Sprawdź, co to może być!
Silnik jest sercem każdego działającego samochodu. To jeden z tych aspektów opieki nad pojazdem i jego prowadzenia, wobec którego nie można pójść na kompromis. Zdiagnozowanie usterki silnika nie zawsze jest łatwe, a jej naprawa może być jeszcze trudniejsza. Jeśli uważasz, że Twój silnik ma problemy lub, co gorsza, ulega awarii, zapoznaj się z poniższymi najczęstszymi problemami związanymi z awariami silnika samochodowego.
Nie wszystkie problemy z silnikiem są poważne i można je stosunkowo szybko usunąć, ale wszystkie mogą spowodować awarię silnika, a w najgorszym przypadku wymagać zakupu zupełnie nowego silnika – sprawdź tutaj.
Za mała ilość oleju
Absolutnie istotne jest, aby do silnika trafiała wystarczająca ilość oleju pomiędzy ruchomymi częściami. Brak tegoż powoduje niepotrzebne tarcie wewnątrz silnika, co prowadzi do przegrzania i, co gorsza, zatarcia silnika. Upewnij się, że poddajesz swój pojazd okresowym serwisom, które obejmują regularną wymianę oleju, aby utrzymać jego ilość na odpowiednim poziomie.
Awaria pompy olejowej
Awaria pompy olejowej jest niezwykle poważna dla żywotności każdego silnika. Jeśli pompa olejowa ulegnie awarii, prawie na pewno pozbawi silnik niezbędnego działania. Zawsze upewnij się, że olej silnikowy, którego używasz w swoim silniku, ma właściwą lepkość, dzięki czemu jest wystarczająco lekki, aby szybko przepływać przez pompę.
Osady i pozostałości ropy naftowej
Starszy, brudny olej ma tendencję do pozostawiania osadów i zanieczyszczeń na elementach silnika, takich jak zawory dolotowe i świece zapłonowe, nie wspominając o komorach spalania. W ramach okresowego serwisu w lokalnym warsztacie będą oni regularnie czyścić filtry oleju silnika, aby zapobiec osadzaniu się zanieczyszczeń w łożyskach pojazdu.
Niewystarczająca kompresja paliwa i powietrza
Słaba kompresja paliwa i powietrza w silniku samochodu to przepis na katastrofę. Najczęstszymi przyczynami złego spalania silnika są uszkodzone uszczelki zaworów, dziury w cylindrach i nadmiernie zużyte pierścienie tłokowe, powodujące wyciek powietrza.
Wyciek płynu chłodzącego silnik
Jedną z łatwiejszych do zdiagnozowania usterek silnika jest wyciek płynu chłodzącego. Jeśli poziom płynu chłodzącego w silniku po jego uzupełnieniu stale spada, jest to niezawodny sygnał, że wystąpiła usterka w układzie chłodzenia. Płyn chłodzący powinien być wolny od zanieczyszczeń i osadów, aby przez cały czas utrzymywać bezpieczną temperaturę roboczą silnika.
Zablokowane chłodnice silnika
Stary płyn chłodzący silnik, który z biegiem czasu nie był utrzymywany w czystości, może spowodować wypełnienie chłodnicy silnika niechcianymi osadami. Jest to kolejna częsta przyczyna przegrzania silników. Staraj się unikać używania twardej wody jako chłodziwa, ponieważ istnieje ryzyko korozji z biegiem czasu z powodu kamienia.
Długotrwała detonacja silnika
Jeśli jedziesz i Twój silnik stuka, jest całkiem możliwe, że w jego komorze spalania panuje zbyt dużo ciepła. Połączenie przegrzania i wysokiego ciśnienia powoduje detonację silnika, zwaną również stukiem iskrowym, która może spowodować długotrwałe uszkodzenie tłoków, uszczelek głowicy i pierścieni tłokowych.