Projektant mody – wykształcenie, umiejętności, zarobki
Jedni w mniejszym, drudzy w większym stopniu – każdy na swój sposób interesuje się modą. Ubrania towarzyszą nam w codziennym życiu. Samo założenie czegoś na siebie przestaje wystarczać, bo chcemy też wyglądać ładnie. Ludzie dążą do tego, żeby mieć swój własny styl i dobrze się w nim prezentować. Łączą ze sobą różne elementy garderoby i coraz chętniej eksperymentują. Niektórym takie hobby wystarcza do użytku prywatnego, ale są tacy, którzy pasją chcieliby dzielić się ze światem.
Co z umiejętnościami i wykształceniem?
Projektant mody to zawód dla osób kreatywnych, mających zamiłowanie do stylizacji. Aby nim zostać trzeba być dobrze zaznajomionym z rysunkiem, malarstwem oraz krawiectwem. Wszystkie projekty najpierw powstają na papierze, a dopiero później przenoszone są na płótno.
Przed rozpoczęciem edukacji w tym kierunku warto zadecydować, czy odzież ma być typowo użytkowa, czy też będą to dzieła artystyczne. Wybór jest bardzo ważny, ponieważ drogi do realizacji zawodowej są zupełnie odmienne. Projektant “rzemieślnik” tworzy od podstaw daną kolekcję: rysuje i dobiera materiały. Następnie projekty wędrują do firmy zajmującej się szyciem lub powstają we własnym zakresie. Projektant “artysta” działa zazwyczaj samodzielnie. Nawiązuje współpracę z salonami mody, agencjami modelek, sponsorami i mediami, by pokazać światu swoją wizję.
Rysunek, malarstwo, krawiectwo
W obu przypadkach konieczna będzie wiedza z wspomnianych wcześniej kategorii: rysunku, malarstwa i krawiectwa. Nie jest to dziedzina, w której wymaga się wykształcenia zawodowego, ale dobrze je mieć. Powstało wiele kierunków z zakresu projektowania. W Polsce uczelnią obleganą przez pasjonatów mody jest Akademia Sztuk Pięknych. Popularne są także wyjazdy na studia za granicę, między innymi do Nowego Jorku, Paryża lub Mediolanu. Rekrutacja przebiega w nieco inny sposób, niż normalnie. Uczelnie wymagają od kandydatów teczek z rysunkami, gdyż są oblegane i chcą wybrać najlepszych studentów.
Praca i wynagrodzenie
Na samym początku zarobki nie są rewelacyjne. Rozpoczynający działalność projektant może liczyć na miesięczne zarobki w granicach 2500 złotych. Rzecz jasna pod warunkiem znalezienia zatrudnienia, bo o zainteresowanie ze strony pracodawców ciężko. Czynnikiem wpływającym na wynagrodzenia jest renoma. Warto brać udział we wszelakich konkursach – od lokalnych wydarzeń po np. Project Runway. Sławie towarzyszą większe pieniądze i zainteresowanie ze strony znanych marek. Topowi polscy projektanci potrafią zarabiać od 30 do 50 tysięcy złotych na miesiąc. Zdarzały się również o wiele większe sumy.
Duże możliwości daje sprzedaż produktów za pomocą stron internetowych
Wiele sklepów oferuje możliwość tworzenia własnych stanowisk. Trzeba jednak liczyć się ze sporą konkurencją. Obecnie do zaprojektowania ubrań nikt nie musi mieć specjalistycznej wiedzy. Wystarczy odpowiedni program komputerowy. Wszystko polega więc na wyróżnieniu się z tłumu. Podstawa sukcesu to unikatowa ne kolekcje. Wzorów do naśladowania można szukać w Stanach Zjednoczonych. Tam powstają największe projekty, a swoje siedziby mają modowi giganci. W USA rozwinęła się chociażby moda uliczna, która święci triumfy w Europie. Wszyscy podpatrują najnowsze trendy i próbują zaczerpnąć jak najwięcej.
W artykule zawarto materiały amersklad.pl – odzież z USA
Dziękuję Panu za rzeczowy artykuł Właśnie zaczynam przygodę z maszynami do szycia. Czy może Pan spojrzeć na ofertę sklepu http://www.embsystems.com.pl i doradzić mi jakąś niedrogą maszynę do nauki szycia? Dziękuję z góry.