Rumień – czy znane są jego przyczyny?
Rumień guzowaty jest stanem, który powoduje, że czerwone zaokrąglone grudki (guzki) tworzą się tuż pod powierzchnią skóry, najczęściej na łydkach. U większości osób nie można znaleźć żadnej konkretnej przyczyny ani powodu, dla którego zaczynają się one pojawiać. Ale u niektórych osób można zidentyfikować czynnik wyzwalający (zwykle infekcję paciorkowcami lub sarkoidozę).
Zazwyczaj guzki goją się w ciągu sześciu do ośmiu tygodni bez konieczności leczenia. Jednak ważne jest, aby poszukać potencjalnego wyzwalacza, ponieważ może to wymagać leczenia w aspekcie długoterminowym. Leczeniem takiego rumienia kompleksowo zajmuje się klinika w Rzeszowie M Estetica, najlepsza na Podkarpaciu. Więcej na jej temat znajdziesz tutaj: https://mestetic.pl/leczenie-rumienia/ .
Co to jest rumień guzowaty?
Rumień guzowaty jest rodzajem zapalenia. Zapalenie to występuje, gdy pod skórą znajduje się stan zapalny warstwy tłuszczu. Zapalenie powoduje, że tuż za powierzchnią skóry tworzą się czerwone, zaokrąglone grudki (guzki). Rumień guzowaty najczęściej dotyka obu goleni.
Co powoduje rumień guzowaty?
U ponad połowy osób, u których rozwija się rumień guzowaty, nie znaleziono przyczyny zapalenia. Lekarze nazywają ten idiopatyczny rumień guzowaty (jako idiopatyczne środki o nieznanej przyczynie).
Jednak u niektórych osób może wystąpić coś, co powoduje zapalenie. W takich przypadkach uważa się, że rumień guzowaty jest spowodowany nadmierną reakcją układu odpornościowego. Takie wyzwalacze obejmują różne infekcje i inne stany. Tak więc czasami rumień guzowaty może być pierwszą oznaką poważnej choroby podstawowej, którą należy zidentyfikować i leczyć.
Niektóre z najczęstszych czynników wywołujących rumień guzowaty obejmują:
Zakażenie paciorkowcami. Jest to rodzaj infekcji bakteryjnej (bakteryjnej). Jest najczęstszym czynnikiem wywołującym rumień guzowaty u dzieci. Ból gardła paciorkowcowego jest zwykłą infekcją. Zakażenia paciorkowcami są również częstym czynnikiem wywołującym rumień guzowaty u dorosłych.
Sarkoidoza. Jest to stan, w którym stan zapalny powoduje powstawanie drobnych grudek komórek w różnych narządach w ciele, najczęściej w płucach i węzłach chłonnych. Grudki nazywane są ziarniniakami. Sarkoidoza jest kolejnym częstym czynnikiem wywołującym rumień guzowaty u dorosłych.
Gruźlica. Jest to infekcja bakteryjna, która zwykle atakuje płuca. Oprócz wywoływania objawów infekcji gruźlica może również wywoływać rumień guzowaty.
Inne infekcje Zakażenia, takie jak chlamydia, Mycoplasma pneumoniae, Yersinia enterocolitica (infekcja bakteryjna powodująca biegunkę i ból brzucha (brzucha)), Salmonella spp. i Campylobacter spp., są innymi, rzadziej występującymi wyzwalaczami.
Niektóre leki Reakcja na niektóre leki może wywołać rumień guzowaty u niektórych osób – na przykład reakcje na niektóre antybiotyki lub kombinację doustnych tabletek antykoncepcyjnych.
Zapalna choroba jelit. U osób ze stanem zapalnym jelit, takim jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna, może również rozwinąć się rumień guzowaty.