Rok 2019 i nowe zmiany w stawkach podatkowych – co warto wiedzieć?

Rosnące koszty zatrudnienia oraz płacy minimalnej to nie jedyne zmiany, które przyniósł 2019 rok i częściowo przyniesie 2020. Nowelizacja przepisów podatkowych dotyczących osób fizycznych sprawiła, że w październiku zmianie uległa również stawka podatku dochodowego. Dla statystycznego Kowalskiego oznacza to niewielką obniżkę podatku rozliczanego w corocznym zeznaniu PIT.

Dwie stawki podatkowe

W 2018 obowiązywała skala podatkowa przewidująca podatek w wysokości 18 oraz 32 procent. Wyliczenia były bardzo proste i osoby fizyczne (rozliczające się w PIT-36 oraz PIT-37) zarabiające w ciągu roku podatkowego:

– mniej niż 85 528 zł płaciły 18% podatku minus kwota zmniejszająca podatek

– więcej niż 85 528 płaciły 15181,22 zł podatku plus 32% liczone od nadwyżki z tej sumy i minus kwota zmniejszająca podatek

Po zmianach wprowadzanych regularnie w 2019 roku pojawiła się również trzecia pozycja na skali podatkowej. Wynosi ona dodatkowe 4% podatku dla osób, których roczne zarobki wyniosły ponad 1 milion złotych. Oprócz tego od października został obniżony I próg podatkowy o 1%, co oznaczało, że zarobki pozyskane za październik, listopad i grudzień 2019 oraz każde kolejne były opodatkowane już wedle przelicznika 17%. Dla ułatwienia przyjmuje się całość opodatkowania w I progu na 17,75%. Pozostałe stawki podatku dochodowego od osób fizycznych pozostały bez zmian.

Podatek od firm

Z kolei stawka podatku dochodowego od osób prawnych, a więc przedsiębiorców rozliczających CIT, wynosi co do zasady 19%. Obniżona stawka podatku do wysokości 9% dochodu obowiązuje małych podatków, czyli firmy, które nie uzyskały w roku rozliczeniowym przychodu w wysokości 1,2 mln euro (w przeliczniku na złotówki). W praktyce więc zdecydowana większość małych i średnich firm korzysta z tego zwolnienia i opłaca niższy podatek.

Podatek zryczałtowany

Ustawodawca przewidział również osobne stawki podatkowe dla osób fizycznych, które rozliczają się na zasadzie ryczałtu. Do tej grupy należą między innymi nauczyciele, stomatolodzy, lekarze, biura turystyczne, fotografowie. Stawki obowiązującego podatku są różne dla różnych typów prowadzonej działalności i wynoszą od 3 do nawet 20% (3; 5,5; 8,5; 10; 17, 20). Z opodatkowania ryczałtowego i rozliczania podatku dochodowego wedle tych stawek mogą skorzystać ci, którzy w roku rozliczeniowym nie zarobili więcej niż 250 tysięcy euro i rozliczają się miesięcznie lub 25 tysięcy euro, jeśli rozliczają się kwartalnie.

Skomplikowane wyliczenia podatkowe

Zmiany w skali podatkowej, zwiększanie kwoty wolnej od podatku i elastyczna wysokość kwoty zmniejszającej podatek od osób fizycznych sprawiają, że dokonanie końcowych wyliczeń za 2019 oraz kolejne lata może być utrudnione. Dla pewności warto skorzystać np. z internetowych kalkulatorów, które po wpisaniu odpowiednich danych, czyli wyłącznie kwoty dochodu za cały rok, same dokonają dokładnych obliczeń, aby podatnik mógł sprawdzić, w którym progu się mieści, jaki podatek ma do zapłacenia i jaką kwotą go zmniejszającą jest objęty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.