Studia z podologii – czy warto?

W trakcie nauki w szkole średniej większość osób podejmuje decyzję co do przyszłego kierunku studiów. Niestety zdarza się też tak, że matura coraz bliżej, a niektóre osoby cały czas nie wiedzą jakie studia wybrać. Warto zainteresować się nową dziedziną medycyny – podologią.

Czym jest podologia?

Podologia jest nauką, która zajmuje się badaniem, diagnozowaniem i leczeniem wad, zniekształceń oraz zaburzeń funkcji stóp. Obecnie w Polsce dziedzina ta jest jeszcze mało znana, za to na zachodzie Europy funkcjonuje jako odrębny dział nauk medycznych. Zawód podologa, zwłaszcza we Francji i Niemczech jest usankcjonowany prawnie. W naszym kraju jak na razie tylko trzy uczelnie umożliwią studiowanie na tym kierunku. Jedną z nich jest Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, która oferuje kształcenie w tym kierunku zarówno na studiach pierwszego, jak i drugiego stopnia.

Czym zajmuje się podolog?

Zawód podologa skupia się głównie na poprawieniu kondycji kończyn dolnych. Podolog zapobiega powstawaniu zmian chorobowych w obrębie stóp. Decyduje także o rodzaju zastosowanej kuracji. Jeśli zachodzi taka konieczność, przeprowadza również odpowiednie zabiegi korekcyjne lub pielęgnacyjne. Osoba wykonująca ten zawód pozostaje w ścisłej współpracy z lekarzami innych specjalności. Udziela także szczegółowych informacji dotyczących prawidłowej pielęgnacji skóry i paznokci stóp, profilaktyki, korekcji i prawidłowej ochrony zmian ortopedycznych czy poprawy stanu mięśni stóp. Dzięki dużej wiedzy z zakresu dermatologii, flebologii, diabetologii, ortopedii, fizjoterapii czy refleksologii może wcześnie wykryć zagrożenie i skierować pacjenta do odpowiedniego specjalisty.

Popyt na usługi podologiczne

W dzisiejszych czasach zapotrzebowanie na usługi podologiczne stale rośnie. Wpływ mają na to choroby cywilizacyjne, czyli m.in. cukrzyca oraz otyłość. Również źle dobrane, niewygodne obuwie wpływa niekorzystnie na nasze stopy. Może ono powodować nieodwracalne zmiany w układzie kostnym stóp oraz pojawianie się bolesnych zmian skórnych, tj. modzele i odciski. Być może większa świadomość społeczeństwa w kwestii odpowiedniego dbania o stopy zmniejszy chociaż częściowo liczbę osób z dolegliwościami nabytymi.

Czy warto studiować podologię?

Podologia zajmuje się nie tylko pielęgnacją i korekcją stóp zmienionych chorobowo, ale także pielęgnacją stóp zdrowych. Przyszły podolog musi przyswoić ogromną ilość wiedzy, aby móc odpowiedzieć na wszystkie pytania klientów i rozpoznać różne rodzaje schorzeń. Jeśli jednak chcemy pomagać innym osobom dbać o zdrowie, to jest to wymarzony kierunek. Coraz więcej osób korzysta z usług podologów, jest to więc przyszłościowy zawód, który daje możliwość zatrudnienia się m.in. w sanatoriach, gabinetach masażu, ośrodkach odnowy biologicznej, przychodniach specjalistycznych, gabinetach pedicure czy poradniach i gabinetach rehabilitacyjnych.

W Polsce podologia to nadal niszowa dziedzina. Zawód podologa nie został wpisany do polskiej klasyfikacji zawodów i specjalności, jednak aby go wykonywać należy ukończyć studia w tym kierunku, np. w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.

3 komentarz dla wpisu: “Studia z podologii – czy warto?

  • 5 grudnia 2016 at 13:07
    Permalink

    Czy warto studiować podologię? Oczywiście, że tak. Ja od nieco ponad roku przyjmuję swoich pacjentów w Centrum Medycznym i powiem szczerze, że nie myślałam, iż będę aż tak zapracowana. Lista pacjentów wydłuża się z dnia na dzień. Tak więc warto i to zdecydowanie ;)

    Odpowiedz
  • 30 stycznia 2017 at 13:20
    Permalink

    Moja córka właśnie ukończyła szkołę Medyk w Łodzi. To bardzo przyszłościowy zawód – już znalazła sporo ofert pracy w całej Polsce.

    Odpowiedz
  • 13 czerwca 2017 at 19:26
    Permalink

    Bardzo warto. Ja kończyłam studia podyplomowe w NWSM we Wrocławiu. Bardzo polecam. Od 2 lat prowadzę własny gabinet i właśnie szukam kolejnej pracownicy, bo zapotrzebowanie jest tak duże, że z dotychczasową obsadą nie dajemy rady i robią się kolejki. Korzystamy też ze sprawdzonych dostawców suplementów (głównie z iherb pl) i szkoleń firm zewnętrznych. Bez tego ani rusz

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.