Operator wózka widłowego – za co będzie odpowiedzialny na magazynie?
Operator wózka widłowego to osoba, którą można spotkać w każdym dużym magazynie, w którym obrót towarami odbywa się przy użyciu wózków widłowych. Wózki nie mogą być bowiem obsługiwane przez osoby przypadkowe – za ich kierownicą może usiąść wyłącznie operator, który ma uprawnienia potwierdzone certyfikatem. Powinni o tym pamiętać zarówno pracownicy magazynów, jak i ich pracodawcy.
Zdarzają się sytuacje, gdy pracodawca wymaga obsługi wózka widłowego od osób, które nie mają w tym zakresie doświadczenia. Nie jest to rozwiązanie ani dobre, ani tym bardziej zgodne z prawem. Osoby, które nie mają uprawnień, nie powinny obsługiwać wózków widłowych nawet wtedy, gdy nakazuje im pracodawca. Brak wiedzy i umiejętności może bowiem spowodować, że obsługa wózka nie będzie prawidłowa, a co za tym idzie – stworzy zagrożenie dla innych osób pracujących na magazynie.
Co należy do zadań operatora?
Operator wózków widłowych zajmuje się transportem palet i znajdujących się na nich towarów, dostarczaniem ich do miejsca składowania i w drugą stronę – do wysyłki. Musi w tym zakresie przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Dotyczy to w szczególności dużych magazynów, w których jest sporo alejek, palety z towarami piętrzą się aż po sufit, a w pomieszczeniach pracują nie tylko wózki widłowe, ale również inni pracownicy magazynowi poruszający się na piechotę. Operator musi pracować bezpiecznie, zadbać o to, aby wszystkie towary były nie tylko właściwie przewiezione, ale również ułożone w sposób stabilny i bezpieczny. Wymagana jest od niego duża precyzja, sumienność i dokładność. Błędy popełnione w trakcie składowania towarów mogą być problemem i zagrożeniem zarówno dla pracowników, jak i dla samego towaru. Trzeba dbać o zminimalizowanie ryzyka strat magazynowych, co jest stratą dla całej firmy.
Warto stawiać na solidne wózki widłowe
Operatorzy wózków widłowych mają sporo zadań i obowiązków, ale ich jakość wykonania zależy w dużym stopniu od jakości samych wózków. Jeśli operator musi pracować na przestarzałym i awaryjnym sprzęcie, mogą nie wystarczyć nawet najlepsze umiejętności. Pracodawca powinien więc zadbać o to, aby pracujące w firmie wózki widłowe były pojazdami dobrej klasy, w pełni sprawnymi, o odpowiednich parametrach technicznych. Wózki niekoniecznie trzeba kupować – obecnie na rynku działa sporo form, które oferują wynajem zarówno krótkoterminowy, jak i długoterminowy. Na pewno będzie to opcja o wiele bardziej korzystna pod względem finansowym niż zakup nowego i doskonałej klasy wózka. Jeśli interesują Cię wózki widłowe Wrocław, wybieraj firmy, które mają rozbudowaną i różnorodną ofertę, doświadczenie w pracy z tego rodzaju sprzętem, a także oferują pełne wsparcie i pomoc techniczną na każdym etapie trwania wynajmu. Dzięki temu nawet w sytuacji, gdy wózek będzie miał problemy techniczne, będzie można liczyć na szybki serwis i naprawdę.