Więc skąd wiedzieć, czy firmowy radca prawny dał mi dobrą poradę?

Nie musisz mieć specjalistycznej wiedzy prawniczej, aby wiedzieć czy pracujący dla ciebie adwokat zachęca cię do działania zgodnego z prawem i wyraźnie określa ewentualne ryzyko prawne. Nie płacisz adwokatom za kreatywność – płacisz im za to by monitorowali w twojej firmie, co jest legalne, a co nie. Kierownictwo nie może jednak też naciskać prawników na znalezienie i wyczerpanie wszystkich luk prawnych z korzyścią dla ich biznesu. Kiedy korporacja prowadzi kancelarię prawną, powinno być jasno podkreślone na piśmie, że odpowiedzialność firmy ma na celu utrzymanie firmy w oparciu o legalne zasady.

Firma powinna zażądać, aby do wszystkich orzeczeń prawnych dołączone zostało oświadczenie zawierające szczegóły dotyczące potencjalnego ryzyka prawnego związanego z realizacją strategii, na którą prawnicy się zgodzili.

Musisz w szczególności wiedzieć, w jaki sposób prawnie narażona jest każda transakcja lub plan, który rozważasz. Kiedy adwokat mówi: „To prawnie jest w porządku” poproś go o pisemne wyjaśnienie takiego stwierdzenia. Prawnicy mogą być niezbyt chętni do tego, ale nie daj się zwieźć. Pisanie wyjaśnień co do prawdziwych słabych punktów każdej takiej decyzji faktycznie chroni Ciebie i Twój interes, a to przecież najważniejsze. To pokazuje, że ty i twoja rada nie zamierzaliście złamać prawa – że starannie wzięłaś pod uwagę wymagania prawa, zanim zacząłeś działać. Podobne rozwiązanie sugeruje http://adwokatspiewak.pl.

Co jeszcze można zrobić?

Ważne jest również, aby uzyskać drugą, niezależną opinię prawną dotyczącą prawnie ryzykownych posunięć. Zawsze chcesz mieć jasny obraz najgorszego scenariusza. Prawnicy są przeszkoleni, aby dać argumenty wszystkim stronom. Powinieneś skorzystać z tego szkolenia i uzyskać pełne informacje.

Wreszcie, dyrektor generalny powinien zażądać natychmiastowej informacji, jeśli prawnik firmy podejrzewa, że ma miejsce jakakolwiek nielegalna działalność w ramach korporacji – lub przeciw niej – przez jakiegokolwiek członka zarządu. I CEO, z kolei, musi poinformować zarząd o wszelkich wiarygodnych dowodach nielegalności, które mogłyby zaszkodzić firmie. Każda komisja powinna mieć do dyspozycji komitet prawny niezależnych dyrektorów uprawnionych do otrzymywania takich sprawozdań od kierownictwa lub powinno to wychodzić bezpośrednio z zespołu prawnego, jeśli kierownictwo odmówi zbadania ewentualnej niezgodności z prawem.

Ale czy nie chcesz, aby twoi prawnicy byli agresywni, prawda?

Tak, ale powinieneś być ostrożny co do prób przekroczenia tych granic. Oczywiście żaden adwokat nie może przewidzieć, kiedy nastąpi katastrofa – lub ochronić przed nią. Ale wszyscy kompetentni prawnicy mogą powiedzieć komuś, gdzie firma może legalnie – czyli bezpiecznie działać, mając na uwadze krawędź, ale nie przekraczając jej.

Jedynym sposobem, aby kadra kierownicza mogła dowiedzieć się, czy ich prawnicy udzielają dobrej porady, to zażądać odpowiedzi na pytanie: “Gdzie jest ta granica?” Żaden organ wykonawczy nie powinien się dowiedzieć o niej po fakcie. Podobnie żaden zarząd nie powinien być zaskoczony, że kierownictwo i prawnicy firmy myśleli, że chodzenie po granicy leży w interesie firmy. Długoterminowo, nigdy nie jest to dobrym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.