Jak wymienić silnik do pompy głębinowej?
Właściwie dobrana pompa głębinowa, eksploatowana zgodnie z jej przeznaczeniem powinna pracować bezawaryjnie przez wiele lat. Nie ulega jednak wątpliwości, że pompy głębinowe nie są wieczne i z różnych powodów ulegają uszkodzeniu. Problem ten najczęściej dotyczy silnika.
Jeśli urządzenie zasila w wodę budynek mieszkalny, warto szybko zająć się sprawą. Istnieją dwa całkiem dobre rozwiązania. Można kupić nowe urządzenie lub wymienić sam silnik w pompie. Wariant drugi ma istotną przewagę nad pierwszym, dlatego warto go brać pod uwagę w pierwszej kolejności. Zanim jednak dojdzie do wymiany należy przeanalizować potencjalne przyczyny awarii.
Dlaczego silnik w pompie głębinowej ulega uszkodzeniu?
Pompy głębinowe są z reguły wyposażone w dobrej jakości silniki, które posiadają świetne parametry pracy. Nie ulega jednak wątpliwości, że po pewnym czasie może dochodzić do zwykłego zużycia materiału. Pod uwagę należy także brać nieodpowiednie środowisko pracy urządzenia. Dochodzi do tego wówczas, gdy użytkownik nie jest świadomy mocnego zapiaszczenia wody w studni i wybiera pompę przystosowaną tylko do pompowania czystej wody.
Silniki, w które wyposażone są pompy głębinowe są bardzo wrażliwe na skoki napięcia w sieci energetycznej. Niestety jest to jedna z najczęściej wymienianych przyczyn awarii tych elementów w naszym kraju. Właśnie dlatego dobrym pomysłem jest inwestycja w specjalistyczne zabezpieczenie przed takimi destrukcyjnymi wahaniami napięcia.
Awaria silnika może również nastąpić z powodu tzw. pracy na sucho. Z reguły jest to wina użytkownika, który nie zwrócił uwagi na to, jak bardzo obniża się lustro wody podczas jej poboru.
Wymiana silnika czy tylko przezwojenie?
W sytuacji, gdy dochodzi do awarii silnika w pompie głębinowej, jednym z rozwiązań bywa oddanie jednostki do przezwojenia. Dość często na taki krok decydują się posiadacze pomp głębinowych z górnej półki cenowej, które dotychczas pracowały bez żadnych problemów. Nie zawsze jest to jednak dobry pomysł. Dlaczego?
Przede wszystkim nigdy nie można mieć pewności, że takie działanie rozwiąże problem. Co więcej, gwarancja na przezwojenie zwykle wynosi maksymalnie 6 miesięcy. Warto także pamiętać, że firma wykonująca przezwojenie nie pokrywa kosztów dostarczenia pompy lub jej ponownego zamontowania. Właśnie dlatego znacznie bardziej korzystnym i rozsądniejszym rozwiązaniem jest kupno nowego silnika, który objęty najczęściej dwuletnią gwarancją producenta.
Pompy głębinowe – jakie są korzyści z wymiany silnika?
Po wymianie silnika, pompy głębinowe zyskują nowe życie. Oczywiście, warto przy okazji dokonać przeglądu hydrauliki całego urządzenia, dokładnie je wyczyścić, a także wymienić najbardziej zużyte elementy takie jak linka stalowa czy zawór zwrotny. Wymiana silnika jest zawsze znacznie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż kupno zupełnie nowej pompy głębinowej. Jednocześnie fabrycznie nowy silnik mający największy wpływ na sprawność urządzenia gwarantuje bezawaryjny pobór wody przez wiele kolejnych lat.
Hej, orientujecie się w jakich cenach są Zawory nierdzewne do systemów zaopatrzenia w wodę? Dostałem fakturę z firmy budowlanej i jestem trochę zaskoczony. Te zawory są tak drogie?