Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych

Księgi rachunkowe powinny być prowadzone według zasad wyznaczonych w ustawie o rachunkowości. Każdy podmiot, który musi się tym zająć, powinien mieć pełną świadomość tego, że jest to niezwykle istotne. Czy w związku z tym prowadzenie ksiąg rachunkowych niezgodnie z prawem może wiązać się z jakimiś sankcjami? O tym poniżej.

Zacznijmy od tego, jak mają być prowadzone księgi rachunkowe

Tak jak wspomniano w ustawie o rachunkowości, księgi rachunkowe muszą być prowadzone rzetelnie, bezbłędnie i w dodatku na bieżąco. W związku z tym księgi te powinny być prowadzone zgodnie z rzeczywistością. Księgi nie mogą wobec tego zawierać żadnych błędów. Muszą być prowadzone w taki sposób, aby zawierały kompletne i poprawne dowody księgowe, a także by zachowano ciągłość zapisu. Niezwykle ważna jest również bezbłędność samych procedur obliczeniowych. Jakie księgi można nazwać sprawdzalnymi? Przede wszystkim te, które umożliwiają stwierdzenie poprawności sporządzonych zapisów, stanów, a także działania procedur obliczeniowych. Księgi rachunkowe można uznać za bieżące tylko w określonych sytuacjach, a mianowicie, gdy informacje, jakie z nich pochodzą, stwarzają możliwość przygotowania w terminie sprawozdań finansowych oraz innych sprawozdań takich jak:

  • deklaracji podatkowych,
  • dokonanie rozliczeń finansowych,
  • ujęcie wpłat i wypłat gotówką, czekami i wekslami obcymi,
  • obrotu detalicznego i gastronomii.

Chodzi tu o możliwość ich przygotowania w dniu, w którym zostały dokonane.

Sankcje za niedostosowanie się do obowiązujących zasad

Podmiot, który prowadzi księgi rachunkowe nierzetelnie, narażony jest na sankcje. W tej sytuacji może zostać ukarany grzywną w wysokości do 240 stawek dziennych. Jeżeli natomiast będzie to przewinienie mniejszej wagi, zostanie poddany grzywnie za wykroczenie skarbowe. W każdym razie, tak czy inaczej karę poniesie. Trzeba też mieć na uwadze to, że kiedy sąd wymierza karę grzywny, uwzględnia liczbę stawek, a także wysokość jednej stawki dziennej. Warto też nadmienić, iż najniższa liczba stawek wynosi dokładnie 10. Z kolei najwyższa aż 720. Na jakiej podstawie sąd ustala stawkę? Przede wszystkim kieruje się dochodami sprawcy, jego warunkami osobistymi, rodzinnymi, a także stosunkami majątkowymi i możliwościami zarobkowymi. W związku z tym o konkretach trudno tu mówić. Trzeba jednak liczyć się z sankcją, która bez względu na to, jak bardzo będzie poważna, przyniesie firmie straty.

Podsumowanie

Prowadzenie ksiąg rachunkowych dla niektórych przedsiębiorców jest czymś zupełnie niezrozumiałym. Niektórzy przedsiębiorcy dopiero się uczą. To generuje większe ryzyko popełnienia błędów, a nawet najmniejszy może doprowadzić do kolejnych problemów. Z powyższego wynika, że księgi te muszą być prowadzone rzetelnie, bezbłędnie i na bieżąco. Jest to jak najbardziej realne. Trzeba tylko posiąść wiedzę w danym zakresie i dojść do wprawy albo na przykład skorzystać z usług profesjonalnego biura rachunkowego, które oferuje kompleksowe prowadzenie ksiąg rachunkowych.

Można też oczywiście zatrudnić księgowego, który będzie zajmował się wyłącznie sprawami jednej firmy, choć to dziś nie jest opłacalne. Każdy przedsiębiorca, który chce mieć wszystko w porządku w dokumentacji, a przede wszystkim w księgach rachunkowych, powinien pozwolić sobie pomóc. W końcu nie trzeba znać się na wszystkim, a prowadząc swoją firmę, trudno jest nawet zapanować nad każdą sprawą. Warto w związku z tym rozważyć długofalową współpracę z biurem.

Artykuł powstał dzięki współpracy z biurem rachunkowym BT&A Group.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.