Perspektywiczne zawody

Wśród zawodów uznawanych za najbardziej przyszłościowe można wymienić dietetyka i lekarza, bo ludzie zawsze będą zaniedbywać zdrowy tryb życia, a przez to chorować. Można do tego grona dodać też prawnika, bo przecież ludzie zawsze będą się też kłócić. Na podium znalazł się i biotechnolog, jako że obecnie rozkwita ta gałąź przemysłu.

Programiści również bez dwóch zdań zawsze znajdą pracę – choćby ze względu na nieustanny rozwój technologii, bez których już nie potrafimy się obyć. Natomiast we wszystkich rankingach pojawiają się zawody takie jak specjalista do spraw e-marketingu, logistyk z wiedzą branżową czy lingwista. Co łączy te trzy specjalizacje? Atrakcyjność dla rekruterów korporacyjnych.

Praca w korporacji?

Wieloetapowy proces rekrutacji pracowników charakterystyczny dla działań rekruterów korporacyjnych pozwala wybrać kandydatów o najlepszych predyspozycjach do tej pracy, a lista wymaganych umiejętności jest długa. Umiejętności miękkie takie jak mobilność, elastyczność, umiejętność odnalezienia się w międzynarodowym środowisku to cechy konieczne do funkcjonowania na rynku pracy w 2018 r., przede wszystkim w korporacjach. Dwa języki, zdolność szybkiego uczenia się, otwartość, zaangażowanie, chęć ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji, obsługa komputera i wiedza specjalistyczna to atuty wymarzonego kandydata do pracy w korporacji. Duże możliwości rozwoju, uczestnictwo w kursach, dofinansowanie studiów podyplomowych, szereg benefitów, prestiż, dobre wynagrodzenie – to w zamian może zaoferować korporacja.

Nowe kierunki przygotowujące do pracy w korporacjach

Ze względu na specyfikę pracy w korporacji i określony profil cech idealnego kandydata do tej pracy, powstały kierunki studiów związane z tym zawodem i kursy przygotowujące. Jedną z możliwości jest kierunek studiów podyplomowych oferowany przez warszawską Szkołę Główną Handlową, „Nowoczesne usługi biznesowe”. Studia te mają przygotować do pracy w centrach usług wspólnych (SSC), centrach outsourcingu procesów biznesowych (BPO) oraz w centrach badawczo-rozwojowych (R&D). Przewidywane efekty kształcenia oscylują wokół umiejętności prowadzenia kontaktów biznesowych w wielokulturowym środowisku, radzenia sobie w komunikacji w wirtualnej pracy i zdolności promowania innowacyjności w firmie. Alternatywą jest np. kurs ABSL Academy. 100 godzin e-learningu z zakresu wiedzy o sektorze, 12 weekendów związanych z case study i umiejętnościami miękkimi spędzonych pod okiem specjalistów pracujących w czołowych na rynku usług biznesowych firmach skutkują otrzymaniem 3 certyfikatów uznawanych na całym świecie. Praca w zespole, umiejętności negocjacji, znajomość rynku usług biznesowych i zasad jego komunikacji to oferowane efekty kształcenia. Wszystko to daje doskonały start kandydatom do pracy w korporacji.

Korporacja w praktyce

Nowozatrudnieni pracownicy centrów usług biznesowych mogą liczyć na szerokie możliwości rozwoju, a także szansę na specjalizację w określonej dziedzinie biznesu.

Od pewnego czasu, co raz częściej podczas rozmów kwalifikacyjnych padają pytania o perspektywy zwiększania swoich kwalifikacji w strukturach firmy i zdobycie pozycji eksperta. Ponadto, oczywiście centra SSC/BPO/ITO oferują młodym pracownikom szeroki pakiet benefitów – od standardowej karty MultiSport, kończąc na możliwości częstowania się w godzinach pracy nieograniczoną ilością Nutelli (oczywiście na koszt pracodawcy). To, czego oczekują w zamian to przede wszystkim odpowiednie kwalifikacje językowe i gotowość do przeszkolenia i przyswajania wiedzy. Jeśli do tego wszystkiego dodamy ukończone studia, po których kandydaci znają już zasady funkcjonowania tego typu firm tym lepiej!

- podkreśla Patrycja Lech-Łamasz, Starszy Konsultant w Dziale Rekrutacji Advisory Group TEST Human Resources.

Przyszłość w korporacjach?

Czy praca w korporacji należy do zawodów przyszłości? Z pewnością umiejętności potrzebne do jej podjęcia stanowią doskonałą podstawę do każdej pracy. Umiejętność szybkiego przekwalifikowania, mobilność, wysoka etyka pracy – to zdolności, które nabywa pracownik korporacyjny, stając się tym samym atrakcyjnym kandydatem na nieustannie ewoluującym rynku pracy. Wpis o doświadczeniu korporacyjnym w CV nadaje więc pracownikowi pewną markę. Tak samo jak kształcenie się w tym kierunku, co jest najlepszą odpowiedzią na potrzeby pracodawców. Bez względu na to, czy przyszłość należy do korporacji czy nie, na pewno warto zdobyć w nich cenne doświadczenie i wykorzystać możliwości jakie dają tego typu firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>