Budynek bez dachu kontra podatki – kiedy nie musisz płacić?
Płacenie różnego rodzaju podatków spędza wielu osobom sen z powiek. Szczególnie uciążliwy dla właścicieli różnego rodzaju obiektów jest podatek od nieruchomości. Okazuje się jednak, że nie zawsze trzeba go płacić. Warto więc dobrze zapoznać się z przepisami, nie tylko podatkowymi, ale również tymi dotyczącymi definicji obiektów budowlanych.
Opłaty związane z podatkiem od nieruchomości naliczane są zgodnie z przepisami o podatkach i opłatach lokalnych z 1991 roku. Znajduje się w nich zapis, że podatek od nieruchomości trzeba płacić od gruntów, budynków i ich części, a także budowli i ich części, które są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wysokość podatku zależy od rodzaju oraz powierzchni danej nieruchomości, ale nie tylko. Okazuje się bowiem, że warto dobrze przyjrzeć się przepisom. A według nich budynek to taki obiekt, który z przestrzeni wydzielony jest za pomocą budowlanych przegród, jest trwale powiązany z gruntem, posiada fundamenty oraz dach. Jeżeli więc obiekt pozbawiony jest dachu, nie spełnia on definicji budynku według prawa budowlanego. A to oznacza, że nie ma konieczności odprowadzania podatku od takiej nieruchomości.
Budynek bez dachu nie jest w rzeczywistości budynkiem
Budynki bez dachu lub pozbawione części dachu nie są więc w rzeczywistości budynkami. To dobra informacja w szczególności dla wielu firm, które prowadzą działalność na większej przestrzeni, także w budynkach, które są budynkami jedynie umownie. Jeśli firma płaciła podatek od takiej nieruchomości, może się okazać, że ma prawo do zwrotu opłat związanych z bezpodstawnie uiszczanym podatkiem. W takich kwestiach warto poradzić się profesjonalnego księgowego, który doskonale zna się na przepisach prawa podatkowego oraz prawa nieruchomości, dzięki czemu będzie można mieć pewność, że wszystkie opłaty są odprowadzane zgodnie z aktualnym stanem prawnym.
Warto ufać solidnym inwestorom
Podatku od nieruchomości nie muszą też płacić osoby, które nie są właścicielami budynku, a jedynie jego najemcą. Dotyczy to zarówno obiektów usługowych, jak i pomieszczeń wykorzystywanych na cele mieszkalne. Na http://www.dachbud.com.pl/oferta/mieszkania można znaleźć szeroki wybór mieszkań i lokali usługowych umieszczonych w mieszkaniach, które mają przystępne ceny, doskonałą lokalizację oraz w pełni ustabilizowany stan prawny. Inwestując w takie nieruchomości można mieć pewność, że będą one źródłem jedynie pozytywnych emocji i żadne problemy prawne nie będą nam spędzać snu z powiek. Kupując lub wynajmując mieszkanie zawsze warto kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim renomą i solidnością podmiotu, który zajmuje się budową czy wykończeniem takiego obiektu. W przeciwnym razie może się bowiem okazać, że inwestycja w nieruchomości nie będzie miała wyłącznie jasnych stron.