5 sposobów, dzięki którym zbudujesz lojalność klienta w Internecie

Budowanie lojalności klientów to ważny krok, jeśli zależy Ci na zwiększeniu liczby osób, które w przyszłości chętnie ponownie skorzystają z Twoich usług i będą przywiązane do Twojej marki. Lojalność klienta opiera się na zaufaniu – przedstawimy kilka cennych rad, które pozwolą osiągnąć sukces i nie obciążą znacznie Twojego portfela, a pozwolą zbudować pozytywny wizerunek i zadbać o odpowiednie relacje. Jak to zrobić? Czytaj dalej.

Już od samego początku istnienia firmy, warto pomyśleć o komunikacji z klientami i wdrożeniu odpowiednich działań pomagających zbudować lojalność klienta. Aby jednak zacząć dbać o relacje, trzeba znaleźć pierwszych klientów! Wybranie właściwych metod promocji i dobrze przemyślany marketing pozwoli Ci na dotarcie do grupy docelowej, na której Ci zależy.

Wybierz właściwe metody promocji i dbaj o lojalność klienta

Jak wyróżnić się w internecie? Jakie metody wybrać jeśli chodzi o marketing? Warto pomyśleć o charakterystyce Twojej grupy docelowej i skupić się na rozwiązaniu, które faktycznie trafi do osób potencjalnie zainteresowanych Twoją usługą. Pozycjonowanie, reklamy Google, a może social media? Marketing internetowy to morze możliwości. Wszystko zależy od Twoich oczekiwań i cech potencjalnych klientów. Zastanów się, jak mogą oni wyszukiwać Twoich produktów/usług, dowiedz się więcej o ich zainteresowaniach, potrzebach i preferencjach – skonstruowanie właściwej strategii powinno opierać się na analizie takiej grupy. Aby jednak klient zdecydował się wrócić i zrealizować kolejny zakup, warto zadbać o jego zaufanie. Diabeł tkwi w szczegółach, dlatego liczy się tutaj zarówno właściwa komunikacja, przebieg procesu zakupowego, jak i również dostosowanie strony i zamieszczenie na niej użytecznych i wartościowych informacji. Jak zatem zadbać o lojalność klienta w internecie? Podsuwamy Ci 5 przykładowych sposobów, jednak pamiętaj, że proces ten jest długotrwały i wymaga zaangażowania – cierpliwość jednak popłaca i możesz liczyć na wiele korzyści w przyszłości.

Budowanie wizerunku eksperta a lojalność klienta

Budowanie lojalności klienta to nie tylko zapewnienie pozytywnych doświadczeń podczas kontaktu – bardzo możliwe, że odnotujesz zwiększenie sprzedaży jeśli zbudujesz odpowiedni wizerunek swojej marki i zadbasz o właściwy przekaz. Publikowanie treści to jeden ze sposobów – nie chodzi jednak o pierwsze lepsze artykuły, napisane od czasu do czasu. Strzałem w dziesiątkę może być:

  • blog w którym podzielisz się swoją wiedzę i zamieścisz artykuły, odpowiadające potrzebom klientów. Treści poradnikowe, odpowiadające na ich pytania pozwolą pokazać Ci się z dobrej strony, jako eksperta, który doskonale zna się na rzeczy.
  • certyfikaty i wyróżnienia – Potwierdzeniem Twojej wiedzy może być również prezentowanie Twoich certyfikatów, np. z odbytych szkoleń i wyróżnień.
  • rekomendacje i opinie innych klientów. Zaufanie i lojalność klienta zwiększy się, jeśli pokażesz im opinie innych osób, które skorzystały z Twoich usług. Rekomendacje mogą utwierdzić potencjalnych klientów w przekonaniu, że warto skorzystać z Twoich usług i można Ci zaufać.

Stały kontakt i komunikacja                                                     

Chcesz, aby klienci obdarzyli Cię zaufaniem? Dbaj o wysoką jakość obsługi i komunikację – odpowiadaj na wszystkie pytania, a także reaguj jeśli pojawią się potencjalne problemy. Klient zapamięta jak podszedłeś do problemu, nawet jeśli wystąpi jakakolwiek trudność. Dobry kontakt sprawia, że jego lojalność może wzrosnąć – dziś liczy się szybka, sprawna obsługa. Jej brak skutkuje brak może skutkować szybkim znalezieniem innej oferty i np. przejściem na stronę konkurencji przez danego klienta, a przed tym chciałby się przecież uchronić każdy przedsiębiorca. Dodatkowo komunikację można prowadzić za pośrednictwem social media, a także newsletterów – zastanów się, które media społecznościowe pasują do charakteru Twojej działalności.

Programy lojalnościowe

Jak sama nazwa wskazuje, programy lojalnościowe mogą przywiązać klienta do marki i skutecznie zachęcać do kolejnych zakupów. Stworzenie skutecznego i profesjonalnego programu wymaga jednak zaangażowania i nie jest łatwe z perspektywy przygotowania takiej strategii. Najlepsi w tym zakresie jednak czerpią bardzo duże korzyści z wdrożenia programów lojalnościowych.

Bezpieczeństwo i prywatność to krok do zwiększenia lojalności klientów

Spraw, aby korzystanie z Twoich usług było w pełni bezpieczne i nie powodowało wątpliwości. Obecnie chętniej wybierane są sklepy internetowe, które posiadają gwarancje jakości i certyfikaty bezpieczeństwa, zabezpieczające przez wyciekiem danych. Taka sytuacja może znacznie obniżyć zaufanie do firmy, a tym samym odstraszyć zarówno obecnych jak i potencjalnych klientów. Prezentuj na swojej stronie informacje potwierdzające, że można Ci zaufać. Lojalność klientów wzrośnie, jeśli oczywiście teoria sprawdzi się w praktyce.

Rabaty i zniżki

Każdy konsument na nie czeka, warto zatem wykorzystać odpowiedni moment i raz na jakiś czas oferować atrakcyjne rabaty dla klientów. Z kolei dla tych, którzy są z Tobą dłużej można przygotować specjalne oferty, dzięki którym poczuje się wyjątkowo i utwierdzi w przekonaniu, że warto na bieżąco robić zakupy w Twoim sklepie.

Oczywiście sposobów na budowanie lojalności klientów jest o wiele więcej – przedstawiliśmy jedynie wybrane metody, które mogą faktycznie przynieść oczekiwane efekty. Rodzaj działań warto dostosować do danej branży i specyfiki biznesu. Dbanie o kontakt z klientem i jego pozytywne doświadczenia podczas zakupu jest jednak niezmienną zasadą – gdy jest stosowana możemy liczyć na pozyskanie klientów, którzy będą przywiązani do naszej marki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.