Blaski i cienie pracy w znanej sieci McDonald’s

McDonald’s to jedna z najpopularniejszych sieci typu fast food na całym świecie. Posiada ponad 30 tysięcy lokali w przeszło 120 krajach. Każdego dnia przychodzi łącznie ponad 500 tysięcy klientów. Natomiast z McDrive’a korzystają osoby zmotoryzowane. Pora przeanalizować zarobki, rodzaj umowy, atmosferę, proponowane stanowiska, możliwości rozwoju oraz opinie klientów i samych pracowników.

Jak zostać właścicielem sieci McDonald’s?

Każdy samodzielny przedsiębiorca. W Polsce franczyzobiorców jest ponad 62. Umowa franchisingowa podpisywana jest na 20 lat, która zawiera klauzurę, że nie można prowadzić innej działalności. Współpraca taka jest dość kosztowna. Na start trzeba mieć 1, 2 mld złotych, a wzięcie kredytu może stanowić maksymalnie 60% tej sumy. Kwota ta zawiera wyposażenie, kaucję, opłaty marketingowe, szkolenia oraz 5% opłatę licencyjną. Osobom, które dobrze sobie radzą proponuje się nadzór nad nowopowstałymi lokalami. Wychodzi na to, że nie ma się czym przejmować. Wręcz przeciwnie jest to dość ciężka praca, ponieważ trzeba dbać o wysoki standard, określone menu i wygląd lokalu. Jako minus można przyjąć wysokie koszty własne.

Przebieg procesu rekrutacji w siedzibie McDonald’s

W Polsce jest na tą chwilę 358 restauracji McDonald’s zlokalizowanych w ponad 150 miastach i zatrudniają powyżej 17500 pracowników. Oferta ta jest skierowana dla ludzi, którzy skończyli 18 lat, ale mogą pracować również młodsze osoby w przedziale 16-18 lat. Pierwszy krok to wybór restauracji oraz wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Można go zdobyć na miejscu lub ze strony internetowej. Należy wypełnić standardowo imię, nazwisko, adres oraz wykształcenie. Wpisuje się również 3 preferowane dni pracy lub zostawia się puste pole, gdy chce się pracować na pełny etat. Firma informuje również, że praca odbywa się w ciągłym ruchu. Jest to sala restauracyjna, kasa lub kuchnia. Wypełniony kwestionariusz należy złożyć w lokalizacji, w której chce się pracować. Potrzebna jest również książeczka sanepidowska z aktualnymi badaniami. Następnie odbywa się rozmowa kwalifikacyjna, gdzie omawiane są wszystkie kwestie. Trzeba również zdać kurs BHP. Rodzaj oferowanego kontraktu to umowa o pracę na pełen lub pół etatu. Na początku jest jednak 3 miesięczny okres próbny.

Stanowiska oraz ewentualne możliwości rozwoju

Firma oferuje szeroki pakiet szkoleń. Rozpoczęcie kariery zaczyna się na stanowisku pracownika restauracji. Kolejne stanowisko to instruktor, który szkoli nowych pracowników. Następna pozycja to menadżer. To właśnie z tej grupy osób wybiera się później asystenta kierownika lub samego kierownika. Zdarzają się przypadki, że kierownikiem restauracji zostaje się po przepracowaniu roku. Wszystko zależy m. in. od dobrej organizacji, punktualności, rzetelności. Można również ubiegać się o program stypendialny, staż lub studia podyplomowe z zakresu zarządzania w SGGW w Warszawie. Kierunek ten utworzył specjalnie McDonald’s z własnej potrzeby.

Wynagrodzenie oraz korzyści z pracy w McDonaldzie

Niewiele mówi się wprost o zarobkach. Przedział wynosi 7, 50-10 zł/h w zależności od stanowiska i doświadczenia. Do tego dochodzi ewentualna premia oraz 50 gr dodatku na buty i proszek do prania. Pracownicy mają nieograniczony, bezpłatny dostęp do napojów. Jeżeli chodzi o jedzenie to istnieją słuchy, że posiadają zniżki w postaci kart rabatowych.

Opinie o lokalach McDonald’s

Opinie na ich temat są bardzo różne. W sieci krążył kiedyś mit o tym, że w shake’ach jakaś klientka znalazła spermę. Był on swego czasu dość kontrowersyjny. Jedni piszą, że smaży się produkty na starym oleju. Większość opinii to ciężka praca. Jeżeli chodzi o jedzenie to, że jeżeli bułka po 2-5 minutach się nie sprzeda idzie do kosza, pracownicy nie wkładają mięsa do hamburgera albo lody są kwaśne. Inni, że po zjedzeniu kanapek dostali zatrucia pokarmowego. Pracownicy mówią, że uczą się szczególnie pracy w zespole i nabierają dyscypliny. Zdarza się, że ludzie po ukończeniu studiów nadal kontynuują pracę w McDonaldzie.

2 komentarz dla wpisu: “Blaski i cienie pracy w znanej sieci McDonald’s

 • 9 listopada 2015 at 13:01
  Permalink

  Ponad 62? To już lepiej napisać co najmniej.
  Jesteście pewni, że na start potrzebne jest aż 1 do 2 MILIARDÓW złotych? Sporo…
  Istnieją słuchy? W Polsce mówi się raczej “chodzą słuchy, że…”. Tak, pracownicy McDonalds mają karty rabatowe. Przynajmniej jakiś czas temu mieli.

  Odpowiedz
 • 22 czerwca 2016 at 08:46
  Permalink

  Hehe faktycznie z tymi miliardami to chyba autora poniosło :) Co do McDonalda to oferta nowych produktów mi pasuje a szczególnie mięsko grillowane w bułce. Kupiłem sobie nawet takie coś do grillowania w domu bez dymu http://zdroweimarkowe.pl/18-grille więc mam małą namiastkę McDonalda :) Bułki kupuję w Biedronce, nawet dobre. Też na grillu sobie opiekam. Fajna sprawa.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.