Branża hotelarska: 4 wskazówki dla osób odpowiedzialnych za content marketing

W naszym coraz bardziej globalnym i mobilnym świecie content marketing to coś więcej niż tylko modne hasło. To podstawowy element strategii marketingowej hotelu! Tradycyjne metody marketingowe nie stanowią już większości nowych klientów. Jeśli chcesz wyprzedzić swoich głównych konkurentów i zwiększyć swój udział w rynku odwiedzających, chcesz w pełni wykorzystać technologie cyfrowe i nowoczesne metody marketingowe decydując się na rozwiązania takie jak blog Hotel Mazury czy intensywne prowadzenie kampanii w portalach społecznościowych.

Zebraliśmy garść najważniejszych wskazówek dotyczących skutecznego marketingu treści – zapraszamy do lektury i wykorzystania ich w planowanych kampaniach w swoich hotelach.

1. Zbuduj markę

Branding jest jednym z najważniejszych sposobów na odróżnienie hotelu od oferty konkurencji. Jednym z najważniejszych kroków w budowaniu marki jest zrozumienie odbiorców – jeśli Twoja marka współgra z nimi, będziesz miał gości na całe życie. Im bardziej rozumiesz swoich klientów, tym lepiej możesz określić odpowiednią treść i ukierunkowane połączenia z działaniami.

Oprócz zrozumienia danych demograficznych klientów:

 • płci
 • wieku
 • lokalizacji

chcesz również dowiedzieć się, kim są i co lubią robić. Studiując zwyczaje zakupowe i inne, wzorce wydatków, styl życia, hobby i wartości, możesz tworzyć bardziej spersonalizowane, ukierunkowane treści. Stworzenie profilu wielu osób potencjalnych gości hotelu pomoże Ci zbudować podwalinę dla skutecznych kampanii.

Branding obejmuje również Twoją tożsamość wizualną:

 • logo
 • czcionki
 • kolory
 • obrazy

Wszystko czego używasz w swojej witrynie, kampaniach marketingowych i tak dalej. Powinny one być spójne i odpowiednie dla grupy docelowej. I nie zapomnij o walorach płynących z markowych kosmetyków z logo hotelu. Wielu gości zabiera je do domu i zostawia w łazienkach dla gości, więc jeśli Twoje przybory toaletowe są odpowiednio personalizowany, to jest to świetny darmowy marketing dla Ciebie i całego hotelu.

2. Stwórz fascynującą stronę internetową

Większość gości hotelowych podejmuje ostateczną decyzję, czy zarezerwować hotel, odwiedzając domową stronę internetową. Dlatego fascynująca strona internetowa jest głównym filarem silnej strategii marketingowej – nie ma sensu wydawać pieniędzy i tracić czasu na kierowanie ludzi do Twojej witryny, jeśli zamierzają rzucić jedno spojrzenie i podnieść współczynnik odrzuceń.

Skoncentruj się na zapewnieniu przyjaznego dla użytkownika doświadczenia i postępuj zgodnie z projektem opartym na konwersji, dzięki czemu będziesz miał silną platformę do kierowania potencjalnych klientów prosto do swojego hotelu.

Pierwsze wrażenia są tak samo ważne w świecie online, jak w prawdziwym życiu, więc nie ulegaj pokusie dodawania migających znaków i fajnych widżetów – z wyjątkiem wyjątków promocji cenowych na podstronach z rezerwacją i linków do stron z recenzjami. Przede wszystkim skup się na tym, by na Twojej stronie było dużo pięknych, wysokiej jakości zdjęć. Brak zdjęć jest gorszy niż słabej jakości zdjęcia – warto to zaznaczyć.

hotel-1118190_960_720

3. Regularnie bloguj

Jak podaliśmy w przykładzie na samym początku – posiadanie bloga i regularne blogowanie to jeden z najlepszych sposobów, aby:

 • nadać swojemu hotelowi osobowość
 • nawiązać kontakt z klientami
 • dotrzeć do szerszej grupy odbiorców

Świetnie nadaje się również do SEO (więcej o tym później). Używaj swojego bloga, aby opowiadać historie o swojej marce – nieruchomości, restauracji na miejscu i udogodnieniach. Publikuj wszelkie sukcesy, które Ci się zdarzyły, publikuj studia przypadków i dokumentuj pozytywne doświadczenia klientów.

Opłaca się myśleć lokalnie. Kiedy ludzie sprawdzają hotel lub przebywają w Twojej okolicy szukają rzeczy do zrobienia, miejsc do jedzenia, zakupów, relaksu i ciekawych rzeczy do zwiedzania, więc upewnij się, że masz wystarczająco dużo informacji, aby promować swoje miejsce docelowe i zachęcaj odwiedzających do tego, aby jak najlepiej wykorzystali swój pobyt (za co podziękują w opiniach!).

Myśl poza schematami i publikuj treści, które odzwierciedlają Twoją markę i przyciągną odpowiednią grupę odbiorców. Jeśli zarządzasz „zielonym” hotelem, podaj informacje na temat:

 • zrównoważonego rozwoju
 • przyjaznych dla środowiska praktyk biznesowych

Jeśli dążysz do luksusowego rynku, zaproponuj gościom, że mogą u ciebie wynająć najnowszy samochód sportowy, a jeśli jesteś marką niskobudżetową, zaoferuj podróżnym wskazówki pozwalające zaoszczędzić pieniądze. Szukaj wpływowych i blogerów podróżniczych, którzy mają solidną reputację i dobry autorytet w swojej niszy, i zaoferuj im bezpłatny pobyt w zamian za historię, którą będą tworzyć wspólnie z Tobą.

4. Angażuj się w komunikację z klientami w mediach społecznościowych

Silna obecność społeczna ma kluczowe znaczenie dla nowoczesnego hotelu. Jest mnóstwo sieci społecznościowych. Chociaż nie jest konieczne używanie ich wszystkich (przynajmniej na początku), powinieneś zaznaczyć swoją markę w każdym z nich.

Upewnij się, że używasz spójnego brandingu i upewnij się, że Twój ton głosu jest spójny we wszystkich sieciach, zwłaszcza jeśli masz różnych pracowników monitorujących różne sieci. Spójność ma zasadnicze znaczenie tego wszystkego dla utrzymania zaufania odbiorców.

Użyj mediów społecznościowych, aby stworzyć dialog ze swoimi gośćmi. Jeśli mają jakieś pytania lub skargi, upewnij się, że są one szybko rozwiązywane, a jeśli klient opublikuje pozytywny komentarz lub udostępni zdjęcie z pobytu:

 • udostępnij je ponownie
 • podziękuj
 • rozważ zaoferowanie małej nagrody za ponowną wizytę

Rekomendacja ustna jest jednym z najcenniejszych narzędzi marketingowych, więc warto pielęgnować te bardzo publiczne wyznania. Podobnie jak w przypadku blogów, odszukaj kluczowych influencerów w ramach mediów społecznościowych w swojej branży i skorzystaj z ich pomocy w promowaniu swojego hotelu. To właśnie dzięki takim wpływowym jednostkom będziesz miał pewność, że masz duże szansę na renomę tak jak to zyskał już jakiś czas temu Dobry hotel nad jeziorem Mazury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.