USG jamy brzusznej – ważna część diagnostyki

USG jamy brzusznej może być czasami określane jako USG żołądka, chociaż termin ten nie jest dokładny, ponieważ USG zazwyczaj nie patrzy na żołądek. Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej (lub sonogram) jest ważną częścią opieki diagnostycznej, zwykle wykonywanej u pacjentów, którzy odczuwają ból brzucha lub mogą mieć nieprawidłowe wyniki laboratoryjne (nieprawidłową analizę krwi). Badanie to służy do oceny narządów jamy brzusznej i może pomóc w wykryciu nieprawidłowości lub innych stanów zdrowia związanych z wątrobą, woreczkiem żółciowym, trzustką, nerkami, śledzioną, aortą brzuszną i pęcherzem moczowym.

Co może wykryć USG jamy brzusznej?

Ultrasonografia jamy brzusznej może pomóc w wykryciu torbieli, guzów, chorób wątroby, kamieni woreczka żółciowego, kamieni nerkowych, tętniaków aorty brzusznej, a także innych problemów zdrowotnych. Obrazowanie z USG jamy brzusznej Ostrołęka jest pomocne w diagnostyce problemów zdrowotnych narządów jamy brzusznej.

Powody, dla których Twój lekarz może przepisać USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej jest powszechnie zalecane przez lekarza, jeśli odczuwasz ból brzucha lub wzdęcia, jeśli masz nieprawidłowe wyniki laboratoryjne lub w celu zdiagnozowania pewnych schorzeń, takich jak:

  • Ból brzucha, żołądka lub środkowego nadbrzusza

  • wzdęcia

  • kamienie pęcherzyka żółciowego

  • kamienie nerkowe

  • zapalenie trzustki

  • podejrzenie tętniaka aorty brzusznej

  • zapalenie wyrostka robaczkowego

  • przepuklina

  • nowotwór

Przygotowanie do USG jamy brzusznej

Pacjent poddawany USG jamy brzusznej jest zazwyczaj proszony o niejedzenie ani nie picie przez okres do 8 godzin. Czasami zdarzają się wyjątki od tej reguły. Lek można przyjmować z niewielką ilością wody (nie soku, napojów gazowanych ani mleka). W niektórych przypadkach możesz zostać poproszony o powstrzymanie się od palenia lub żucia gumy przed badaniem. Najlepiej przyjść w luźnym ubraniu, jednak możesz zostać poproszony o założenie fartucha, aby chronić ubranie przed żelem do USG.

Jak długo trwa USG jamy brzusznej?

Pełne USG jamy brzusznej trwa zazwyczaj do 45 minut. Ograniczone USG jamy brzusznej trwa około 30 minut.

Pełne USG jamy brzusznej

Z definicji pełne badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej składa się ze skanów w czasie rzeczywistym wątroby, pęcherzyka żółciowego, przewodu żółciowego wspólnego, trzustki, śledziony, nerek, aorty brzusznej i żyły głównej dolnej, łącznie z wykazaniem jakichkolwiek nieprawidłowości w jamie brzusznej.

Ograniczone USG jamy brzusznej

Ograniczone USG jamy brzusznej można zlecić w celu kontroli jednego narządu. Często zleca się go dla jednego kwadrantu, takiego jak prawy górny kwadrant – w przypadku bólu w prawym nadbrzuszu. Kiedy jest to zamówione, świadczeniodawca jest bardziej zainteresowany konkretnym narządem, takim jak woreczek żółciowy lub wątroba.

Czy USG jamy brzusznej boli?

USG jamy brzusznej, choć czasami mogą być nieprzyjemne, nie są uważane za bolesne.

Czy dzieci mogą mieć USG jamy brzusznej?

Tak, USG jest bezpieczne dla dzieci i w przeciwieństwie do zdjęć rentgenowskich lub tomografii komputerowej nie wykorzystuje promieniowania jonizującego do tworzenia obrazu. W stosownych przypadkach, USG jest preferowane w stosunku do RTG lub CT, aby nie narażać dziecka na niepotrzebne promieniowanie.

Polecamy:
Dobra praca w Holandii – praktyczne wskazówki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.