Ogrzewanie pelletem – dlaczego coraz bardziej popularne?


Wybierając kocioł grzewczy do swojego domu każdemu zależy na optymalnym komforcie. Z czego wynika rosnąca popularność kotłów na pellet drzewny? 

Wygodna i komfortowa instalacja grzewcza powinna zapewniać stabilną i wystarczająco wysoką temperaturę w ogrzewanych pomieszczeniach. Najwygodniejszą opcją są kotły gazowe oraz olejowe, ponieważ są to urządzenia, które samodzielnie pobierają potrzebne do pracy paliwo. Niestety nie w każdej miejscowości dostępna jest instalacja gazowa, z kolei na ogrzewanie olejowe pozwolić mogą sobie tylko osoby posiadające dużo miejsca w domu na pojemniki z olejem oraz sam kocioł, który zazwyczaj jest sporych rozmiarów. Wygodną alternatywą okazują się kotły grzewcze zasilane paliwem stałym o znormalizowanej wielkości – dzięki temu możliwe jest zastosowanie specjalnych podajników, które transportują granulki paliwa z pojemnika zasypowego bezpośrednio do komory spalania. Do takich urządzeń należą właśnie kotły na pellet drzewny.

Jak działają kotły na pellet?

Piec na pellet różni się od typowego kotła na paliwo stałe tym, że paliwo potrzebne do spalania jest dostarczane automatycznie za pomocą silnika i specjalnego wytrzymałego i starannie zaprojektowanego ślimaka. Kocioł posiada zamontowaną z lewej lub prawej strony komorę zasypową, która jest połączona podajnikiem z komorą spalania. Im większy zasobnik, tym rzadziej potrzebne jest jego uzupełnianie. Możliwość automatycznego podawania paliwa przyczynia się do znaczącego komfortu, możliwe jest bowiem zastosowanie nawet sterownika pokojowego, który samodzielnie steruje pracą kotła w zależności od panującej w pomieszczeniu temperatury. Możliwość uzyskania automatyki ogrzewania przy ogrzewaniu mieszkania paliwem stałym jest nieoceniona. Jednocześnie w przeciwieństwie do węgla, paliwo jakim jest pellet jest czyste i pachnące, jest też wygodne w przenoszeniu i magazynowaniu.

Jakiego rodzaju pellet wybrać?

Zanim zdecydujemy się na montaż kotła na pellet warto się upewnić, czy będziemy dysponować jego odpowiednim zapasem – konieczne jest w domu miejsce, gdzie można go składować bez obawy, że z czasem zawilgotnieje. Musimy mieć także pewność, że będziemy mieć zapewniony stały dostęp do składu opału oferującego ten typ paliwa. A jaki pellet jest najlepszy do do ogrzewania? Wybierając pellet drzewny warto zwracać uwagę na jego kaloryczność – im jest ona wyższa, tym po prostu z tej samej ilości uzyskamy więcej energii cieplnej. Wielu użytkowników kotłów na pellet jest zdania, że najwydajniejszy okazuje się pellet wyprodukowany z drzew liściastych – najlepiej z drewna dębowego.

Pellet drzewny Warszawa
https://dobrybrykiet.pl/warszawa/pellet/
ul. Kosmowska 55, Borzęcin Duży
tel. 510 260 728
dobrybrykiet@gmail.com

Polecamy:
Dobra praca w Holandii – praktyczne wskazówki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.