Jakie zasoby są dostępne dla firm chcących zatrudniać osoby z niepełnosprawnościami?

Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami to coraz bardziej powszechne zjawisko. W pierwszej kolejności potencjalni pracodawcy powinni się jednak dowiedzieć, jakie zasoby są dostępne dla firm, które decydują się na taki krok i gdzie konkretnie udać się po wsparcie finansowe? Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności doskonale odwdzięczają się pracodawcom za okazane im zaufanie – pracując efektywnie, z pełnym zaangażowaniem oraz maksymalną wydajnością. Dzięki temu firma zyskuje też na renomie i jest pozytywnie odbierana przez społeczeństwo.

Ewentualne zwroty kosztów i dofinansowania

Pierwszą korzyścią dla tego typu firm są oczywiście ewentualne zwroty kosztów. W tym przypadku mowa o kilku różnych sytuacjach i czynnikach, wśród których na szczególne wyróżnienie zasługują:

  • zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej – konieczne jest podpisanie umowy ze starostą i 36-miesięczny okres zatrudniania pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności. Dzięki temu pracodawcy mogą się ubiegać nawet o zwrot 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia,
  • zwrot kosztów na przystosowanie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej – jeśli osoba niepełnosprawna jest zatrudniona w firmie przez co najmniej 36 miesięcy, można liczyć również na taki zwrot. W tym przypadku niezbędne okaże się złożenie wniosku do starosty,
  • dofinansowanie z PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) – 2400 zł dla pracowników o znacznym stopniu niepełnosprawności, 1350 zł dla pracowników o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i 500 zł dla pracowników o lekkim stopniu niepełnosprawności. Dofinansowanie może się zwiększyć o 1200 zł (znaczny stopień), 900 zł (umiarkowany stopień) lub 600 zł (lekki stopień) u pracowników ze schorzeniami szczególnymi.

Jak widać zatrudnianie pracownika niepełnosprawnego może się okazać nie tylko dobrym i szlachetnym uczynkiem, ponieważ po drodze pracodawcy mogą skorzystać z wielu atrakcyjnych przywilejów i zasobów, dzięki którym cały ten proces przebiegnie szybciej i bez nadmiernego obciążenia firmowego budżetu. Wystarczy jedynie wiedzieć, gdzie się zgłosić i wypełnić odpowiednie wnioski.

Dodatkowe zasoby dla pracodawców

Wspomniane wyżej zasoby to zaledwie początek, ponieważ potencjalni pracodawcy osób z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą liczyć również na kilka innych przywilejów. Wszystko to można sobie dokładnie sprawdzić w Ogólnopolskiej Bazie Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Chodzi m.in. o refundację składek ZUS (odpowiednie wypisanie deklaracji rozliczeniowej wraz z wpisaniem kodu i kwot ubezpieczenia osób niepełnosprawnych dofinansowanych przez PFRON lub państwo), ulgi we wpłatach na PFRON (zatrudnianie więcej niż 6 procent osób niepełnosprawnych lub też zatrudnianie osób ze schorzeniami szczególnymi – obniżenie wskaźnika 6 procent) oraz refundację kosztów szkolenia (należy się o to zwrócić do PFRON). Jest w czym wybierać, dlatego nie można się zamykać na wiedzę i obowiązujące przepisy, bo szybko okazuje się, że firmy nie zdają sobie sprawy z tego, iż zatrudnianie pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności może im przynieść tak dużo dobrego i wcale nie trzeba wykładać na to jedynie własnych pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.