Co robić po pracy?

Można robić wszystko, byle… nie kontynuować pracy. Szczęśliwy człowiek, to ten który żyje w równowadze – odpowiednią ilość czasu przeznacza na aktywność zawodową i pozazawodową. Przeprowadzone badania nie przedstawią jednak „życia poza pracą” Polaków w korzystnym świetle – jest ono nudne i po zakończeniu wykonywania obowiązków służbowych, w zasadzie nic już im się nie chce… Ale czy tak musi być naprawdę? Co można robić po pracy, poza standardowymi zadaniami wynikającymi z ról społecznych?

Jak uzyskać harmonię w życiu?

Zasada Równowagi nakazuje, by dobę podzielić na trzy części, po 8 godzin na pracę, odpoczynek i sen.  Nie warto zostawać więc po godzinach w pracy, czy przenosić jej do dokończenia w domu, gdyż zgodnie z badaniami, każda dodatkowa minuta pracy ponad standardowy czas, to absolutna strata czasu, a efektywnie wykonujemy obowiązki zawodowe tak naprawdę maksymalnie 4-5 godzin na dobę (K. Anders Ericsson). Człowiek przepracowany, zaniedbujący wypoczynek, to człowiek smutny i sfrustrowany. Zdrowy sen, to zdrowe hormony – niezbędny element motywacji, kreatywności i zdrowia psychicznego. Po pracy pora więc na odpoczynek, aktywności domowe, spędzanie czasu z bliskimi oraz czas dla siebie!

Wysiłek fizyczny i/lub psychiczny? Nie, dziękuję! Czyli co robi po pracy statystyczny Polak?

Przeprowadzone przez OBOP badania pokazują, że Polacy po zakończeniu obowiązków zawodowych  nie lubią podejmować zbytniego trudu, wolą angażować się w sprawdzone i niewymagające użycia nadmiaru energii fizycznej i psychicznej czynności.  Być może wykonywany zawód jest już na tyle obciążający,  by wygospodarować jeszcze tego dnia czas na coś rozwijającego? Polacy najchętniej  oglądają telewizję – 51%, 25% respondentów decyduje się na spotkania z rodziną lub znajomymi, tyle samo osób w tym czasie czyta książki. Kolejno 19% osób surfuje po internecie, a 17% spaceruje, ewentualnie słucha muzyki. Na poświęcanie czasu swojemu hobby i rozwijaniu zainteresowań, decyduje się tylko 13% ankietowanych, a zalecaną przez świat medyczny aktywność fizyczną, m.in. poprawianie kondycji na siłowni czy modne bieganie – wybiera zaledwie 10% aktywnych zawodowo Polaków. Znikomy procent, to wielbiciele wycieczek (w tym także po galeriach handlowych), obcowania z kulturą, czy gier komputerowych, krzyżówek, łamigłówek, prac ogrodowych, a nawet… spania.

Rzeczy, które można robić po pracy, by poczuć się lepiej

Na pewno nie przeglądaj ogłoszenia o pracę :) Na pewno warto uczęszczać na różne szkolenia, rozwijać zainteresowania, próbować nowych rzeczy. Może to być kurs języka obcego, a może florystyka, warsztaty stylizacji paznokci, nauka programowania, albo grafiki komputerowej?

Fajnym pomysłem jest też pisanie bloga. Korzystasz z aplikacji, jak Facebook, Instagram, Snapchat, Youtube? To może założysz kanał tematyczny – przykładowe tematy, to: gotowanie, ogrodnictwo, zdrowy styl życia, wykonywanie przedmiotów DIY. A może interesujesz się i potrafisz ciekawie pisać o ekologii, podróżach, modzie, aranżacji wnętrz, polityce czy ekonomii? A może nie piszesz, ale robisz ładne zdjęcia lub nagrywasz ciekawe filmiki? Spróbuj, internet czeka na Ciebie!

Jeżeli potrzebujesz odczuwać głębszy sens tego co robisz i poświęcić czas rzeczom wartościowym, być może satysfakcję sprawi Ci działalność charytatywna – pomoc w schronisku dla zwierząt, albo zaangażowanie się w pracę różnych fundacji czy akcji społecznych.

Inne pomysły, to wyjścia ze znajomymi na koncerty, festiwale filmowe i teatralne, muzea.

Ruch to zdrowie, a ponadto zwiększa wydajność i efektywność

Wszelka aktywność fizyczna, to super sprawa! Bieganie, rower, siłownia, pływanie, a może zajęcia w grupie: siatkówka, piłka nożna, aerobik, zumba czy joga?   Jeżeli nie masz możliwości wyjścia z domu, to można odpalić płyty na komputerze lub programy online i ćwiczyć z popularnymi polskimi trenerkami fitness lub tymi mniej znanymi – mnóstwo kanałów czeka na Youtube. Wiadomo, przy wysiłku fizycznym wzrasta poziom serotoniny, uwalniają się endorfiny i człowiek czuje się szczęśliwy. Przynajmniej na jakiś czas, ale może to wystarczyć, by odreagować agresję, pozbyć się stresu, który nabyliśmy w pracy i naładować akumulatory dobrych emocji, na kolejny dzień. Przy okazji podziękuje Ci Twoje serce, mózg, płuca i jelita, a także i inne organy wewnętrze odwdzięczą się wydajniejszą pracą, a ciało smuklejszą sylwetką.  Najtrudniejszy moment to zacząć, potem już z górki!

Co robić po pracy, jeżeli nic się nie chce?

Jeżeli nastrój na to nie pozwala, to może chociaż zająć wygodną pozycję na kanapie z tabliczką czekolady lub paczką chipsów i oglądnąć ulubione seriale lub odpłynąć czytając książkę. Jeżeli i to nie pomaga, to wróćmy do statystycznych pożeraczy czasu, jak gry komputerowe lub przeglądanie internetu? To też nie cieszy? To może lepiej położyć się spać – jutro będzie lepszy dzień :)

W wolnych chwilach warto także zainteresować się naszym Blogiem z Rynku Pracy

praca

2 komentarz dla wpisu: “Co robić po pracy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.